SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Resortowe dzieci” Doroty Kani jako reportaże w TVP Info

Telewizja Polska pokaże cykl reportaży „Resortowe dzieci” przygotowany przez Dorotę Kanię, redaktor naczelną Polska Press. Kania jest współautorką serii książek o takim tytule.

Dorota Kania w zwiastunie "Resortowych dzieci", fot. TVP InfoDorota Kania w zwiastunie

- Kolejne odcinki pokazują powiązania elit medialnych, biznesowych, politycznych i naukowych III RP ze strukturami PRL-u i służbami specjalnymi - zapowiedziano na antenie TVP Info. Zaznaczono, że poszczególne reportaże będą dotyczyć ludzi z świata mediów, biznesu, służb i polityki.

Dorota Kania w zwiastunie podkreśla, że w 1989 roku władzę w Polsce przejęły resortowe dzieci, czyli „ludzie, którzy mają ideologiczne pokrewieństwo ze służbami specjalnymi PRL-u”.

W reportażach pojawią się materiały archiwalne Instytutu Pamięci Narodowej (zdjęcia, filmy, dokumenty), mediów publicznych i Filmoteki Narodowej, a także wypowiedzi osób związanych z przedstawianymi wydarzeniami i komentatorów (m.in. prof. Sławomira Cenckiewicza, prof. Jana Żaryna, Jacka Pawłowicza, Piotra Semki, Jacka Łęskiego i Krzysztofa Czabańskiego)..

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Pierwszy odcinek, dotyczący afery FOZZ, zostanie pokazany w TVP Info w poniedziałek 20 marca o godz. 21:15. Każdy reportaż będzie trwał ok. 20 minut. Powtórki zaplanowano na antenie TVP1: we wtorki ok. godz. 23 i w czwartki ok. północy.

Według danych Nielsen Audience Measurement w styczniu br. średnia widownia minutowa TVP Info wynosiła 279 095 osób, co dało 4,43 proc. udziału w rynku oglądalności (po wzroście rok do roku o 13,9 proc.).

Dorota Kania w zarządzie Polska Press

Pod tytułem "Resortowe dzieci" ukazały sie książki napisane przez Dorotę Kanię razem z Jerzym Targalskim i Maciejem Maroszem. W 2013 roku wydano "Resortowe dzieci. Media", dwa lata poźniej "Resortowe dzieci. Służby", w 2016 roku "Resortowe dzieci. Politycy", a w 2019 roku "Resortowe dzieci. Biznes". Wszystkie tytuły opublikowało wydawnictwo Fronda. "Resortowe dzieci. Służby" zdobyły Główną Nagrodę Wolności Słowa w konkursie Stowarzyszenia dziennikarzy Polskich w 2015 roku.

Dorota Kania od dwóch lat jest członkinią zarządu Polska Press nadzorującą redakcje, objęła to stanowisko zaraz po finalizacji przejęcia wydawnictwa przez Orlen. Regularnie wypowiada się i gości w programach Telewizji Polskiej.

Wcześniej przez wiele lat była związana z „Gazetą Polską” i Telewizją Republika.

Seria przeprosin po „Resortowych dzieciach” o mediach

Zaraz po premierze pierwszej książki z serii "Resortowe dzieci" na jej okładce musiano - w ramach zabezpieczenia powództwa - zakleić wizerunek Jacka Żakowskiego. Publicysta „Polityki” pozwał wydawcę za naruszenie dóbr osobistych, podkreślając, że w książce opisano jedynie próby inwigilowania go przez SB. Dwa lata później sąd w prawomocnym orzeczeniu przyznał mu za to przeprosiny i 50 tys. zł zadośćuczynienia (Żakowski domagał się dwa razy więcej).

Jesienią 2014 roku wydawca „Resortowych dzieci” przeprosił Monikę Olejnik za zasugerowanie w notce na tylnej stronie okładki, że jest ona „osobą szydzącą z patriotyzmu, polskich wartości i w ogóle z polskości”.

Natomiast w 2020 roku Fronda opublikowała przeprosiny dla Ernesta Skalskiego (w przeszłości dziennikarza m.in. „GW” i „Rzeczpospolitej”) za sugestie o jego aktywnej współpracy z SB, a wydawnictwo i Dorota Kania za nieprawdziwe informacje zawarte w książce przeprosili Piotra Bachurskiego, redaktora naczelnego „Warszawskiej Gazety”.

Dołącz do dyskusji: „Resortowe dzieci” Doroty Kani jako reportaże w TVP Info

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Teraz czas na książkę, film - Resortowe dzieci IV RP.
odpowiedź
User
Andrzej Mrówka
żeby chociaż raz pokazali własne bagno
odpowiedź
User
Olka
Zaczną od Kaczyńskich?
odpowiedź