SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki gratulują Radiu Maryja. O. Rydzyk narzeka na „Kler”, PISF i Ruch (wideo)

W uroczystościach z okazji 27. urodzin Radia Maryja wzięli udział premier Mateusz Morawiecki oraz wielu polityków PiS, odczytano też list od Andrzeja Dudy. Natomiast o. Tadeusz Rydzyk wytknął PISF-owi dotację na „Kler”, oraz skrytykował Ruch za zaległości finansowe wobec „Naszego Dziennika”.

Article

Uroczystości z okazji 27. rocznicy startu nadawania przez Radio Maryja odbyły się w sobotę w hali Arena Toruń. Wydarzenie zgromadziło słuchaczy rozgłośni z wielu miejsc w kraju i za granicą.

W uroczystości brali udział przedstawiciele obozu rządzącego: Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RP, premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister ds. uchodźców i pomocy humanitarnej Beata Kempa, wielu wiceministrów oraz członek KRRiT Janusz Kawecki. Obecni byli również byli ministrowie Antoni Macierewicz, Jan Szyszko i Krzysztof Jurgiel oraz wielu posłów, senatorów i europosłów (przede wszystkim związanych z PiS), a także przedstawiciele władz samorządowych.

Mateusz Morawiecki w krótkim wystąpieniu podkreślił, że z okazji 100-lecia niepodległości Polski warto docenić wysiłek polskich kobiet. - Powinniśmy z większą czcią, miłością pamiętać o naszych matkach, żonach, babciach, siostrach, córkach z tamtych lat, które poprzez swoją cichą, wielką pracę przechowywały wiarę, religię, język, kulturę, przechowywały Polskę - stwierdził.

Szef rządu nawiązał też do pieśni „Z dawna Polski Tyś Królową”, którą śpiewano podczas uroczystości. - Tam jest taka zwrotka, ostatnia: „Miej w opiece naród cały, który żyje dla twej chwały. Niech rozwija się wspaniały”. Więc Matko Boska Nieustającej Pomocy, to jest moja wielka prośba, wielkie zawołanie: Miej w opiece naród cały. Również tych, którzy nie kochają Polski aż tak mocno jeszcze póki co, tak jak my tutaj, tak jak cała Rodzina Radia Maryja, której składam najlepsze życzenia, za cały trud, za wszystko, co dla Polski, dla Boga zrobiliście państwo przez te 27 lat - powiedział.

- I żeby wszyscy, którzy trochę błądzą, jeszcze nie czują tak do końca tego piękna, które w słowie i w wartościach związanych z Polską się mieszczą, żeby to wszystko pojęli, bo myślę, że wtedy tak naprawdę będziemy wszyscy dogłębnie szczęśliwi. Bóg zapłać za wszystko - wszystkiego dobrego - dodał Morawiecki.

 

Andrzej Duda: Radio Maryja nie tylko jest słuchane, ale też słucha swoich odbiorców

Z kolei prezydent Andrzej Duda skierował list, w którym założycielowi Radia Maryja o. Tadeuszowi Rydzykowi złożył „najserdeczniejsze gratulacje, życzenia obfitego Bożego błogosławieństwa dla tego wyjątkowego dzieła oraz podziękowania dla wszystkich, którzy od lat współtworzą je i wytrwale wspierają”.

Też odniósł się do stulecia niepodległości Polski. - W tym szczególnym kontekście historycznym kolejny jubileusz Radia Maryja jest sposobnością, aby przypomnieć zmagania, które musieli niegdyś toczyć jego założyciele, entuzjazm i wsparcie najpierw tysięcy, a później milionów słuchaczy w Polsce i na całym świecie, a następnie wzrost tej unikalnej w skali Europy oddolnej inicjatywy społecznej. To okazja, żeby raz jeszcze z należytym szacunkiem i podziwem wskazać na pozytywną twórczą siłę, jaką jest pragnienie prawdy, sprawiedliwości, wiary i nadziei, poszanowanie ludzkiej i obywatelskiej godności każdego z nas oraz wola odnalezienia się w autentycznej solidarnej wspólnocie ufundowanej na nieprzemijających wartościach chrześcijańskich i patriotycznych - napisał prezydent.

- Siła ta znalazła swój wyraz w rozgłośni, która jest nie tylko słuchana, ale też sama słucha swoich odbiorców; w radiu, które zawsze było i jest przestrzenią otwartej, konstruktywnej dyskusji ludzi wiary i polskich patriotów, forum wspólnej modlitwy oraz płaszczyzną spotkania i ofiarnej współpracy w służbie Bogu i ludziom. W ten sposób uwolniona została znaczna część olbrzymiego duchownego i społecznego potencjału polskich katolików - podkreślił Andrzej Duda.

- Z radością i nadzieją myślę o tym, że Radio Maryja oraz skupiona wokół niego społeczność słuchaczy, wspólnot modlitewnych, uczonych, dziennikarzy, liderów opinii, społecznych działaczy oraz wielu innych ludzi dobrej woli już teraz podejmuje to wezwanie - dodał.

 

O. Rydzyk prosi o 1 proc. podatku, krytykuje „Kler”, PISF i Ruch

Podczas swobodnego wystąpienia o. Tadeusz Rydzyk wyliczył przedsięwzięcia, które uruchomiono dzięki wsparciu społeczności Radia Maryja.

- To dzięki Wam to wszystko: radio, a później „Nasz Dziennik”, a później telewizja, dalej Fundacja Nasza Przyszłość, Lux Veritatis, miesięcznik „W naszej rodzinie” (niedługo będzie następny miesięcznik), Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, Instytut Edukacji Narodowej, rozpoczął pracę portal Ostrzegamy.online (warto odwiedzać ten portal, bo jest dużo różnych niebezpieczeństw i my ostrzegamy), Sanktuarium N.M.P. Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Świętego Jana Pawła II, Instytut Pamięć i Tożsamość im. Świętego Jana Pawła II. Teraz przygotowujemy już Park Pamięci Narodowej, tam będą nazwiska tych, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów. Mamy ok. 40 tys. takich nazwisk - opisał.

Serwis Ostrzegamy.online, uruchomiony dwa tygodnie temu, jest współfinansowany z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest minister sprawiedliwości.

Ojciec Tadeusz Rydzyk odniósł się też do filmu „Kler”, który w kinach w Polsce przez dwa miesiące obejrzało ponad 5 mln widzów. - A kto z Was był, ręka do góry, na filmie „Kler”? Przyznajcie się, jak żeście dołożyli pieniądze do tamtej kasy, żeby dalej szkodzili - zapytał.

- Katolicy trzymają z katolikami, Polacy trzymają z Polakami. I to będzie normalne, prawda? I macie tu księży, to pokażcie palcem, który tu z nas jest taki jak na tym filmie „Kler”. Ja nie oglądałem go, ale przeczytałem w internecie i gdzieś tam - zaznaczył redemptorysta. - A więc do roboty i te kłamstwa wyrywać z korzeniami. Co by było, gdyby nie było księży i Kościoła w Polsce? - spytał.

 

Dodał, że obecnie realizowany jest film „Nędzarz i madame” o i św. Bracie Albercie Chmielowskim i Helenie Modrzejewskiej. I wiecie co? Zwróciliśmy się - bardzo dobrze były zrobione dokumenty - do takiej organizacji PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej. Oni dają pieniądze na filmy. Ile nam dali? Dwa pół dnia na dzień. To mniej więcej tak jak Gomułce mówili, że potrzebujemy Lwów i Kijów To mówi: „Lwów to macie pod dostatkiem w zoo, a kijów to dostaniecie”. To mniej więcej tak samo nam dali teraz - skomentował.

- Ale na film „Kler” dali. Zobaczcie, ile jeszcze trzeba zmienić w Polsce, prawda? - zapytał o. Rydzyk.

Odniósł się również do dużych problemów finansowych Ruchu, które mają negatywny wpływ na sytuację „Naszego Dziennika”. Zwrócił uwagę, że gazeta utrzymuje się głównie ze sprzedaży, a nie z reklam.

- Oni są już winni „Naszemu Dziennikowi” duże pieniądze, nic nie płacą. Sprawiedliwe to jest? Jak to się nazywa? Kradzież. Przydałoby się następną komisję zwołać - powiedział . Grozi upadłość „Naszego Dziennika”, a oni pracują bardzo, to dzielni ludzie - podkreślił.

Ponadto o. Tadeusz Rydzyk zachęcił, żeby przekazywać 1 proc. podatku dochodowego na rzecz Fundacji Lux Veritatis. Zaznaczył, że obecnie można to bardzo łatwo zadeklarować w zeznaniu podatkowym.

Przedstawiciele rządu i prezydenta od trzech lat na urodzinach Radia Maryja

Od grudnia 2015 roku przedstawiciele rządu i prezydenta biorą udział w organizowanych co roku uroczystościach kolejnych rocznic uruchomienia Radia Maryja. Rok temu w czasie uroczystości odczytano listy m.in. od prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło, marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Ponadto w lipcu ub.r. prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło skierowali listy do uczestników corocznej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę.

Radio Maryja zaczęło nadawanie 8 grudnia 1991 roku. Początkowo stacja emitowała programy przez 14 dni na dobę i była dostępna tylko w regionie kujawskim. Stopniowo rozbudowała ramówkę na całą dobę i zasięg do ogólnopolskiego. Właścicielem stacji jest Prowincja Warszawska Redemptorystów.

W lipcu br. Radio Maryja otrzymało od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji koncesję na kolejne 10 lat, jednocześnie zawarło umowę z Emitelem odpowiadającym za emisję rozgłośni.

Według badania Radio Track od sierpnia do października br. Radio Maryja miało 1,5 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 1,8 proc. rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki gratulują Radiu Maryja. O. Rydzyk narzeka na „Kler”, PISF i Ruch (wideo)

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jezus Maria
Boże, widzisz i nie grzmisz?
odpowiedź
User
co za chamstwo
Temu DZIADOWI, TO CIĄGLE MAŁO , qrfa....Czy Papież Franciszek dostał wkońcu petycję ???
odpowiedź
User
Wlad
Czy oburzeni eksperci od Rydzyka oglądają jego TV?
odpowiedź