SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ponad 9,3 mln zł chce Nielsen od TVP za dane telemetryczne

Na blisko 9,32 mln zł brutto wycenił swoją ofertę instytut Nielsen Audience Measuerement, który jako zgłosił się do przetargu Telewizji Polskiej na dostawę danych telemetrycznych przez najbliższy rok - wynika z informacji Wirtualnemedia.pl.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł Kula Article

Termin składania ofert w trwającym od 18 marca przetargu mijał w środę 3 kwietnia. Nielsen już kilka dni wcześniej poinformował, że weźmie w nim udział.

- Informujemy, iż po bardzo uważnej i starannej analizie dokumentacji przetargowej, podjęliśmy jako Nielsen decyzję o złożeniu naszej oferty w przetargu ogłoszonym przez TVP 20 marca 2019 roku. Warunki umieszczone przez TVP w nowej dokumentacji przetargowej zmieniły się w porównaniu do procesu ogłoszonego przez nadawcę publicznego w lutym tego roku i są zgodne z praktyką oraz standardami rynkowymi - przekazało nam tydzień temu biuro prasowe Nielsena w Polsce. I faktycznie NAM ofertę złożył - jako jedyny uczestnik postępowania.

TVP na roczną współpracę z instytutem zamierza przeznaczyć dokładnie 9 224 960,64 zł brutto. Nielsen złożył ofertę z ceną 9 317 250,00 zł. Nadawca nie podaje, kiedy rozstrzygnie postępowanie.

Jak wynika z dokument przetargowych TVP, wykonawca badania ma pobierać dane z co najmniej 2350 mierników zainstalowanych w przynajmniej 1750 gospodarstwach domowych. Telewizja Polska chce otrzymywać dane z minimum 150 stacji minuta po minucie.

Pierwotnie Nielsen się zbuntował

Pierwszy przetarg ogłoszony przez Telewizję Polską na dostarczenie wyników badania oglądalności trwał do 7 marca br. Ostatecznie żadna firma się do niego nie zgłosiła, również Nielsen, który informował wcześniej, że o udziale w przetargu zdecyduje po analizie dokumentów. TVP umowę z wybraną firmą chciała zawrzeć tylko na rok, a nie jak poprzednio - na kilka lat.

W ostatnim dniu składania ofert w przetargu, Nielsen poinformował, że nie weźmie w nim udziału. - Na udział w postępowaniu nie pozwalają nam zasady i warunki zawarte w dokumentacji przetargowej. Na liście naszych kluczowych wątpliwości i zastrzeżeń, które zmusiły nas do podjęcia tej trudnej decyzji, znajdują się takie elementy, jak: ogólny zakres współpracy, aspekty kontraktowe, kwestie metodologiczne, warunki komercyjne, zasady audytu oraz kwestie związane z anonimowością panelu i danymi wrażliwymi - uzasadniało biuro prasowe Nielsen w informacji przekazanej Wirtualnemedia.pl.Po tym, jak nie zgłoszono żadnej oferty, Telewizja Polska ponownie ogłosiła przetarg na dostawę danych telemetrycznych. Nadawca zdecydował się na złagodzenie wielu zapisów zawartych w projekcie umowy, którą zamierza zawrzeć z wybraną firmą. Zmniejszono m.in. poziom utrzymania rotacji gospodarstw w panelu, wymaganą liczbę monitorowanych stacji tv. Zlikwidowano też zapis o obniżeniu wynagrodzenia w przypadku wskazanych w razie kontroli nieprawidłowości.

Wielomilionowy kontrakt

Obecna umowa, która wciąż obowiązuje z Nielsen Audience Measurement opiewała na kwotę blisko 37 mln zł, co daje – przy podzieleniu jej na okres 4 lat – ok. 9 mln zł rocznie. Warto przypomnieć, że zanim została zawarta, TVP przedłużała z tym instytutem wcześniejszy kontrakt, bo przeciągał się ówczesny przetarg na dostawę danych telemetrycznych. Zrobiono to dwukrotnie, a miesięczne umowy opiewały na kwotę ok. 800 tys. zł.

TVP - w dokumentach przetargowych - zapowiedziała, że kolejny przetarg na dostarczanie danych telemetrycznych zostanie ogłoszony w styczniu 2020 roku.

Krótszy czas oglądania telewizji w 2018 roku

W 2018 roku liderem oglądalności wśród wszystkich widzów był Polsat, a w grupie komercyjnej TVN. Wśród głównych stacji wzrosty odnotowały TVP1 i TVP2, ale najwięcej zyskały TVP Sport, Super Polsat i TTV. Skrócił się średni czas oglądania telewizji, choć zwiększyły się wydatki reklamowe.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ponad 9,3 mln zł chce Nielsen od TVP za dane telemetryczne

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan Rejting
Bracia Karnowscy zmonitorują to lepiej, tanień i dokładniej, na Panelu Telemetrii Toruńskiej (PTT). Na przykład, za jedyne 9 317 249,99 zł.
Anteny PPT są montowane na bocianich gniazdach gospodarstw ogrzewanych węglem. PTT uwzględnia szereg innowacyjnych wskaźników, których nie oferuje Nielsen. Na przykład współczynnik misyjności programu, odchylenie intelektualne względem oficjalnej linii partii oraz fakt korzystania przez panelistę z 500+ i "Jarkowego".
22 11
odpowiedź
User
mm
brawo fantastycznie
0 0
odpowiedź
User
mm
Zadziwiające. Gdzie się podziali ci wszyscy przeciwnicy Nielsena. Od 2 lat gdy padała ta nazwa grono gorliwych przeciwników udowadniało że ich badania to ściema.A teraz co.? NI co. Mała sugestia dla WM, zacznijcie usuwać komentarze płatnych troli.
9 3
odpowiedź
User
Adrian D.
Teraz tylko czekać, aż jakaś zaprzyjaźniona firma złoży lepszą ofertę.
Nie po czasie, sekretariat klepnie wczorajszą datę, bez godziny a potem zezna, że się gdzieś koperta zawieruszyła i dlatego znaleźli ją dopiero tydzień później.
25 1
odpowiedź
User
Mądry
Bracia Karnowscy zmonitorują to lepiej, tanień i dokładniej, na Panelu Telemetrii Toruńskiej (PTT). Na przykład, za jedyne 9 317 249,99 zł.
Anteny PPT są montowane na bocianich gniazdach gospodarstw ogrzewanych węglem. PTT uwzględnia szereg innowacyjnych wskaźników, których nie oferuje Nielsen. Na przykład współczynnik misyjności programu, odchylenie intelektualne względem oficjalnej linii partii oraz fakt korzystania przez panelistę z 500+ i "Jarkowego".


A tak w ogóle, to u ciebie wszyscy zdrowi i w domu?
6 4
odpowiedź