SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rozmowy między Ringier Axel Springer Polska a związkami „bez porozumienia w kluczowych kwestiach”

Zarząd Ringier Axel Springer Polska prowadzi rozmowy z działającymi w firmie związkami zawodowymi na temat zapowiedzianych w ubiegłym tygodniu zwolnień grupowych. Mają one objąć 8 proc. ogółu zatrudnionych w spółce. - Co do kluczowych kwestii, czyli liczby zwalnianych osób i odpraw, na razie nie mamy porozumienia - mówi Marcin Terlik

fot. materiały prasoweArticle

W ubiegły wtorek Ringier Axel Springer Polska poinformował, że podjął decyzję o redukcji zatrudnienia w firmie o 8 proc. i ograniczenia kosztów. Z pracą może pożegnać się ok. 100 osób z różnych działów spółki.

Zarząd przystąpił do rozmów z funkcjonującymi w firmie związkami zawodowymi. Pierwsze odbyło się tuż po ogłoszeniu decyzji, jeszcze we wtorek. Zgodnie z prawem pracy negocjacje mogą trwać do 20 dni. Najbliższe spotkanie ma odbyć się w piątek 21 października.

Związkowcy domagają się zmniejszenia liczby zwalnianych pracowników. Na razie nie mówią jednak o konkretach. - Nie chcemy podawać teraz dokładnych liczb, bo rozmawiamy na ten temat z firmą. W piątek kolejne spotkanie, myślę, że jeszcze nieostateczne. Mamy jeszcze czas w przyszłym tygodniu - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Marcin Terlik, dziennikarz Onetu i przedstawiciel Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza działającej przy RASP.

Związki chcą także zwiększenia odpraw dla osób żegnających się z firmą. Tu jednak też nie zdradzają szczegółów. - Nie chcemy mówić konkretnie, bo to może się zmieniać. Chcemy natomiast, żeby te odprawy były znacząco wyższe niż przewidziane w ustawie, żeby zapewnić osobom, szczególnie tym, które przepracowały wiele lat w firmie, godne warunki odejścia pozwalające na ułożenie sobie życia od nowa. Zasługują na to – podkreśla Terlik.

- Jasno postawiliśmy rzeczy, na których nam zależy i firma również przedstawiła swoje propozycje. Co do niektórych mamy porozumienie. Co do kluczowych kwestii, czyli liczby zwalnianych osób i odpraw, porozumienia na razie nie mamy. Ale mamy kolejne rozmowy i będziemy dążyć do jego osiągnięcia – dodaje związkowiec.

O komentarz poprosiliśmy również RASP. - Jesteśmy na etapie negocjacji ze związkami zawodowymi, które będą trwały do 20 dni. Na tym etapie rozmów nie będziemy upubliczniać informacji o szczegółach tych spotkań, a wypracowane stanowisko zostanie przekazane w pierwszej kolejności pracownikom RASP. O szczegółach dot. zwolnień grupowych będziemy informować po zakończeniu rozmów ze związkami zawodowymi - mówi Agnieszka Skrzypek-Makowska, kierowniczka komunikacji zewnętrznej RASP.

RASP zamyka Vod.pl, Literia.pl i papierowy „Auto Świat”

RASP w zeszłym tygodniu poza informacją o zwolnieniach ogłosił, że od nowego roku zamyka papierowe wydanie tygodnika „Auto Świat” oraz serwisy Vod.pl i Literia.pl. „Przegląd Sportowy” będzie od 2023 roku ukazywał się tylko dwa razy w tygodniu.

Firma poinformowała też, że pracownicy od przyszłego roku mają przychodzić do pracy w biurze co najmniej dwa razy w tygodniu między wtorkiem a czwartkiem.

Na koniec 2021 roku liczba pracowników etatowych RASP wyniosła 1261, do tego dochodzą osoby zatrudnione na innego typu umowach. W ub.r. Ringier Axel Springer Polska przy wzroście przychodów o 20,8 proc. do 663,3 mln zł zwiększył zysk netto z 23 do 33,5 mln zł. Najmocniej urosły wpływy firmy z reklam internetowych.

Dołącz do dyskusji: Rozmowy między Ringier Axel Springer Polska a związkami „bez porozumienia w kluczowych kwestiach”

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Al
Zobaczymy jak Niemcy potraktują swoją siłę roboczą...
odpowiedź
User
PK
Zamkną tytuły neutralne z punktu widzenia wpływu na społeczeństwo, aby mieć więcej pieniędzy na propagandę na Onecie i celebrytów dziennikarzy...
odpowiedź
User
lord
A ten pan na zdjęciu to dostaje jakieś wynagrodzenie za użyczenie wizerunku?
odpowiedź