SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio Maryja usunęło audycję ze słowami wiceministra o „lobby homoseksualnym”, KRRiT rozkłada ręce

Z serwisu internetowego i kanału youtube’owego Radia Maryja usunięto audycję, w której wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski mówił o „agresji lobby homoseksualnego” i „zinstytucjonalizowanej dewiacji”. Fundacja aktywisty Barta Staszewskiego złożyła wcześniej skargę na te wypowiedzi do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która teraz nie może podjąć działań w tej sprawie.

W „Aktualnosciach Dnia” w Radiu Maryja 4 lipca wyemitowano wypowiedź wiceministra sprawiedliwości i posła Solidarnej Polski Marcina Romanowskiego. Polityk pary jednopłciowe wychowujące dzieci nazwał „zinstytucjonalizowaną dewiacją”, mówił też o „agresji lobby homoseksualnego” oraz „atakach na rodzinę, na Kościół, na państwa narodowe, na suwerenność państw narodowość”.

Fundacja Basta, założona przez aktywistę Barta Staszewskiego, oceniła, że są to wypowiedzi homofobiczne i nienawistne, naruszające art. 18 ust.1 Ustawy o radiofonii i telewizji. Złożyła wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o wszczęcie w tej sprawie postępowania administracyjnego przeciwko nadawcy.

Fundacja właśnie dostała pismo, w którym KRRiT wyjaśnia, że nie może podjąć takiego postępowania. Jego pierwszym etapem jest bowiem otrzymanie od nadawcy nagrania audycji, której dotyczy skarga, i wyjaśniań. Tymczasem Radio Maryja stwierdziło, że usunęło już wydanie „Aktualności Dnia” z 4 lipca.

Radio Maryja skasowała audycję, nie ma postępowania KRRiT

Audycji nie ma też w serwisie internetowym i kanale youtube’owym Radia Maryja, choć jest tam dostępnych wiele programów z ostatnich miesięcy, także z początku lipca. - Jako Fundacja chcielibyśmy wierzyć, że Radio Maryja się opamiętało i zaczęło usuwać homofobiczne treści samo z siebie. Niestety podejrzewamy, że za poradą prawników audycje które zostały przez nas zgłoszone, zostały usunięte. Radio ewidentnie boi się konsekwencji - komentuje Bart Staszewski.

- Mamy kopię audycji, która zresztą była głośno komentowana przez media i nadal oczekujemy od KRRiT wszczęcie postępowania administracyjnego - podkreśla.

Fundacja zapowiada, że skieruje do sądu skargę na decyzję Krajowej Rady. - KRRiT stoi na straży homofobii i tak naprawdę nie chce ukarać  Radia Maryja - ma wszystkie potrzebne materiały, które wystarczają do wszczęcia postępowania administracyjnego i dlatego skierujemy sprawę do sądu. Rada nadal nie uznaje naszej legitymacji do wnioskowania o postępowania administracyjne, dlatego rozstrzygnie to sąd - mówi Staszewski.

Według badania Radio Track w trzecim kwartale br. Radio Maryja miało 1,6 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 1,4 proc. rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Radio Maryja usunęło audycję ze słowami wiceministra o „lobby homoseksualnym”, KRRiT rozkłada ręce

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Grochek
Wszystko ukrywanie jest i wyjdzie na jaw tylko TVP INFO i TVP
odpowiedź
User
Aron
A to wolność słowa już zawieszona?? O LGBT dobrze albo wcale??
odpowiedź
User
Wron
Dlatego tęczowych trzeba tępić ile tylko fabryka dała mocy, aż sami nie wytrzymają i podejmą właściwą decyzję!
odpowiedź