SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio 357 i RNŚ z letnimi ramówkami. Nowe audycje, młodzi twórcy i patroni na antenach

Sześć nowych audycji zagości w letniej ramówce Radia 357. Będzie to m.in. program z udziałem patronów, audycja podróżnicza Michała Żakowskiego i blok, poświęcony wyprawom górskim. Radio Nowy Świat z kolei postawi mocno na młodych artystów polskiej sceny kulturalnej i młodych redaktorów, którym odda antenę w letnie niedziele.

Article

Lato jest czasem „odchudzania” radiowych ramówek z polityki i polityków, mocniejszego stawiania na muzykę i rozrywkę. Nie inaczej planują swoje oferty dla słuchaczy internetowe rozgłośnie, utworzone przez byłych dziennikarzy Trójki: Radio Nowy Świat i Radio 357.

Sześć nowych audycji w Radiu 357

Radio 357 wprowadza na letnią antenę sześć nowych audycji. „W ekipie Radia 357 też są zwolennicy różnych form urlopowania. Dlatego wachlarz propozycji na lato jest szeroki. Nudy nie będzie!” – zapewniają redaktorzy.

Pierwszą nowością jest „Miejscownik” – audycja nadawana w plenerze od poniedziałku do czwartku o godz. 12:00, z udziałem patronów. Ma to być czas poznawania nowych rzeczy: miejsc, ludzi, smaków, zapachów, dźwięków, sposobów spędzania wolnego czasu. W ten sposób powstać ma wyjątkowy przewodnik. - Nie będzie w nim polecania miejsc, które i tak wszyscy znają, albo które bez trudu odnajdziemy sami. Porozmawiamy z gośćmi, którzy wymyślili ciekawe sposoby na podróżowanie albo na spędzanie wolnego czasu. I co ważne: stworzymy mapę unikatowych doświadczeń, którymi można się dzielić z innymi – zapowiadają redaktorzy Radia 357. Pierwsze wydanie poprowadzi Filip Jaślar.

- Wszyscy uwielbiamy mapy i odkrycia i taki właśnie będzie Miejscownik. Testując go w radiu sami poczuliśmy ile ma w sobie potencjału. Jeszcze bardziej ekscytujące jest to, że społeczność Radia 357 będzie współtworzyła ten projekt i myślę, że sprawi naszym słuchaczom dużo frajdy. Pomysł wyszedł od naszego patrona, pana Pawła, specjalisty od kartografii z Politechniki Warszawskiej. Miejscownik jest naszą propozycją na wakacje, ale zostanie z nami. Będzie kapitalnym źródłem inspiracji do mniejszych i większych wypraw. Na początku skoncentrujemy się na Polsce, ale kiedyś - kto wie, może wyruszymy dalej" - wyjaśnia Beata Kwiatkowska, koordynująca projekt Miejscownik Radia 357

„Sonda w struny” Mai Piskadło to kolejny program, nadawany w poniedziałki, między godz. 13:00 a 15:00. Zaś w piątki w godz. 11:00-12:00 Michał Żakowski poprowadzi audycję o podróżach „Leitmotiv”

- Wydarzenia, anegdoty, brzmienie miejsca to motyw przewodni. Poprowadzi nas do tamtejszej muzyki i ludzi, którzy też tam byli i mogą coś od siebie dorzucić. Bardziej świat anegdot i opowieści – bez wielkiej polityki. Ale będą także tak zwane "oazy marzeń", czyli miejsca, do których ciągnie i fascynują swoją muzyką czy historią. Także te jeszcze niewidziane. Spokojne smakowanie świata – mówi Żakowski.

Góry, koncerty i trochę technologii

Program „Nonfiction” Beaty Kwiatkowskiej (emisja: w co drugą sobotę, w godz. 16:00 – 18:00) to swoisty przewodnik po świecie sztuki dokumentalnej - po filmach, reportażach, literaturze. Audycja będzie nadawana naprzemiennie z programem „Na szlaku” Mateusza Kuźniewskiego. To z kolei propozycja dla miłośników gór. Prowadzący zabierze słuchaczy m.in. w Tatry, Karkonosze, Bieszczady i Beskidy. Będzie o bezpieczeństwie, o przygotowaniu sprzętowym, o ekologii i o nieco bardziej ekstremalnych formach spędzania czasu w górach.

I wreszcie szósta nowość na antenie Radia 357: audycja „Nie ma co się bać”, nadawana z terenu trasy Męskie Granie. Zaczęło się w Poznaniu, w tym tygodniu nadawana będzie z Katowicach - a na koniec – Żywiec. Program nadawany jest w soboty od 18:00 do 20:00. Zawiera rozmowy z artystami, komentarze i spotkania ze słuchaczami.

 

Radio w poniedziałki między godz. 13:00 a 14:00 zaproponuje też „Rzecz technologiczną” Jarosława Juszkiewicza i Roberta Zembrzyckiego, a w co drugą sobotnią noc, między 23:00 a 1:00 – „Wiszące ogrody” Bartka Gila, na zmianę z „Prognozami” Pawła Pobóg-Ruszkowskiego.

Radio Nowy Świat: antena dla młodych

Nieco inny pomysł na letnią antenę ma Radio Nowy Świat. Wakacyjną nowością tej stacji będzie – nadawana od 3 lipca - audycja pod wspólną nazwą „Mogli w niedzielę”, która będzie w lipcu i sierpniu zastępowała „Piosennik” Andrzeja Poniedzielskiego. Program (emisja co niedziela, godz. 20:00 – 21:00) pomyślany został jako zaproszenie, skierowane przede wszystkim do młodych artystów polskiej sceny kulturalnej. Na antenie Radia Nowy Świat będą dzielili się swoimi przemyśleniami, ale też muzycznymi inspiracjami, zachwytami i pomysłami. – Chcemy, by audycja „Mogli w niedzielę” stała się letnią przestrzenią, w której będą poruszane ważne dla twórców tematy, emocje i wyzwania ich pokolenia, o których najczęściej opowiadają w swoich utworach – mówi redaktor naczelna Magda Jethon.

A tuż po nowej audycji, między 21:00 a 23:00 (czyli o godzinę wcześniej) swoje niedzielne spotkanie „Dobrze nastrojone po polsku” zacznie Marcelina Słomian.

Także od najbliższej niedzieli 3 lipca w godzinach 10:00 - 11:00 – w czasie zwykle poświęconym „Zbiorom prywatnym” Marii Zamachowskiej i jej gości - pojawią się audycje prowadzone przez młodych redaktorów RNŚ. W lipcu usłyszymy Jana Janczego w audycji pt. „Lipcowy miód”, a w sierpniu - Mikołaja Tyczyńskiego, który przygotowuje dla słuchaczy letni cykl „Soulówki”. Prowadzone przez Tyczyńskiego wtorkowe pasmo (godz. 15:00 – 16:00) zmieni się w sierpniu w „Neo-soulówkę”.

Czwartkowy „Numer na bis” Marii Zamachowskiej będzie nadawany we wtorkowe przedpołudnie od 10:00 do 11:00, a w to miejsce z „Motywem przewodnim” pojawi się Mateusz Kuśmierek. Letnia zmiana obejmie również „Zamach na X muzę”, który „Zamachem” pozostanie, ale w wydaniu nie Zbigniewa Zamachowskiego, tylko Marii Zamachowskiej.  

Radio Nowy Świat i Radio 357 utrzymywane są z wpłat słuchaczy. Pierwsza z rozgłośni, nadająca od 10 lipca 2020 roku, ma obecnie na Patronite 30,6 tys. patronów, którzy deklarują miesięczne wpłaty w wysokości 615,9 tys. zł. Ogółem stacja zebrała 17,5 mln zł. Z kolei Radio 357 wspiera 45 tys. patronów, wpłacających co miesiąc na jego funkcjonowanie 821 tys. zł. Radiowcy zebrali ogółem na Patronite nieco ponad 14 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Radio 357 i RNŚ z letnimi ramówkami. Nowe audycje, młodzi twórcy i patroni na antenach

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Olhydra
Można? Mozna. A program trzeci nadaje same powtórki....
odpowiedź
User
rw
Ja tam w wakacje nie potrzebuję dużo ględzenia. Przede wszystkim dobra muzyka, info o pogodzie i krótkie wiadomości o najważniejszych wydarzeniach. A pogadanki o Bieszczadach to wolę w długie jesienne wieczory jeśli już.
odpowiedź
User
animowany
Trójka to radio misyjne. Jego misją jest zadowolić towarzysza Czabańskiego i wypłacić sowite gaże dla jego nieudaczników. 357 i Nowy Świat jest dla słuchacza.
odpowiedź