SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Publiczny nadawca oskarżany o "nielegalną pomoc od państwa"

Prywatna francuska stacja telewizyjna TF1 zarzuciła publicznemu nadawcy znad Sekwany przyjmowanie „nielegalnej pomocy państwowej”. W związku z tym skierowała do Komisji Europejskiej skargę przeciwko działaniom francuskiego rządu wobec France Television.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Za niedozwoloną pomoc państwa dla mediów publicznych TF1 uznało zniesienie abonamentu radiowo-telewizyjnego na rzecz podatku VAT. Na łamach „La Figaro” prawnicy argumentują, że zmiana modelu finansowania mediów publicznych jest nową formą pomocy państwa dla publicznego podmiotu, a zatem musi zostać zatwierdzona przez Brukselę.

„Zasadniczo [pomoc państwa – przyp.] musi zostać zgłoszona Komisji Europejskiej przed jej wdrożeniem. W przeciwnym razie jest to niezgodne z prawem", stwierdzają prawnicy.

Skarga, złożenie której TF1 potwierdziło w poniedziałek wieczorem, dotyczy również "podwójnego oszustwa podatkowego", ponieważ France Télévisions korzysta z obniżonej stawki VAT (2,1 proc. zamiast 20 proc.).

Zobacz: Spór Canal+ z czołowym nadawcą. Interwencja resortu kultury

Bruksela powiadomiła francuskie władze o planie zbadania skargi. Cały proces ma potrwać 18 miesięcy.

Spory francuskich nadawców komercyjnych z publicznym

W ubiegłym roku Stowarzyszenie Kanałów Prywatnych (ACP), które zrzesza TF1, M6, Canal+ i Altice, oskarżyło France Télévisions o nieuczciwą konkurencję. W liście wysłanym do premiera i opublikowanym przez „Le Figaro” oskarżyli publicznego nadawcę o niewywiązywanie się ze swoich zobowiązań z tytułu świadczenia usług publicznych i nadawanie jawnie komercyjnych programów, które również omijały zapisany we francuskim prawie zakaz emisji reklamy po godzinie 20:00.

Nie byłby to pierwszy spór francuskich stacji telewizyjnych, którym zajmowały się instytucje europejskiej. W 2012 roku Komisja Europejska oddaliła skargę Télévision française 1 (TF1), Métropole télévision (M6) i Canal +, w której komercyjni nadawcy domagali się unieważnienia decyzji rządu Francji o przyznaniu 450 mln euro subwencji budżetowej dla France Télévisions za rok 2009.

Dołącz do dyskusji: Publiczny nadawca oskarżany o "nielegalną pomoc od państwa"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl