SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czlonek KRRiT komentuje plan sprzedaży Polska Press. "To ruch oczekiwany"

Orlen ustawi swojego nowego prezesa zapowiedział chęć sprzedaży Polska Press. Wieści na ten temat skomentował dla PAP medioznawca i członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski: “Nie ma nic dziwnego w tym, że Orlen, zajmujący się przemysłem paliwowym i energetycznym nie chce wydawać gazet, które mogłyby podlegać naciskom” - powiedział.

Prof. Tadeusz Kowalski wstrzymał się od głosu fot. NewseriaProf. Tadeusz Kowalski wstrzymał się od głosu fot. Newseria

O tym, że Orlen chce poprzez sprzedaż Polska Press pokazać, że będzie "niezależny od politycznych wpływów" powiedział w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "Financial Times" prezes koncernu Ireneusz Fąfara.

"Przeczytałem informację, że Orlen nie widzi potrzeby prowadzenia działalności prasowej. Nie ma w tym nic dziwnego, że zajmujący się przemysłem paliwowym i energetycznym koncern nie chce wydawać gazet, które mogłyby podlegać rozmaitym naciskom, także politycznym. Jest to ruch oczekiwany i potrzebny. Rodzi się jednak pytanie, czy znajdą się oferenci komercyjni, czy ktoś zdecyduje się zainwestować w to przedsięwzięcie, kupić całość lub poszczególne tytuły" - powiedział prof. Kowalski.

Ocenił, że "trudno tu coś wyrokować". "Przy kryzysie mediów drukowanych atrakcyjna jest część internetowa Polska Press, która ma dość spory zasięg i pewnie może być wykorzystana jako główne narzędzie biznesowe" - zwrócił uwagę.

Kto kupi Polska Press? “To ruch oczekiwany”

"Jest to ruch oczekiwany przez środowisko mediów, natomiast pojawia się pytanie – jak zareaguje na to rynek? Na to nie potrafię w tej chwili odpowiedzieć. Choć oczywiście mam swoje typy, kto mógłby być zainteresowany, ale nie będę tego w tej chwili komentował" - zaznaczył członek KRRiT.

Czytaj też: Polska Press Grupa wybrała nowego redaktora naczelnego

W swej poniedziałkowej publikacji "Financial Times" przypomniał, że w 2020 r. Orlen zgodził się kupić Polska Press, największego w Polsce właściciela gazet regionalnych, od niemieckiej firmy Verlagsgruppe Passau. Przejęcie nastąpiło po zapowiedzi ówczesnego rządu PiS dotyczącej "repolonizacji" mediów i odcięcia zagranicznych wpływów na ten sektor.

"Muszę podkreślić, że spółka medialna Polska Press jest nam absolutnie niepotrzebna" - powiedział w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie brytyjskiemu dziennikowi prezes Orlenu. "Będziemy szukać inwestora, który będzie w stanie kupić ją od nas po uczciwej cenie" - zapowiedział jednocześnie Fąfara.

Jak podał "Financial Times" Fąfara oświadczył też, że chce usunąć Orlen z norweskiej listy obserwacyjnej i rozwiać obawy akcjonariuszy dotyczące wpływu polityków na strategię koncernu. "Inwestorzy mają tendencję do unikania firm zaangażowanych politycznie, ponieważ są one postrzegane jako nieprzewidywalne i ryzykowne" - wyjaśnił.

W 2023 r. rada etyki norweskiego państwowego funduszu naftowego, który ma 0,4 proc. udziałów w Orlenie, wpisała koncern na listę obserwacyjną z powodu implikacji przejęcia Polska Press dla wolności prasy i wolności słowa w Polsce.

Dołącz do dyskusji: Czlonek KRRiT komentuje plan sprzedaży Polska Press. "To ruch oczekiwany"

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ciekawy
Czy Orlen kupi Alior Bank i stworzy swój bank? Za granicą mamy przykład Gazprom Banku.
odpowiedź
User
1989
Skandaliczna decyzja no ale po nie potrafi nic innego jak sprzedawać i niszczyć to co polskie.
odpowiedź
User
WirtulnaKOalicja 13 grudnia
To było widome, że ci nieudacznicy z 13 grudnia jak nie potrafią wypracować zysku, to muszą coś sprzedać.
odpowiedź