SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Reaktywacja radiowej "Jedynki"

Od marca rewolucyjne zmiany w Programie 1 Polskiego Radia

Program 1 Polskiego rozpoczyna walkę o słuchacza. Od marca stacja wprowadza duże zmiany w ramówce, które dotyczą głównie układu ramowego i formatu pozycji antenowych. Opracowane zostały nowe pozycje programowe, przebudowano pasma popołudniowe i weekendowe, sformatowano także ofertę muzyczną.

Trzonem nowego programu będą magazyny informacyjne, nadawane kilkakrotnie w ciągu dnia. Pojawi się też więcej słuchowisk Teatru Polskiego Radia - od dramatu przez sensację do komedii i farsy. Nie zabraknie publicystyki "z wyższej półki", audycji Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, muzycznych audycji autorskich i programów popularyzujących naukę. Do opracowywania programów będą wykorzystywane archiwa Radia Wolna Europa i zbiory archiwalne Polskiego Radia.

Zmiany będą wprowadzane stopniowo.

- Radio - w odróżnieniu od telewizji - jest medium wiążącym słuchacza z konkretną stacją, a nie poszczególnymi programami i audycjami. Z badań wynika, że jedna osoba słucha średnio dwóch stacji radiowych. W przypadku Programu 1 poziom lojalności słuchaczy jest duży, potwierdza się przywiązanie do stacji, a dopiero potem do audycji oferującej jakąś szczególną treść. Konstruując program brano też pod uwagę fakt, że dla niektórych słuchaczy radio to oferta alternatywna wobec telewizji - wyjaśnia Marta Libiszowska z zespół Public Relations PR.

Jak informuje Polskiego Radio zmiany wynikają ze strategii rozwoju radia przyjętej przez Zarząd Polskiego Radia S.A. Ich celem jest lepsze dostosowanie oferty programowej do rytmu dnia i stylu życia słuchaczy, który - jak wskazują badania - zmienił się znacznie w ostatnich latach.

- Po pierwsze - słuchacze korzystają z oferty innych mediów, a rola radia jest dość jednoznacznie określona: pozostaje źródłem informacji oraz rozrywki, a przede wszystkim muzyki. Jak pokazują badania, największe zapotrzebowanie na informację jest rano, potem miejsce radia zajmuje gazeta i telewizja. Po drugie - obecnie inaczej słucha się radia w domu, a inaczej prowadząc samochód w drodze z domu do pracy i z powrotem.

Dlatego konieczne było rozpoczęcie kompleksowego procesu zmian, które obejmą nie tylko propozycje programowe, ale również technikę i technologię radiową. Niezmiernie ważne są prace nad rozszerzeniem systemu dystrybucji sygnału m.in. poprzez zwiększenie liczby nadajników, mocy nadawczych, umieszczenie Programu 1 na możliwie wielu platformach dystrybucyjnych i rozpoczęcie próbnych emisji na falach długich w systemie DRM (Digital Radio Mondiale - czytamy w komunikacie nadawcy.

Dołącz do dyskusji: Reaktywacja radiowej "Jedynki"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl