SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

RMF idzie do prokuratury

RMF FM składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez członków KRRiT a Rada uchwala koncesje stacji

14 lutego 2003 roku Zarząd RMF FM wystąpił z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa przez niektórych członków KRRiT polegającego na podejmowaniu działań na szkodę Spółki "Radio Muzyka Fakty" S.A. oraz innych spółek radiowych poprzez przekroczenie swoich uprawnień, a także nie dopełnienie obowiązków, tj. o popełnieniu przez niektórych Członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji czynów zabronionych opisanych w art. 231 § 1 Kodeksu Karnego.

Chodzi głównie o Włodzimierza Czarzastego, Adama Halbera oraz Juliusza Brauna, choć nie jest pewne, czy zawiadomienie nie będzie dotyczyć także innych członków Krajowej Rady, bowiem RMF nie uzyskał wglądu w protokoły z posiedzeń Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, na których podejmowane były rozstrzygnięcia w sprawach objętych zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa.

Generalnie, zdaniem zarządu RMF FM, przestępstwo popełniane przez niektórych członków Krajowej Rady, których skutkiem były realne szkody wyrządzone spółkom radiowym, polegać miało na czterech typach działań:

- Arbitralnych, nie uwzględniających przedłożonych przez Spółkę wniosków, dowodów, opinii prawnych i materiałów, rozstrzygnięć koncesyjnych, w których nałożono na spółkę szereg obciążeń i ograniczeń nie znajdujących oparcia w przepisach ustawy i zakazano spółce rozpowszechniania lokalnych pasm programowych. Głównym dowodem na to jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dn. 24.10.2002 r., w którym Sąd orzekł o sprzeczności szeregu zapisów koncesji z przepisami Konstytucji i ustawy o radiofonii i telewizji i tym samym potwierdził, że niektórzy Członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przekraczając swe uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków rozpoczęli działania na szkodę Zgłaszającej Spółki oraz podmiotów z nią współpracujących.

- Przekroczeniu uprawnień przez Członka Rady Włodzimierza Czarzastego, pełniącego funkcję Sekretarza KRRiT, poprzez wykorzystywanie swojej pozycji dla wywierania nacisku na Spółki inwestujące w lokalne rozgłośnie radiowe. W tym wypadku głównym dowodem byłyby przesłuchania świadków rozmowy, jaka miała miejsce w połowie grudnia 2001 roku w warszawskiej restauracji "Delfin", podczas której Włodzimierz Czarzasty ostrzegł przedstawicieli Multimedia Sp. z o.o., że stacje radiowe w których udziały posiada ta spółka. nie będą uzyskiwały koncesji - nie podoba mu się bowiem, że właścicielami Multimediów są TEAM FM, powiązany ze Spółką "Radio Muzyka Fakty" Sp. z o.o. i CR Media, które budują własną grupę radiową. Jednocześnie w trakcie spotkania Włodzimierz Czarzasty sugerował rozwiązanie, które byłyby dla niego do przyjęcia, a polegające na sprzedaży spółki Multimedia przez TEAM FM. Czarzasty zaznaczył wreszcie, że gdyby się tak nie stało, to Multimedia Sp. z o.o. będzie mieć problemy z koncesjami. Podobne oczekiwania wyraził inny Członek KRRiT Adam Halber, podczas spotkania jakie odbył on z Prezesem Spółki "Multimedia Sp. z o.o. w styczniu 2002 roku w restauracji sejmowej w Warszawie. Sugestie członków Krajowej Rady nie zostały zrealizowane i rzeczywiście Multimedia zaczęły mieć problemy z odnowieniem koncesji, dla stacji, których były współwłaścicielami lub z którymi współpracowały. Najgłośniejszą sprawą stało się definitywne zamknięcie najpopularniejszej stacji w Krakowie Blue FM.

- Składaniu fałszywych oświadczeń w uzasadnieniach decyzji wydawanych przez Przewodniczącego KRRiT oraz w pismach procesowych kierowanych do NSA w celu uzasadnienia dokonywanych rozstrzygnięć oraz niedopełnianie przez Przewodniczącego obowiązków w zakresie terminowego ogłoszenia o możliwościach uzyskania koncesji w zakresie objętym koncesją podlegającą wygaśnięciu.

- Niedopełnieniu obowiązku zapoznania się z wnioskiem o udzielenie koncesji Fundacji Rozwój Kultury Ziemi Gdowskiej (Radio BLUE FM) przed głosowaniem przeciw udzieleniu koncesji przez Członka KRRiT Adama Halbera.

Przestępstwo opisane w art. 231 § 1 Kodeksu Karnego zagrożone jest karą do trzech lat pozbawienia wolności.

Należy dodać, że przed Prokuraturą Rejonową Warszawa - Ochota toczy się już postępowanie przeciwko Włodzimierzowi Czarzastemu o popełnienie przestępstwa z art. 266 § 2 KK. Sprawa dotyczy ujawnienia przez Włodzimierza Czarzastego tajemnicy służbowej w kontekście radia Blue FM

Tymczasem w czwartek KRRiT przegłosowała ostateczny kształt koncesji RMF-u. Z koncesji usunięto obowiązek uzyskiwania zgody Rady na zmiany własnościowe czyli te zapisy, które w listopadzie 2002 podważył Naczelny Sąd Administracyjny. Rada zdecydowała, że nadawca ma informować KRRiT o zmianach, które dotyczą ponad 10 proc. udziałów. Zgodę Rady RMF musi uzyskać przy zmianie 50 proc. udziałów.

Za przyjęciem koncesji RMF-u głosowało siedmiu członków KRRiT, Jarosław Sellin i Waldemar Dubaniowski wstrzymali się od głosu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: RMF idzie do prokuratury

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl