SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Technologia DVB-SIS pomaga w modernizacji naziemnej telewizji cyfrowej do 4K

Firma Enesys Technologies poinformowała o swoim udziale we wprowadzeniu kanałów w jakości 4K do naziemnej telewizji cyfrowej we Francji. Przy okazji rozpoczęcia emisji dwóch stacji UHD France Télévisions sięgnięto po technologię DVB-SIS (Single Illumination System).

Na początku grudnia na satelicie Eutelsat 5W West B (5°W) rozpoczęły emisję próbną kanały France 2 UHD i France 3 UHD. W ofercie stacji francuskiej telewizji publicznej, nadawanych w jakości 4K, znajdą się m.in. transmisje z Letnich Igrzysk Olimpijskich, które w tym roku odbędą się w Paryżu. Teraz w jakości 4K można oglądać m.in. filmy, seriale, dokumenty, programy rozrywkowe czy informacyjne.

Francuska telewizja publiczna dąży do tego, aby France 2 był nadawany w całości w jakości 4K, emitując natywne treści UHD. W przypadku France 3 tylko część treści ma być oferowanych w bardzo wysokiej rozdzielczości, inne będą do niej upscalowane. W styczniu France 2 UHD trafił naziemnej telewizji cyfrowej we Francji. Jego zasięg jest sukcesywnie poszerzany. 10 lipca jako stacja okolicznościowa wystartuje naziemnie France 3 UHD.

Czym jest technologia DVB-SIS?

Enesys Technologies podała w komunikacie, że projekt opiera się na technologii DVB-SIS (Single Illumination System), do której Enensys wniósł znaczący wkład i wdrożył ją wraz z rozwiązaniem OneBeam. 

DVB-SIS pozwala na naziemną retransmisję sygnałów adresowanych do odbiorników satelitarnych. Nazwa Single Illumination System odnosi się do faktu, że pojedyncza wiązka satelitarna może być używana jednocześnie do odbioru przez widzów satelitarnych (DTH) i do zasilania sieci nadajników naziemnej telewizji cyfrowej. Rozwiązanie OneBeam pozwala na współdzielenie pojemności satelitarnej przez dystrybucję DVB-T2 i DTH.

- Cieszymy się, że możemy wziąć udział w modernizacji naziemnej telewizji cyfrowej we Francji. Dystrybuując wysokiej jakości treści w rozdzielczości UHD, pomagamy sprostać rosnącym oczekiwaniom konsumentów w zakresie jakości wizualnej. Dzięki naszemu rozwiązaniu OneBeam, sprawdzonemu już na arenie międzynarodowej od 10 lat, umożliwiamy grupom medialnym, takim jak France Télévisions, szybsze i tańsze wdrażanie infrastruktury drugiej generacji - stwierdził Régis LE Roux, założyciel i dyrektor generalny Enesys Technologies.

Broadband TV News informuje, że w miarę dalszego wdrażania technologii Ultra HD, jedna dystrybucja satelitarna i jedna wspólna stacja czołowa mogą być wykorzystywane do pokrycia zasięgiem stacjami 4K całej populacji Francji.

W Polsce TVP 4K był jedynym kanałem testowanym w naziemnej telewizji cyfrowej. Ostatnio stacja nadawała przy okazji mundialu w Katarze pod koniec 2022 roku. Wznowienie emisji TVP 4K jest planowane na czerwiec, kiedy rozpocznie się Euro 2024. Telewizja Polska posiada również sublicencję na pokazywanie wybranych transmisji z olimpiady w Paryżu w jakości Ultra HD.  Emisji TVP 4K nie potwierdziły jeszcze nowe władze telewizji publicznej. Nie wiadomo czy po zakończeniu imprez sportowych, nadawanie będzie kontynuowane. 

Dołącz do dyskusji: Technologia DVB-SIS pomaga w modernizacji naziemnej telewizji cyfrowej do 4K

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mikołaj
Nic nie zrozumiałem z tego. Chodzi o to że sygnał satelitarny dla klientów końcowych ma być jednocześnie dosyłam do nadajników naziemnych kiedy nie ma multipejsacji z innymi kanałami bo nie do końca rozumiem?
odpowiedź
User
Szesnaście K
Kacz ka lub Terl et w 4K dopiero będzie dram at
odpowiedź
User
Mysz
No to u nas jest lepiej, bo Emitel dosyła kanały do swoich nadajników poprzez światłowód.
odpowiedź