SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rewiński i Piasecki jesienią w TVP 1

Jesienią TVP 1 przekształca się w stację informacyjno-publicystyczną - brak "Forum", nowe pasmo "Nie ma przebacz" a 'Kultura' przybiera zupełnie inną formę.

Nowe oblicze Jedynki to przede wszystkim dużo żywej publicystyki w nowych programach i z nowymi prowadzącymi. W codziennym wieczornym paśmie „Nie ma przebacz” znajdzie się cały wachlarz programów o charakterze politycznym, śledczym, społecznym i kulturalnym. Pasmo od poniedziałku do piątku o godz. 22.

W jesiennej ramówce TVP na pewno nie będzie programu "Forum", do którego gości zapraszano według parytetu partyjnego. Doskonale znana „Sprawa dla reportera” (w poniedziałek o 22.) Elżbiety Jaworowicz i „Misja Specjalna” (w czwartek), to jedyne stare formaty TVP. Cała reszta to nowości.

            

We wtorek „A dobro Polski?” Doroty Gawryluk, gdzie dziennikarka poruszy najbardziej kontrowersyjne i aktualne wydarzenia. W środę „Debaty Polaków” - dyskusje o zagadnieniach współczesnych, których interpretacja często jest przedmiotem sporu. Przyczyna tych sporów, jak mówią twórcy, leży w odmiennym podejściu do historii, innym światopoglądzie i związanej z nim skali wartości. Do tematów spornych należą m.in. relacje Polska-Niemcy, czy zależności między Kościołem a polityką. Program poprowadzą prezenterzy „Wiadomości”, czyli Dorota Wysocka-Schnepf i Krzysztof Ziemiec. To we wrześniu, a od października o tej samej porze „Polacy” - inspirowany holenderskim show „Parlament” program, gdzie telewizja publiczna odwraca kamery i mikrofony i oddaje głos ludziom. W tym programie to tytułowi Polacy zamiast słuchać - mówią.

Program otwiera minutowy felieton, kończący się pytaniem. Po nim rozpoczyna się dyskusja. Uczestniczą w niej dwie przeciwstawne, dwuosobowe drużyny, pomiędzy którymi siedzi 30-osobowa reprezentacja Polaków. Drużyny spierają się, proszą o komentarz świadków i uczestników wydarzeń. Potem dyskusję podejmuje grupa. Dyskusja kończy się komentarzem stron i wnioskami, formułowanymi przez prowadzącego.

Według szefowej TVP1, to właśnie publicystyka, która będzie teraz miała stałe miejsce (godz. 22.00 w TVP1) ma być największą siłą w jesiennej ramówce. "Stawiam na publicystykę - twardą »hardcorową«, taką, która odpowie na wszystkie pytania Polaków. Nie będzie tematów tabu i ludzi pod specjalną ochroną" - zapowiedziała Raczyńska.

W paśmie publicystycznym w piątek znajdzie się odważny projekt TVP. Show kulturowe „Ring” prowadzone przez Rafała Ziemkiewicza będzie realizowane w formie pojedynku i starcia słownego. Poruszy ważne sprawy z pogranicza kultury i życia społecznego.

„Pokażemy, że tematyką kulturalną można zajmować się inaczej” - powiedział na prezentacji jesiennej ramówki TVP Rafał Ziemkiewicz.

Program Ziemkiewicza w nowej formule stacji stanowi jedynie preludium do publicystyki kulturalnej TVP.

„Skończył się czas prezentowania kultury w Telewizji Polskiej w porze przeznaczonej nietoperzom. Dokonała się mała rewolucja, jeżeli chodzi o te pasmo. Często kulturalny znaczy gładki i bezbarwny, a w programach kulturalnych unika się ocen negatywnych. Należy skończyć w grzeczną rozmową o kulturze i przestać bać się zadawania kontrowersyjnych pytań” – zapowiadają twórcy nowych programów kulturalnych.

Pasmo kulturalne będzie zaczynać się o godz. 22.50.

„Godzina 22.50 to prime time jeżeli chodzi o kulturę. Wcześniej te pasmo funkcjonowało grubo po północy” – powiedział Bronisław Wildstein.

W poniedziałki na zmianę co dwa tygodnie w nowej formule magazyn filmowy „Kinematograf” oraz zupełnie nowy magazyn o książkach „Stół z powyłamywanymi nogami” Grzegorza Brauna i Magdaleny Miecznickiej. Jego ambicją będzie odkrywanie i wskazywanie ważnych, interesujących, nowych zjawisk we współczesnej literaturze.

Ciekawie zapowiada się czwartkowy „Łoskot”, który ma szanse zainteresować wszystkich zniechęconych konwencjonalną formą dyskusji o kulturze. Pomogą w tym: muzyk Tymon Tymański, poeta Jacek Dehnel i dziennikarz Maciej Chmiel. Prowadzący w często zaskakujący sposób skomentują wydarzenia kulturalne z całego kraju. „Łoskot” poruszy tematy ze wszystkich dziedzin sztuki - filmu, teatru, muzyki, literatury i sztuk wizualnych. Program nie tylko informuje, lecz także rekomenduje wydarzenia.

Kolejną nowością kultury będzie nadawany w sobotę, tym razem o 16.45, ZAP - magazyn Kamila Śmiałkowskiego - dziennikarza, krytyka kulturalnego, redaktora naczelnego miesięcznika „Premiery”. Jednym z pierwszych tematów będzie fenomen kulturowy serialu „Lost”, należącego do seriali „z tajemnicą”, z których pierwszym było pamiętne „Miasteczko Twin Peaks” Davida Lyncha. Ponadto w programie cykl „Nowości”, czyli ciągłe poszukiwanie czegoś świeżego i atrakcyjnego w kulturze popularnej.

Obok publicystyki i informacji w Jedynce nie zabraknie filmów i seriali. „Zagubieni 2” (czwartki po 20.) – nowa seria jednego z najpopularniejszych seriali ostatnich lat. Zobaczymy też m.in. brytyjski kultowy serial science-fiction „Doctor Who” oraz polską nową produkcję komediową „Faceci do wzięcia” z udziałem Cezarego Pazury i Pawła Wilczaka w reżyserii Janusza Kondratiuka, która ma szansę stać się dużym wydarzeniem. Niedziela godz. 18.25.

Dzień wcześniej (sobota 16.15) nowy kabaret polityczno-satyryczny „Szkoda gadać!”, łączący elementy programu rozrywkowego i publicystycznego. Zobaczymy w nim duet kabareciarzy: Janusza Rewińskiego i Krzysztofa Piaseckiego.

TVP 1 wprowadza ponadto stałe pasma filmowe w niedziele - "Uczta kinomana", w poniedziałki - "Wielkie kino", we wtorki - "W krainie dreszczowców", w środy - "Okruchy życia", w piątki "Kino akcji".

Z propozycji filmowych tej jesieni zobaczymy m.in. „Dotyk przeznaczenia” z Cate Blanchett i Keanu Reevesem, „Wzgórze nadziei” z Nicole Kidman i Renee Zellweger, „Osada” z Adrienem Brodym i Williamem Hurtem oraz „Starsza pani musi zniknąć” z Drew Barrymore i Benem Stillerem.

Nowości czekają najmłodszych, dla których przygotowano m.in. program „Łowcy przygód”, łączący przygodę z edukacją czy „Kadra 2012”, propagujący wśród dzieci piłkę nożną jako fascynującą dyscyplinę sportową i formę zdrowej rywalizacji. Na antenę powraca po 6 latach „Domowe Przedszkole” (od października we wtorek i czwartek o godz. 9.30).

Dla kibiców sportowych Jedynka planuje przede wszystkim relacje z Tour de Pologne, największego szosowego wyścigu kolarskiego w Polsce oraz bezpośrednie transmisje dwudziestu dziewięciu zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Dołącz do dyskusji: Rewiński i Piasecki jesienią w TVP 1

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl