SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Reklamy w czasopismach: Bauer zarobił najwięcej, Aflofarm liderem marketerów (analiza)

Wydawcy magazynów w minionym półroczu zanotował cennikowe wpływy reklamowe o ponad 8 proc. wyższe niż rok wcześniej. Najwięcej zarobiło Wydawnictwo Bauer, którego przychody były wyższe niż łączne wpływy reklamowe kolejnych dwóch firm. Najwięcej w reklamę w czasopismach inwestuje Aflofarm Farmacja Polska.

Article

W okresie od stycznia do czerwca br. wydawcy magazynów zarobili na reklamach łącznie 2,206 mld zł - wynika z analizy Wirtualnemedia.pl (na podstawie danych cennikowych Kantar Media, bez rabatów). Było to 8,5 proc. więcej niż rok wcześniej.

W minionym półroczu najwięcej z reklam zarobiło Wydawnictwo Bauer (wydaje ok. 50 pism, m.in. luksusowe, poradnikowe, motoryzacyjne, kulinarne i telewizyjne). Reklamodawcy ulokowali w jego tytułach niemal 732 mln zł, czyli 0,8 proc. mniej niż rok wcześniej. Wpływy reklamowe tego wydawnictwa były wyższe niż łączne przychody dwóch kolejnych wydawców.

Pozycję wicelidera zajmuje Edipresse Polska (wydawca m.in. dwutygodników „Viva” i „Party”). Ten wydawca zwiększył przychody z reklam rok do roku o 24,6 proc., z 364,7 mln zł do 454,5 mln zł.

Trzecie miejsce należy do Burda International Polska, która wydaje ponad 20 pism. Firma zarobiła na reklamach w omawianym okresie 239,6 mln zł, czyli 18,1 proc. więcej niż przed rokiem.

Kolejne miejsca w rankingu największych wydawców magazynów pod względem przychodów reklamowych zajmują Marquard Media Polska (właściciel takich tytułów, jak m.in. „Playboy”, „Shape”, „Cosmopolitan”) oraz Ringier Axel Springer Polska (wydaje m.in. „Newsweek Polska”, „Forbes”, „Komputer Świat” i „Auto Świat”). Pierwszy wydawca zmniejszył wpływy z reklam w skali roku o 8,3 proc. - z 98,5 mln zł do 90,4 mln zł, a drugi zarobił 79,8 mln zł, 17,6 proc. mniej niż rok wcześniej.

Najwięcej na reklamy w magazynach wydawał w omawianym okresie koncern farmaceutyczny Aflofarm Farmacja Polska. Przeznaczył na nie 203,5 mln zł, czyli 51,9 proc. więcej niż w tym samym okresie 2017 roku.

Drugim największym reklamodawcą była firma Direct Group, która zwiększyła rok do roku swoje wydatki w magazynach o 351,6 proc. - z 15,1 mln zł do 68,3 mln zł. Trzeci na reklamowym podium Apart przeznaczył na promocję swoich produktów na łamach czasopism 54,3 mln zł, czyli 6,4 proc. więcej niż przed rokiem.

Kolejne miejsca w rankingu największych reklamodawców magazynów zajmują firmy kosmetyczne: L'Oreal Polska z wydatkami w wysokości 30,3 mln zł (spadek o 10,1 proc.) oraz Bielenda Kosmetyki Naturalne z wydatkami w kwocie 26,7 mln zł (wzrost o 8,1 proc.).

Istotną zmianą minionego półrocza na rynku magazynów był debiut miesięcznika luksusowego „Vogue”. Tytuł już po dwóch miesiącach trafił do czołówki pism z najwyższymi przychodami z reklam - od stycznia do kwietnia br. zarobił 32,2 mln zł. Przegonił pod tym względem m.in. tygodnik „Wprost” (PMPG Polskie Media) i dwutygodnik „Show” (Wydawnictwo Bauer).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Reklamy w czasopismach: Bauer zarobił najwięcej, Aflofarm liderem marketerów (analiza)

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bond
Top 5 reklamodawcow - smutna to dla prasy tabelka
odpowiedź
User
Szczególarz
A ciekawe jakby to wyglądało po uwzględnieniu rabatów?
odpowiedź
User
AS
Z realnymi wpływami to nie ma wiele wspólnego. Sumarycznej kwoty to wskazani wydawcy nie osiągną nawet na koniec roku
odpowiedź