SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Moskwa karze Big Techy za dane użytkowników. Na liście Twitch, Pinterest i Airbnb

Rosyjski sąd nałożył kary finansowe na działające w tym kraju platformy Twitch, Pinterest i Airbnb, a także na firmę kurierską UPS. Powodem decyzji ma być łamanie przez zachodnie podmioty lokalnych przepisów dotyczących przechowywania danych o użytkownikach. Grzywny wynoszą od jednego do dwóch mln rubli.

Władimir Putin w czasie orędzia dot. UkrainyArticle

Od momentu agresji Rosji na Ukrainę Moskwa ma „na pieńku” z zachodnimi firmami technologicznymi. Kreml obawia się, że np. media społecznościowe dają Rosjanom dostęp do prawdziwych informacji na temat wojny i zbrodni dokonywanych przez armię Putina, dlatego m.in. w Rosji została zablokowana możliwość korzystania z Facebooka.

Kolejny technologiczny wróg Kremla to Google. Niedawno rosyjski regulator rynku medialnego i internetowego Roskomnadzor nałożył na Google grzywnę w wysokości 68 mln rubli (ok. 1,2 mln dol.) za rozpowszechnianie „nieprawdziwych" i „niewiarygodnych" informacji o wojnie w Ukrainie. To kolejna kara dla amerykańskiej spółki.

Sypią się kary na Big Techy

Najwięksi giganci technologiczni to nie jedyne zachodnie podmioty z branży, które znalazły się na celowniku Kremla. Jak poinformował Reuters, moskiewski sąd ukarał grzywnami należący do Amazona serwis streamingu wideo Twitch, portal społecznościowy Pinterest, platformę Airbnb oraz firmę kurierską United Parcel Service (UPS) za odmowę przechowywania danych osobowych obywateli rosyjskich w Rosji. To wbrew przepisom, wprowadzonym przez administrację Putina kilka lat wcześniej.

Roskomnadzor pod koniec maja br. rozpoczął postępowanie administracyjne przeciwko Twitchowi, Pinterestowi, Airbnb, UPS i dwóm innym zagranicznym firmom, oskarżonym o naruszenie przepisów dotyczących danych osobowych.

Czytaj także: Rosja po raz pierwszy od czasu rewolucji bolszewickiej nie spłaciła długu zagranicznego

Służba prasowa moskiewskiego sądu poinformowała, że Twitch został uznany za winnego przez Tagański Sąd Rejonowy i ukarany grzywną w wysokości 2 mln rubli (37,7 tys. dol.). Pinterest i Airbnb również zostały ukarane grzywną w  takiej wysokości, a UPS ma zapłacić milion rubli.

Za swoje pierwsze wykroczenia w Rosji zachodnie firmy mogą zostać ukarane kwotami w wysokości 1 - 6 mln rubli, powiedział Roskomnadzor, który uruchomił również postępowania przeciwko Apple i Likeme.

Czytaj także: Rosja ponosi wyłączną odpowiedzialność za światowy kryzys żywnościowy

W tym miesiącu Rosja nałożyła także na Google 15 mln rubli kary za powtarzające się, jej zdaniem, nieprzestrzeganie przepisów dotyczących przechowywania danych, po tym jak w ub.r. nałożyła na koncern karę w wysokości 3 mln rubli.

Niedawno rosyjski oddział Google złożył wniosek o upadłość po tym, jak władze zajęły jego konto bankowe, co uniemożliwiło wypłacanie pensji pracownikom i dostawcom.

Dołącz do dyskusji: Moskwa karze Big Techy za dane użytkowników. Na liście Twitch, Pinterest i Airbnb

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Trinity
Może pora by Big Techy opuściły rosję.
odpowiedź