SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radionowela w Radiu Plus Łódź

20 odcinków radionoweli "Trakt" wyprodukowało Radio Plus Łódź

Bohaterem opowieści jest Marek, student przygotowujący pracę na temat praktyk religijnych w państwach Unii Europejskiej. Emisja rozpoczyna się w środę, 15 września.

Słuchacze radionoweli poznają rzeczywistość religijną różnych państw Unii Europejskiej widzianą oczyma Polaków. „Nie są to rozważania teoretyczne, ale obserwacje praktyczne. Opisujemy zatem głównie różnice w stosunku do tego, co dzieje się w Polsce” – mówi autor scenariusza, Łukasz Głowacki. „W krótkiej, przystępnej i ciekawej formie opisana jest religijna sfera życia w Europie. Są i ciekawostki i sprawy ważne” – podkreśla reżyser, Mariusz Siudziński. Fabułę stanowi historia rozkwitającej miłości Marka i poznanej przez niego w Taizé Kasi.

Radionowela odwiedza Litwę, Irlandię, Węgry, Grecję, Belgię, Hiszpanię, Czechy, Szwecję, Francję, Holandię, Portugalię, Finlandię, Austrię, Włochy, Niemcy i Wielką Brytanię. „Większość obserwacji dotyczy Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Są jednak państwa, w których dominuje wyznanie protestanckie lub prawosławne. I ma to odzwierciedlenie w radionoweli” – wyjaśnia Głowacki. Dodatkowo słuchacze poznają rzeczywistość trzech sanktuariów: Santiago de Compostella (Hiszpania), Lourdes (Francja) i Mariazell (Austria).

Emisja cyklu zaczyna się w środę, 15 września i potrwa 4 tygodnie. Poszczególne odcinki emitowane są w dni powszednie o godz. 9.40 i 17.40 w Radiu Plus Łódź na częstotliwości 10,4 MHz. Każdy z nich trwa 4-5 minut.

W połowie października Radio Plus wyprodukuje płytę CD, na której znajdą się wszystkie odcinki. Płyta trafi do katechetów i księży. „Mamy nadzieję, że będzie pomocna w przygotowywaniu lekcji religii” – wyjaśnia Głowacki. W trakcie emisji rozbudowywana będzie też strona internetowa poświęcona cyklowi. Znajdą się na niej nie tylko poszczególne odcinki, ale także dodatkowe informacje praktyczne, odniesienia do witryn internetowych i forum dyskusyjne.

W radionoweli wystąpili znani łódzcy aktorzy z Teatru Jaracza i Teatru Powszechnego. Reżyserem radionoweli jest Mariusz Siudziński, scenariusz napisał Łukasz Głowacki, a realizacją zajął się Grzegorz Dondziłło.

Cały projekt powstał we współpracy z Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej w ramach Konkursu Otwartego Media 2004. Radio Plus Łódź jest jedynym medium z Łodzi, które w tym konkursie otrzymało dotację.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Radionowela w Radiu Plus Łódź

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl