SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Już ponad milion złotych na radio "Nowy Świat". "Nie tworzymy Trójki 2.0"

Od połowy kwietnia - kiedy ogłoszono start inicjatywy stworzenia radia internetowego "Nowy Świat" - udało się zebrać na ten cel ponad milion złotych. To absolutny rekord pod względem tempa crowdfundingu w historii jakiegokolwiek projektu medialnego. - Nie tworzymy Trójki w wersji 2.0, tylko zupełnie Nowy Świat - podkreśla w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Magdalena Jethon, redaktor naczelna rozgłośni.

Magda Jethon, fot. AKPAArticle

Dokładnie 16 kwietnia o 18.00 grupa "Ratujmy Trójkę" ogłosiła start zbiórki na nowy projekt medialny, jakim ma być radio internetowe „Nowy Świat”. Od tego czasu do 20 maja udało się im zebrać już ponad milion złotych. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, by jakikolwiek projekt medialny uzyskał tak wysokie wsparcie tylko w ciągu nieco ponad miesiąca od jego ogłoszenia. Dla przykładu - do tej pory największą sumę zebrali bracia Tomasz i Marek Sekielscy na swoje dokumenty o pedofilii w Kościele, ale zajęło im to dwa lata.

Miesiąc do startu projektu wiadomo już, że w zespole znajdą się m.in. byli dziennikarze Trójki Polskiego Radia, ale nie tylko. Redaktor naczelną rozgłośni będzie była szefowa Trójki Magdalena Jethon, a w zespole znajdzie się m.in. Jerzy Sosnowski, Fisz, Wojciech Mann, Wojciech Waglewski, Małgorzata Maliborska, Anna Krakowska, Joanna Kołaczkowska, Piotr Bukartyk czy Kuba Badach. Spoza PR III ma się pojawić: Eliza Michalik, Grzegorz Markowski, Katarzyna Kasia, Jose Torres czy Krzysztof Łuszczewski, a swoje wsparcie mieli zadeklarować też Wojciech Malajkat, Krystyna Kofta, Zbigniew Zamachowski (z audycją o tematyce filmowej); Adriana Bąkowska, Jan Emil Młynarski, Tomasz Ławnicki oraz Tomasz Raczek. Nowym pomysłem jest też program "Mistrzowie grają w Nowym Świecie", w której m.in. Michał Rusinek czy Dorota Segda przygotują jednorazowo playlistę muzyczną. Poszukiwane są także młode talenty do 30. roku życia.

Niewykluczone, że w kolejnych dniach dołączą do nich kolejne nazwiska osób, które zrezygnowały w ramach protestu spowodowanego zamieszaniem wokół unieważnienia Listy Przebojów Trójki i piosenki Kazika. Przypomnijmy, że to Marek Niedźwiecki, Piotr Metz, Piotr Stelmach, Piotr Kaczkowski, Hirek Wrona, Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska, Piotr Stelmach, dr Tomasz Rożek, Michał Olszański, Jakub Jędras, Marcin Kydryński.

Na razie Magdalena Jethon nie chce zdradzić portalowi Wirtualnemedia.pl, kto z tych osób zasili jej zespół, zapowiada jednak, że część z nich ogłosi w weekend. - Jednak do momentu pojawienia się oficjalnych informacji nie zamierzamy bawić się w „uchylanie rąbka tajemnicy”. Mogę jedynie poinformować, że kolejne ogłoszenie nastąpi w najbliższy weekend na naszych stronach na Facebooku - stwierdza.

"Nie tworzymy Trójki 2.0"

Pytamy Magdalenę Jethon czy sukces zbiórki, a szczególnie jej powodzenie w ostatnich dniach (w ciągu pięciu dni zebrano prawie 500 tys. zł) może być skutkiem obecnych wydarzeń w Trójce. - Na łączenie w jednym zdaniu tragedii osób pracujących w Trójce i sukcesu zbiórki mogłaby pozwolić sobie wyłącznie osoba stojąca z boku - odpowiada stanowczo. - My natomiast jesteśmy w tej chwili w epicentrum emocji, dylematów i niepodjętych decyzji. Wielu dziennikarzy Trójki to nasi przyjaciele i serdeczni koledzy - podkreśla.

>>> Na co zwracać uwagę, wybierając internet

Dodaje, że opierając się na opiniach patronów wnioskuje, że popularność zbiórki wynika głównie z faktu, że „do współpracy przystąpiły osoby gwarantujące stworzenie dobrego radia”. - Choć w pewnym sensie komercyjnego - to czerpiącego wzorce z czasów świetności publicznego medium z misją. Wydarzenia w Trójce z pewnością mają wpływ na naszą sytuację, ale nie są i nigdy nie będą motorem napędowym naszego przedsięwzięcia. Nie tworzymy Trójki w wersji 2.0, tylko zupełnie Nowy Świat - zaznacza, komentując tę kwestię dla portalu Wirtualnemedia.pl.

Jednocześnie stwierdza, że każdego dnia otrzymują setki pytań dotyczących dalszych planów związanych z poszerzaniem redakcji radia „Nowy Świat”. - Z tych pytań wyłania się nadzieja na to, że osoby opuszczające Myśliwiecką dołączą do naszego zespołu. Proszę jednak pamiętać, że nie jesteśmy stroną stawiającą warunki. Każdy z dziennikarzy Trójki to osobna historia i bagaż doświadczeń; niektórzy mają pomysły na podjęcie samodzielnych działań, inni w rozżaleniu myślą o porzuceniu dziennikarstwa. Spoglądamy w kierunku Myśliwieckiej z wyjątkową wrażliwością, ale nasze drzwi są otwarte dla wielu znakomitych dziennikarzy spoza tego grona - mówi nam była szefowa Trójki.

W ramówce bez polityków, finansowanie ze zbiórki

W ramówce mają znaleźć się audycje autorskie, muzyczne, pasma magazynowe. Radio będzie miało profil słowno-muzyczny, program będzie zawierać audycje publicystyczne, kulturalne, społeczne, polityczne. - Nowością będzie fakt, że o polityce nie będą mówili politycy, tylko eksperci. Oczywiście zawsze będą zapraszane dwie strony konfliktu, ale rozmówcy będą znać się na danym temacie - w żadnym wypadku nie pojawi się w studiu polityk - objaśniała portalowi Wirtualnemedia.pl Magdalena Jethon.

Jak wynikało z naszych informacji, finansowanie radia "Nowy Świat" ma opierać się tylko o crowdfunding. Reklamy mają być brane pod uwagę jedynie wtedy, kiedy wpłaty od patronów nie będą utrzymywać się na wystarczającym poziomie, pozwalającym sfinansować projekt w całości. Potrzebna kwota to 250 tys. złotych miesięcznie. Zespół ma zacząć nadawanie w czerwcu, posiada już dwa studia, rozpoczęto już zakup sprzętu.

Radio „Nowy Świat” utworzyła spółka „Ratujmy Trójkę” - prezesem zarządu jest Piotr Jedliński, a członkami Anna Krakowska i Krzysztof Łuszczewski. Wspólnikami są: Jan Chojnacki, Magdalena Jethon, Anna Krakowska, Jerzy Sosnowski, Krzysztof Łuszczewski, Patrycja Macjon, Piotr Jedliński i Wojciech Mann.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Już ponad milion złotych na radio "Nowy Świat". "Nie tworzymy Trójki 2.0"

58 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Basile
Wszystko zależy jak długo ludzie s wstanie pracować za darmo i ile reklam ściągnąć z rynku...
odpowiedź
User
Marcin
Brawo. Oby to wypaliło. Pewnie wszyscy z Trójki się nie zmieszczą, ale życzę temu radiu powodzenia i w przyszłości otrzymanie koncesji i istnienie w eterze jako ogólnopolskie radio. To by dopiero było.
Nie znam się na tych koncesjach - myślicie, ze jest to możliwe?
odpowiedź
User
kaziak
inicjatywa godna …. Czego ? sztuka zarabiania kasy przez kilkoro waniaków na innych.
odpowiedź