SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pracodawcy stawiają w tym roku na podwyżki i zwiększenie zatrudnienia

88 proc. firm planuje zatrudnić w 2018 roku nowych pracowników. Ponad z nich chce pozyskać pracowników na stałe. Większość pracodawców planuje również podnieść swoim pracownikom pensje co najmniej o kilka procent – wynika z raportu Hays Poland.

Najnowsze dane Hays na temat rynku pracy w rozpoczynającym się roku wskazują na dużą aktywność rekrutacyjną firm. Przebadano 2,5 tys. pracodawców – spośród nich 88 proc. zamierza zatrudnić nowych pracowników. 54 proc. firm poszukuje tylko pracowników stałych, 26 proc. - stałych i tymczasowych, a tylko 12 proc. nie planuje powiększania zespołu. Na najwięcej ofert pracy będą mogli liczyć specjaliści w obszarach IT, sprzedaży i szeroko pojętej produkcji oraz inżynierii.


Pracownicy z optymizmem o przyszłości  

Zdaniem 49 proc. pracodawców trudności z pozyskiwaniem nowych pracowników wiążą się głównie z brakami odpowiednich kadr na rynku. 26 proc. uważa natomiast, że winne są zbyt wysokie oczekiwania finansowe kandydatów. Trudności ze znalezieniem odpowiednich pracowników deklaruje 89 proc. pracodawców.

Optymizm na rynku pracy dostrzegalny jest u pracowników. Spośród 8 tys. objętych badaniem pracowników, 63 proc. pozytywnie ocenia swoją sytuację zawodową.  93 proc. deklaruje z kolei, że ma wszystkie kompetencje wymagane na zajmowanym stanowisku.

Mężczyźni częściej niż kobiety deklarują posiadanie wszystkich wymaganych umiejętności i kompetencji miękkich. Kobiety często charakteryzują się niższą samooceną własnych kompetencji oraz mniejszymi ambicjami zawodowymi, w wyniku czego awansują i zajmują wysokie stanowiska rzadziej od mężczyzn.

Co czwarty pracownik rozważa możliwość zmiany pracy w ciągu najbliższych 6 miesięcy, a 18 proc. w perspektywie kolejnego półrocza. Najważniejszym powodem dla rozważania zmiany pracy jest niezadowolenie z poziomu wynagrodzenia (42 proc.), ale również aspekty pozafinansowe takie jak brak możliwości rozwoju (23 proc.) czy charakter wykonywanej pracy (11 proc).

Walka o talenty

Z badania wynika, że w 2017 roku niemal 80 proc. pracodawców zwiększyło wynagrodzenia swoich pracowników. Konkurencja o najlepszych specjalistów wciąż jest bardzo duża, więc również w 2018 roku podobny odsetek pracodawców planuje dalsze podwyżki płac. Firmy chcą zaproponować atrakcyjniejszy poziom wynagrodzenia i świadczeń dodatkowych, aby wyróżnić się na rynku oraz znaleźć i zatrzymać najlepszych pracowników. 62 proc. pracodawców uważa, że przyciągnąć mogą ich ciekawe projekty i wyzwania, 60 proc. stabilność zatrudnienia, zaś 52 proc. możliwość rozwoju kariery.

Podejmowane przez firmy działania wynikają z rosnącego niedoboru umiejętności poszukiwanych na rynku pracy. Zaledwie 38 proc. pracodawców jest pewnych, że ich organizacja aktualnie posiada zasoby kompetencyjne konieczne do realizacji bieżących celów biznesowych i budowania przewagi konkurencyjnej. Ponad połowa ocenia kompetencje swoich pracowników, jako tylko częściowo wypełniające zapotrzebowanie organizacji.

Wynagrodzenia do poprawy

W 27 proc. firm wynagrodzenia w tym roku zostaną na tym samym poziomie co w ubiegłym. Większość pracodawców ma w planach kilkuprocentowe podwyżki – 19 proc.  z nich pensje podniesie o ponad 5 procent, a 19 proc. o mniej niż 2,5 procent.

Jeśli chodzi zaś o pracowników, to ponad połowa (54 proc.) jest niezadowolona ze swoich zarobków, choć ten sam odsetek badanych nie ubiegał się o podwyżkę. W ubiegłym roku 52 proc. pracowników otrzymało premię uzależnioną od wyników pracy, a jej kwota była satysfakcjonująca dla 66 proc. z nich.

Benefity – opieka medyczna, elastyczny czas pracy

Zdecydowana większość firm oferuje pracownikom podstawowy pakiet opieki medycznej oraz kartę sportową. Ponad połowa pracodawców zawiera w swojej ofercie coraz atrakcyjniejsze imprezy, wyjazdy integracyjne oraz narzędzia pracy, których pracownicy mogą używać również prywatnie. Rosnącą popularnością cieszą się ubezpieczenie na życie (oferuje je 41 proc. pracodawców) , dofinansowanie dodatkowej edukacji (36 proc.) oraz możliwość pracy elastycznej (35 proc.). Ponadto część firm oferuje wybranym grupom pracowników samochód służbowy oraz rozszerzony pakiet opieki medycznej.

Dla pracowników najlepszymi benfitami z pracy są rozszerzony pakiet opieki medycznej (62 proc.), elastyczny czas pracy (52 proc.) oraz dofinansowanie dodatkowej edukacji (47 proc.). Z kolei 42 proc, pracowników chętnie otrzymałoby od pracodawcy karnet sportowy, a 36 proc. służbowy samochód.

-  W związku z niewystarczającą dostępnością wyspecjalizowanych kandydatów dysponujących określonymi kompetencjami i umiejętnościami, firmy coraz silnej rywalizują o pracowników. Kadra zarządzająca i działy HR muszą opracować strategię zatrudnienia, która umożliwi sprostanie wysokim i sprecyzowanym oczekiwaniom kandydatów. Oznacza to konieczność zaproponowania nie tylko atrakcyjnego wynagrodzenia, ale również interesującej ścieżki kariery oraz pakietu odpowiednich świadczeń pozapłacowych  – komentuje w raporcie Charles Carnall, dyrektir zarządzający Hays Poland.

Tegoroczna, czternasta już edycja raportu płacowego Hays jest zestawieniem płac oferowanych specjalistom oraz kadrze menedżerskiej. W tym roku analiza wynagrodzeń po raz kolejny została wzbogacona wynikami badania dotyczącego trendów i perspektyw na rynku pracy, przeprowadzonego wśród 2 500 organizacji działających w Polsce oraz ponad 8 000 pracowników.

Dołącz do dyskusji: Pracodawcy stawiają w tym roku na podwyżki i zwiększenie zatrudnienia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl