SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ringier Axel Springer Polska wniósł o utajnienie wyników kontroli PIP w „Newsweeku”

Po tym, jak w ubiegłym tygodniu Państwowa Inspekcja Pracy przekazała do Ringier Axel Springer Polska raport z zakończenia kontroli w tygodniku „Newsweek Polska”, wydawca wystąpił o utajnienie informacji zawartych w protokole. O tym, że istnieje taka możliwość, PIP informowała Wirtualnemedia.pl już w chwili rozpoczęcia kontroli.

Tomasz Lis (screen: YouTube/Tomasz Lis.) Article

Inspektorzy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie weszli do redakcji „Newsweeka” 1 lipca. Kontrola dotyczyła m.in. obowiązujących w firmie procedur i regulaminów antymobbingowych oraz antydyskryminacyjnych, czyli w praktyce tego, czy pracownicy mogli skutecznie zgłaszać niepożądane zjawiska i zachowania w redakcji. Przyczyną były doniesienia m.in. Wirtualnej Polsce o tym, że w "Newsweeku" niewłaściwie wobec podwładnych mógł zachowywać się były redaktor naczelny Tomasz Lis.

Już w chwili rozpoczęcia kontroli OIP informował nas, że po zakończeniu prac w „Newsweeku” Ringier Axel Springer Polska będzie miał prawo m.in. złożenia wniosku o objęcie tajemnicą przedsiębiorstwa informacji zawartych w protokole, jak również prawo zgłoszenia, przed podpisaniem protokołu kontroli, „umotywowanych zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole”. Należy je zgłosić pisemnie w ciągu siedmiu dni od przedstawienia ustaleń.

Jak się dowiadujemy, RASP nie zgłosił wprawdzie żadnych zastrzeżeń co do ustaleń inspektorów PIP, lecz zawnioskował o objęcie tajemnicą przedsiębiorstwa informacji zawartych w pisemnym wystąpieniu PIP.

W myśl przepisów działania PIP w kontrolowanych firmach należą do tzw. informacji publicznych, więc każdy może teraz wystąpić z wnioskiem o udostępnienie tych danych. Wnioskodawca otrzyma teraz protokół w formie nie zawierającej np. danych osobowych, pozwalających zidentyfikować poszczególnych pracowników albo – jak w tym przypadku - danych objętych tajemnicą przedsiębiorstwa.

Według danych PBC w pierwszym kwartale br. średnia sprzedaż ogółem „Newsweek Polska” wynosiła 65 885 egz. W br. dwa razy podnoszono cenę tygodnika: w styczniu o 40 groszy, a na początku kwietnia o 1 zł - do 9,90 zł.

Dołącz do dyskusji: Ringier Axel Springer Polska wniósł o utajnienie wyników kontroli PIP w „Newsweeku”

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Au au
A to tajemnica panstowa jakaś, ze trzeba utajniać? Wolne media!
34 57
odpowiedź
User
pan od etyki
śmieszy mnie branżowe usprawiedliwianie takich typów i mówienie „no, ale kiedyś wszędzie tak było przecież”…, a zwłaszcza jak to słyszę od Agorowców 😂
31 40
odpowiedź
User
Rozbawiony
Wnioskuję, że ulubiony pluszak musiał niewąsko nawywijać...
20 42
odpowiedź