SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Redakcja muzyczna Trójki solidarnie odmawia zastępstw za Annę Gacek

Dziennikarze z redakcji muzycznej radiowej Trójki solidarnie oświadczyli w poniedziałek szefostwu, że nie będą prowadzili audycji zamiast Anny Gacek, która właśnie rozstała się z rozgłośnią. Oświadczenie w tej sprawie przygotował Wojciech Mann, który prowadził z Gacek „W Tonacji Trójki”.

Anna Gacek, fot. Facebook Article

Anna Gacek - przez 19 lat związana z Programem III Polskiego Radia - w poniedziałek poinformowała na Faceboooku, że została zwolniona bez podania przyczyn. - Decyzją prezes Polskiego Radia, nie ma dla mnie miejsca na antenie Trójki - stwierdziła. Prezesem Polskiego Radia od połowy stycznia br. jest Agnieszka Kamińska, zastąpiła na tym stanowisku Andrzeja Rogoyskiego.

Rzeczniczka prasowa Polskiego Radia Ewelina Steczkowska podkreśla, że Anna Gacek nie została zwolniona, tylko wygasła jej dotychczasowa umowa z nadawcą. - Red. A. Gacek otrzymała inną propozycję kontynuacji pracy w Polskim Radiu, jednak sama podjęła decyzję o jej nieprzyjęciu. Szanujemy ten wybór i życzymy red. A Gacek wszelkich sukcesów w nowych przedsięwzięciach. Przypisywanie odpowiedzialności za tę osobistą decyzję innym osobom jest jednak nieuzasadnione i niewłaściwe - zaznaczyła Steczkowska.

Od początku nikt z szefostwa Trójki ani Polskiego Radia nie podawał przyczyn zwolnienia dziennikarki. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, w poniedziałek w południe szefostwo anteny spotkało się z dziennikarzami redakcji muzycznej Trójki. Dziennikarze chcieli poznać powody zwolnienia Anny Gacek, lecz nie podano im ich.

Padła za to propozycja, aby przejąć programy, które prowadziła Anna Gacek: „Aksamit”, poranne „Do Południa” i wtorkowe „W Tonacji Trójki” z Wojciechem Mannem. Dziennikarz solidarnie odmówili, więc szefostwo anteny szuka teraz nowych rozwiązań. - Najprawdopodobniej komuś, kto ma umowę i etat, wydadzą polecenie służbowe  - spekuluje jeden z dziennikarzy. Audycje Anny Gacek nadal figurują w radiowej ramówce.

Co zrobi Wojciech Mann?

Jak wynika z naszych informacji już w styczniu Kamińska nakazała Tomaszowi Kowalczewskiemu, dyrektorowi Trójki, rozstać się z Anną Gacek, ale wtedy tego nie zrobił. - Gacek to wychowanka Wojciecha Manna, prezes Polskiego Radia liczy na to, że Mann sam odejdzie - mówi nam pracownik Polskiego Radia.

Jeśli chodzi o „W Tonacji Trójki”, to wiadomo nieoficjalnie, że Wojciech Mann jeszcze w poniedziałek zastanawiał się, czy przyjść i poprowadzić tę audycję. Decyzję miał podjąć we wtorek. Jak się dowiedzieliśmy, dziennikarz ma też wydać oświadczenie w sprawie zwolnienia Anny Gacek. - Ma ono odnosić się nie tylko do zwolnienia Ani, ale także ogólnie do niezdrowej sytuacji, jaka panuje w Trójce - usłyszeliśmy od osoby z Trójki.

Wojciech Mann nie będzie prowadził „W tonacji Trójki”

We wtorek o godz. 11 na facebookowym profilu Anny Gacek pojawiło się krótkie wspólne oświadczenie dziennikarki i Wojciecha Manna.

- Przez ponad 10 lat mieliśmy zaszczyt i przyjemność spotykać się z państwem we wtorki w audycji „W Tonacji Trójki” - mówi Gacek. - Aż do niedawna, ponieważ ktoś, kto ma co prawda władzę, ale nie ma wyczucia i nie rozumie radia, zakazał Ani występów na antenie - dodaje Wojciech Mann. Wyjaśnia też, dlaczego nie będzie go dzisiaj we „W tonacji Trójki”: „Postanowiliśmy poczekać, aż ktoś położy kres destrukcji Polskiego Radia”.

 

 

Piotr Stelmach z redakcji muzycznej Trójki do Anny Gacek zwrócił się w poniedziałek na Faceboooku. - Dziewiętnaście lat w jednej Redakcji. "Trójkowy Ekspres". "Atelier". "Aksamit". "W Tonacji Trójki". "Do południa". Czternaście lat razem przy "Offensywie", trzynaście przy "Myśliwieckiej 3/5/7", dziewięć przy "Męskim Graniu". Aniu, przepraszam. Dziękuję. Za WSZYSTKO. Gdybyś czegokolwiek potrzebowała i gdybym mógł lub umiał pomóc - jestem - napisał.

 

Annę Gacek w poniedziałek pożegnał na antenie Marek Niedźwiecki, puszczając dla niej na koniec swojej audycji piosenkę Haliny Frąckowiak pt. „Anna już tu nie mieszka”.

 

Internauci protestują

W poniedziałek w południe internauci stworzyli petycję w sprawie zmiany decyzji kierownictwa publicznej rozgłośni do ministra kultury oraz do prezes Polskiego Radia i rozpoczęli zbieranie podpisów. - Skandaliczne, nagłe, bezzasadne zwolnienie z pracy redaktor radiowej Trójki Anny Gacek to akt publicznego politycznie motywowanego małostkowymi emocjami i interesami wandalizmu w obszarze Kultury,  wrażliwości  w tym muzycznej edukacji przyszłych pokoleń Polaków. Należy  sprawę postawić jasno - niezależnie  od pobudek Prezes Polskiego Radia przyjętym stylem,  metodologią dokonanego zwolnienia z pracy Redaktor Anny  Gacek uzasadnia tezę,  że takie potraktowanie tej bez wątpienia wybitnej Dziennikarki Muzycznej przemawia za podaniem się Prezes Polskiego Radia do dymisji. Apelujemy o zmianę dotychczasowych decyzji w sprawie  Anny Gacek - stwierdzono w petycji.

Dziennikarka prowadziła takie audycje jak „Aksamit”, „W tonacji Trójki” z Wojciechem Mannem, „Do południa” oraz autorskie wywiady w Trójce.

Do tej pory w swojej karierze pisała m.in. dla „Machiny”, „Teraz Rock”, „A4”, „Zwierciadła”, „Przekroju”, K MAG”, „Vice” oraz „Dziennika Gazety Prawnej”.

Agata Kasprolewicz zwolniona z Polskiego Radia

Po ośmiu miesiącach od zawieszenia jej, szefostwo Polskiego Radia w poniedziałek zwolniło z pracy dziennikarkę i wydawczynię Agatę Kasprolewicz. Dano jej trzymiesięczny okres wypowiedzenia - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Informację o jej zwolnieniu potwierdziła nam Kasprolewicz, przy czym zaznaczyła, że w obecnej chwili chciałaby powstrzymać się od jakichkolwiek komentarzy.

Agata Kasprolewicz została odsunięta od anteny w lipcu 2019 roku, kiedy to kierownictwo Polskiego Radia zmieniło strukturę wewnętrzną i zlikwidowało naczelne redakcje publicystyki międzynarodowej.

Liderem RMF FM

Polskie Radio w 2018 r. osiągnęło wzrost wpływów sprzedażowych o 12,96 proc. do 336,53 mln zł oraz 15,3 mln zł zysku netto (wobec 2,79 mln zł rok wcześniej). 69 proc. przychodów spółki pochodziło z abonamentu i związanej z nim rekompensaty, na koniec roku nadawca zatrudniał 1 285 pracowników etatowych, o 30 więcej niż przed rokiem.

W Polskim Radiu dyrektor - redaktor naczelny zarabiał przeciętnie 16 148 zł miesięcznie, kierownik redakcji - 12 036 zł, rzecznik prasowy - 12 132 zł, redaktor wydawca - 10 545 zł, a spiker-lektor - 3 978 zł (wszystkie kwoty brutto). Członkowie zarządu mieli podpisane kontrakty menedżerskie, a odwołanemu w sierpniu ub.r. prezesowi Jackowi Sobali wypłacono odszkodowanie za konkurencyjność.

W 2019 roku średni dzienny zasięg radia wyniósł 72,2 proc. Z kolei średni dobowy czas słuchania wyniósł 269 minut.

Liderem słuchalności w zeszłym roku było RMF FM, a PR1 i PR3 odnotowały historycznie najniższe wyniki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Redakcja muzyczna Trójki solidarnie odmawia zastępstw za Annę Gacek

130 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
I co Mann w końcu odejdzie, czy dalej gościu nie ma jaj?
odpowiedź
User
wujek rada
Dyscyplinarki dać towarzysteu
odpowiedź
User
Asia
To te dwa miliardy są na ratowanie mediów publicznych, czy na zwalnianie ludzi z mediów publicznych? Bo się pogubiłam nieco :)
odpowiedź