SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nowe audycje muzyczne w Radiu Nowy Świat

„Progresywni wirtuozi” i „Blok wschodni” to nowe niedzielne audycje muzyczne Radia Nowy Świat. Poprowadzą je znani z anteny dziennikarze Tomasz Ławnicki i Adrianna Calińska-Czaniecka.

Adrianna Calińska-Czaniecka/ Fot. materiały prasowe Adrianna Calińska-Czaniecka/ Fot. materiały prasowe

Premiera audycji „Progresywni wirtuozi” i „Blok wschodni” odbędzie się 25 lutego po godz. 20 i 21. Dziennikarze zaproponują dwie godziny zupełnie różnej muzyki, co - zważywszy na poprzedzające je tego dnia audycje: "Nie tylko hip-hop" Mateusza Andruszkiewicza, "Pora siesty" Marcina Kydryńskiego, "De Cuba Su Musica" Jose Torresa oraz "Dobrze nastrojone po polsku" Marceliny Słomian i "Etykieta zastępcza" Mikołaja Tyczyńskiego, zapewni słuchaczom naprawdę różnorodną muzycznie niedzielę.

CZYTAJ TAKŻE: Waglewski i Maleńczuk w nowej audycji Radia Nowy Świat

Adrianna Calińska – Czaniecka, autorka serwisów informacyjnych Radia Nowy Świat zapowiada, co będzie można usłyszeć w audycji po godz. 20 „Progresywni wirtuozi”: - Rock progresywny we wszystkich jego odsłonach - orkiestralne brzmienia z wykorzystaniem melotronów i syntezatorów, Scena Canterbury, ale także jazz - czy art-rock. Od klasyki z lat 60/70 po współczesnych przedstawicieli gatunku. Wirtuozerskie wykonania, szerokie instrumentarium, zmienne tempo i stylistyka. Muzyka, która pochłania bez reszty - czasem łagodna, refleksyjna i magiczna, innym razem mocna, skomplikowana, intrygująca - opowiada o planach na niedzielne wieczory Calińska – Czaniecka (czego dokładnie spodziewać się można po audycji, wiedzą patroni, bo „Progresywni wirtuozi” od października 2021 roku są do posłuchania w podcastach).

Nowa audycja muzyczna “Blok wschodni” Tomasza Ławnickiego

Zaraz po wiadomościach o godz. 21 na antenie pojawi się godzinny „Blok wschodni” Tomasza Ławnickiego. Dobrze znanego słuchaczom szefa zespołu przygotowującego serwisy informacyjne oraz audycji „Cały nasz świat”, czeskiego cyklu emitowanego w każdą środę w porannym paśmie czy podcastu „Pod czeskim dachem”. Tym razem Ławnicki wyjdzie poza Czechy. - To będzie godzinna, muzyczna podróż po tak zwanych demoludach przed rokiem 1989. W audycji pojawią się utwory choćby z Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej, Węgierskiej Republiki Ludowej czy Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Zaśpiewają artyści i ci, którzy na co dzień pojawiali się wówczas w państwowych mediach, i ci, którzy z socjalistyczną władzą w swoich krajach mieli problemy i nierzadko byli skazywani na zapomnienie lub w ogóle nie dostawali szansy na zaistnienie – mówi Ławnicki.  

CZYTAJ TAKŻE: Radio 357 nie chce płacić artystom tyle, ile żąda ZAiKS. Sprawa trafiła do sądu

- Bardzo się cieszę, że Ada i Tomek przyjęli te propozycje. Oboje są dobrze znani naszym odbiorcom i cenieni za ich profesjonalizm. Jestem bardzo ciekawa, jak zostanie odebrany przez słuchaczy ten pomysł i oczywiście, jak nasza koleżanka i nasz kolega sprawdzą się w takim formacie. Osobiście bardzo cenię ich pracę antenową i wiem na pewno, że będzie ciekawie i różnorodnie – mówi Magda Jethon, redaktorka naczelna Radia Nowy Świat.

Audycje muzyczne Calińskiej – Czanieckiej będą nadawane raz w miesiącu, w te niedziele, kiedy Weronika Wawrzkowicz poprowadzi poranne rozmowy w kawiarni „Wrzenie świata” (w najbliższą niedzielę jej gościnią o godz. 10 będzie Monika Horna-Cieślak – rzeczniczka praw dziecka). Pozostałe niedzielne wieczory będą, jak dotychczas, zarezerwowane na jej „Niezapominajki”.

Przed nowymi audycjami o godz. 19 w najbliższą niedzielę zostanie prawdopodobnie wyemitowany koncert. To czas, kiedy pojawiał się wcześniej Michał Nogaś (rozmawiając z autorami książek), który niedawno zrezygnował ze współpracy z RNŚ. Niedzielnego czasu antenowego Nogasia radio cały czas nie zagospodarowało, podobnie jak jego wejść w piątkowej "Porannej Mannie". W środę, serwowaną przez Nogasia "Muzykę do czytania", zastąpił już "Musicalowymi opowieściami" aktor Kacper Siedlecki.

CZYTAJ TAKŻE: Dziennikarze „Wyborczej”, Nowego Świata i TVN nominowani do Nagrody Mariusza Waltera

W kolejnym miesiącu „Progresywni wirtuozi” i „Blok wschodni”  wyemitowane zostaną 17 marca br. Tego dnia gościnią Weroniki Wawrzkowicz będzie Martyna Wojciechowska.

Radio Nowy Świat – internetowa stacja radiowa o profilu muzyczno-publicystycznym nadająca program od 10 lipca 2020 roku. Projekt jest finansowany z wpłat słuchaczy - patronów. Obecnie radio wspiera prawie 35 tys. patronów, miesięczną kwotą ponad 750 tys. złotych.
 

Dołącz do dyskusji: Nowe audycje muzyczne w Radiu Nowy Świat

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
cyrk
Fascynujące, będą grać Karela Gotta i Franka Schoebla, czy jak tam mu było :_))))))))))))
5 16
odpowiedź
User
Yego
Fascynujące, będą grać Karela Gotta i Franka Schoebla, czy jak tam mu było :_))))))))))))

Widze, miśku, że mentalnie i kulturowo zatrzymałeś/aś się w w latach 70 -tych ubiegłego wieku. Fascynujące. 🤔
20 3
odpowiedź
User
Abcl
Fascynujące, będą grać Karela Gotta i Franka Schoebla, czy jak tam mu było :_))))))))))))

Stereotypy dalej mają się dobrze. Ale żeby się tym chwalić?....
16 4
odpowiedź