SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kolejne stacje Polskiego Radia z likwidacją w KRS. W Radiu Kraków likwidatorem były szef stacji

Na stanowisko likwidatora publicznego Radia Kraków został powołany Mariusz Pulit, w latach 2011-2016 prezes rozgłośni. Postawienie stacji w stan likwidacji przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego w zeszłym tygodniu zostało wpisane do KRS. W poniedziałek taki wpis pojawił się w dokumentach Radia Łódź i Polskiego Radia Białystok.

- Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako reprezentant Skarbu Państwa posiadającego 100% akcji, kontynuując proces likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, powołał na likwidatora „Radia Kraków” p. Mariusza Marcina Pulita - poinformował resort kultury w poniedziałek na platformie X.

Mariusz Pulit od połowy 2011 do wiosny 2016 był prezesem Radia Kraków. Został zdymisjonowany przez ówczesnego ministra skarbu państwa na mocy tzw. małej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, jeszcze przed utworzeniem Rady Mediów Narodowych.

CZYTAJ TEŻ: Plan likwidatora dla regionalnych stacji radiowych Polskiego Radia: zbadać, wdrożyć i naprawić

Pulit od 1994 do 2005 roku pracował w rozgłośni jako dziennikarz, a potem przez rok był członkiem zarządu ds. programowych, promocji i reklamy. W ostatnich latach był natomiast związany z Comarchem (od połowu 2016 do połowy 2018 roku był redaktorem naczelnym treści w ramach projektu SmartCity) i produkującą treści wideo agencją InPress, do której należy serwis Life in Kraków (w połowie 2018 roku został jej prezesem).

W zeszły piątek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podało, że Sąd Rejonowy w Krakowie wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego otwarcie likwidacji Radia Kraków. Analogiczne decyzje sądy rejestrowe podjęły w sprawie Radia dla Ciebie, Radia Gdańsk i Polskiego Radia Katowice

Prezesem Radia Kraków poprzednio był Mariusz Bartkowicz, pełnił tę funkcję od wiosny 2016 roku. Radę nadzorczą rozgłośni tworzą natomiast Katarzyna Falkowska-Gołębiewska, Paweł Pachoł i Anna Borówko.

Likwidacja stacji w Łodzi i Białymstoku zatwierdzona przez sąd

Natomiast w poniedziałek resort kultury przekazał, że Sąd Rejonowy w Łodzi wpisał do KRS otwarcie likwidacji spółki Radio Łódź, a Sąd Rejonowy w Białymstoku dokonał analogicznego wpisu dotyczącego Polskiego Radia Białystok. W Radiu Łódź prezesem od kwietnia 2021 był Arkadiusz Paluszkiewicz (zastąpił na tym stanowisku Dariusza Szewczyka), natomiast w radzie nadzorczej od jesieni 2022 roku są Kacper Sakowicz, Dominik Hamrin i Ryszard Krych.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W rozgłośni z Białegostoku funkcję prezesa od maja 2022 roku pełnił Mirosław Bielawski (w przeszłości m.in. burmistrz Wasilkowa), a członkami rady nadzorczej są Jan Orłowski, Marek Bobel i Romuald Łanczkowski.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz wszystkie 17 spółek zarządzających regionalnymi rozgłośniami publicznymi postawił w stan likwidacji 29 grudnia ub.r. Dwa dni wcześniej podjął taką decyzję wobec Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.

Sienkiewicz uzasadnił to wetem prezydenta Andrzeja Dudy do ustawy okołobudżetowej, w której zapisano możliwość przekazania do 3 mld zł spółkom mediów publicznych. Minister kultury podkreślił, że postawienie w stan likwidacji „pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania”, ponadto „stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela”.

CZYTAJ TEŻ: Donald Tusk zadowolony ze zmian w mediach publicznych. „Minister Sienkiewicz szukał różnych sposobów”

Warszawski sąd okręgowy odmówił wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego zmian we władzach TVP i Polskiego Radia, uzasadniając, że są one niezgodne z Ustawą o radiofonii i telewizji (a w przypadku TVP także ze statutem spółki) oraz wynikają z błędnej interpretacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2016 roku.

Dołącz do dyskusji: Kolejne stacje Polskiego Radia z likwidacją w KRS. W Radiu Kraków likwidatorem były szef stacji

38 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ponyo
beczka śmiechu osiąga właśnie prędkość miliona obrotów na sekundę
odpowiedź
User
student
Oj dyna, dyna, matko jedyna!
odpowiedź
User
Alibaba
Nic w tym śmiesznego, że media publiczne przez poprzednie władze zostały doprowadzone do stanu agonalnego, z rozdmuchanymi wydatkami… bo rząd zawsze z budżetu dołoży a i tak straty są
odpowiedź