SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dwóch członków Rady Mediów Narodowych chce odwołania prezesa PAP

Kolejna odsłona afery mailowej uderza w prezesa Polskiej Agencji Prasowej. Jeśli wiadomości Wojciecha Surmacza są prawdziwe, to szef PAP doradzał premierowi. Dwóch członków Rady Mediów Narodowych w rozmowie z Wirtualnemedia.pl domaga się odwołania Surmacza.

W ostatnim tygodniu ujawniono screeny domniemanych maili prezesa PAP z premierem Mateuszem Morawieckim, szefem jego kancelarii Michałem Dworczykiem i byłym szefem PKO BP Zbigniewem Jagiełło. Dotyczą m.in. uruchomienia anglojęzycznego serwisu, odpowiedzi na pytania „Gazety Wyborczej” w sprawie afery GetBack. Wojciech Surmacz - który miał być jednym z uczestników korespondencji - zawiadomił w tej sprawie stołeczną prokuraturę.

- Złożyłem wniosek o ściganie wraz zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez anonimowego sprawcę, polegającego m.in. na kierowaniu gróźb karalnych, wywoływania poczucia zagrożenia, podżegania do nienawiści i agresji wobec mnie oraz Polskiej Agencji Prasowej - opisał. Prezes PAP nie odniósł się jednak do kwestii autentyczności wiadomości.

Jak szef PAP pomagał rządowi?

W jednej z serii maili z maja 2018 r. premier Mateusz Morawiecki wraz z Michałem Dworczykiem i prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju Pawłem Borysem szykują strategię odpowiedzi na publikacje „Gazety Wyborczej” dotyczące afery GetBack. „Paweł, przekaż Michałowi (przyp. red. Dworczykowi) wypowiedź /// informację, które mógłby wypowiedzieć dla Polskiej Agencji Prasowej albo innych mediów) w sprawie GetBack. I zadzwoń do Michała, żeby był dobrze zbriefowany” - czytamy w mailu mającym pochodzić od premiera.

„Z Surmaczem rozmawiałem, jest w pełni zbriefowany i szykuje polemikę do artykułu GW” - odpowiada Paweł Borys. A kilka minut później pisze do szefa rządu jeszcze jednego maila w tej sprawie: „Rozmawiałem z Surmaczem teraz. Jest na stand by. Dziennikarz może zadać de facto jedno pytanie jakie jest stanowisko Kancelarii do propozycji PO ws GetBack i Michał może mu dać przygotowany przekaz”.

- „Zgrabniej by się to słuchało i czytało jeśli będzie przecięte trzema innymi pytaniami lub choćby dwoma” - miał instruować współpracowników premier.

W kolejnej ujawnionej korespondencji, z czerwca 2019 roku, prezes PAP miał informować szefa rządu o zasięgu publikacji na temat opracowania PiS dotyczącego płacy minimalnej - Audytorium (przyp. red. grupa, do której dotarła ta informacja) wzrosło do 1,2 mln Polaków, ale wzrosła też liczba publikacji ze 140 do 200. Ten przyrost to głównie publikacje pozytywne - stwierdził Wojciech Surmacz. - Gorzej jest na TT (przyp. red. Twitterze) - tam panuje niesamowity hejt. Ponad 90 proc. to informacje negatywne. Trzeba tam wzmocnić pozytywny przekaz  - doradził. Według „Gazety Wyborczej” wyciekło też nagranie audio ze skrzynki ministra Dworczyka, w której instruował on dziennikarza PAP jak ma wyglądać przygotowywana przez niego depesza.

Braun i Kwiatkowski chcą odwołania szefa PAP

Opozycyjni członkowie Rady Mediów Narodowych uważają, że po aferze mailowej Surmacz powinien zostać odwołany ze stanowiska. - Ciągle nie został rozpatrzony złożony przeze mnie dość dawno wniosek o odwołanie Wojciecha Surmacza. Przy okazji tej sprawy uzasadnienie tego wniosku się zaktualizowało. Prezes PAP powinien zostać odwołany. Będę wnioskował o to ponownie. Być może przed odwołaniem Rada Mediów Narodowych powinna poprosić pana Surmacza o wyjaśnienia, ale dla mnie sytuacja jest jednoznaczna. Powinien odejść. Te e-maile są kompromitujące - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Juliusz Braun, rekomendowany do RMN przez Koalicję Obywatelską.

Podobnego zdania jest prezes Telewizji Polskiej z czasów rządów SLD, obecnie zasiadający w RMN z rekomendacji Lewicy. - Jak ma takie zacięcie, to nie powinien zostać w ogóle powołany na funkcję, którą sprawuje. Tego typu działalność to jest działalność propagandysty albo działu PR, a nie dziennikarza. Od początku rządów Prawa i Sprawiedliwości mamy jednak do czynienia z łamaniem wszelkich standardów. Prezes PAP w niechlubny sposób wpisuje się w ten proces. Jeśli Polska Agencja Prasowa ma być postrzegana jako wiarygodne i obiektywne źródło informacji to Wojciech Surmacz nie powinien pełnić tej funkcji -ocenia w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl poseł Lewicy Robert Kwiatkowski.

Zobacz także: Wg maili Dworczyka szef PAP ustalał z premierem wywiad z prezydentem. „Narracja gotowa, trzeba poprzecinać pytaniami”

O stanowisku w sprawie rzekomych e-maili prezesa PAP i możliwych konsekwencji wobec Surmacza poprosiliśmy też członków RMN związanych z Prawem i Sprawiedliwością. Nie odpowiedzieli na nasze wiadomości.

Postawy etycznej prezesa PAP nie chce oceniać m.in. przewodniczący Krzysztof Czabański, który mógłby zarządzić głosowanie w sprawie odwołania Surmacza. Posłanka Joanna Lichocka, która na Twitterze chętnie komentuje wydarzenia polityczne i społeczne w tej sprawie milczy. To prawdopodobnie szersza strategia PiS-u w sprawie materiałów ze skrzynki współpracownika premiera. Przedstawiciele rządzącej partii nie odnoszą się do publikowanych stamtąd treści, wskazując na prawdopodobnie rosyjski ślad wycieku.

Dołącz do dyskusji: Dwóch członków Rady Mediów Narodowych chce odwołania prezesa PAP

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bydrttlla
Pewnie ktoś ze znajomych Sasina czy suskiego zajmie to miejsce. Cóż z tego że brak im kompetencji czy inteligencji ważne że ślepi pisowscy a dla władzy to najważniejsze. Więc robić szybciutko na większe podatki, mają jeszcze znajomych którzy muszą się dorobić! A Polaki robaki robić na nich i oglądać tvp
0 0
odpowiedź
User
Lolek
Tych dwóch panów nie ma żadnego znaczenia więc nie ma o czym mówić.
0 0
odpowiedź
User
Pol
Pisowskie państwo w pigułce.... republika kolesi.
0 0
odpowiedź