SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

RMF ma 12 lat!

Dwanaście lat temu - 15 stycznia rozpoczęło w Krakowie emisję pierwsze prywatne Radio - RMF FM

Punktualnie o 12 w niedzielne popołudnie w krakowskiej ChorĄgwicy dokonano otwarcia nowego nadajnika. Oficjalna inauguracja odbyła się 27 lutego 1990 roku.

Radio RMF FM w październiku 1991 r. miało już 24-godzinny, własny program z pełnym serwisem informacyjnym. Rok później było pierwszym, które mogło być odbierane przez satelitę Astra. W lutym 1993 r. zaczęło na żywo wysyłać program do Stanów Zjednoczonych.
,br W maju 1994 roku RMF było pierwszą rozgłośnią, która dostała koncesję ogólnopolską. W tym samym dniu uruchomionych zostało szesnaście nadajników i tym samym pracę rozpoczęło 15 lokalnych oddziałów radia. Po pól roku Radia RMF FM słuchało już 7 mln słuchaczy. Obecnie w każdym tygodniu RMF FM słucha średnio ponad 17 mln 400 tys osób.

Od samego początku mocną stroną stacji jest najnowsza technika oraz szybki i profesjonalny serwis informacyjny. Jej reporterzy m.in. relacjonowali igrzyska olimpijskie w Atlancie, byli najbliżej kryzysu w Zatoce Perskiej i podczas nalotów w Iraku. Korespondenci wojenni RMF FM jako jedyni polscy dziennikarze relacjonowali przebieg wydarzeń z Bagdadu, Kuwejtu, Bahrajnu i lotniskowca "George Washington" US Navy.

11 września 2001 Radio RMF FM przygotowało najdłuższy w historii polskiej radiofonii serwis informacyjny. Przez 480 minut non-stop RMF FM relacjonował tragiczne wydarzenia w USA. W 2 dni po ataku korespondenci RMF FM wyjechali do strategicznych miejsc na świecie, jako pierwsi dziennikarze radiowi relacjonowali wydarzenia wojenne z Pakistanu i Afganistanu.

W 2000 roku na zaproszenie RMF FM przyjeżdżają do Polski największe gwiazdy muzyki rockowej. 10 Megafestiwali na 10-lecie RMF FM czyli - Inwazja Mocy 2000. Na koncertach frekwencja dochodzi do 700 tys. uczestników (koncert finałowy grupy Scorpions pod Krakowem).

RMF FM jest jedynym holdingiem medialnym w Polsce bez udziału kapitału zagranicznego. Po dwunastu latach Radio RMF FM obejmuje zasięgiem terytorium niemal całego kraju . Ma 47 nadajniki, 14 oddziałów regionalnych, studia zagraniczne w Waszyngtonie, Londynie, Moskwie, Brukseli, Wiedniu, Paryżu, Rzym, Berlin, Tel Avivie i Barcelonie. Zatrudnia 100 dziennikarzy krajowych i 10 korespondentów za zagranicą. Program radia jest dostępny drogą satelitarną, przez Internet . RMF FM umieszcza swój program na platformie cyfrowej WIZJA TV i satelicie ASTRA.

Ostatnie badanie instytutu SMG/KRC potwierdzają pozycję RMF FM jak lidera na polskim rynku radiowym. Ponad 58% Polaków w wieku 15 lat i więcej słucha w ciągu tygodnia Radia RMF FM. Dzienny zasięg stacji wynosi 25,9%. Oznacza to, że każdego dnia RMF FM wybiera 7,3 ml słuchaczy.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: RMF ma 12 lat!

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zenek
tylko Radio Zet
8 8
odpowiedź