SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ryszard Hordyński, Huawei Polska: Zastąpienie naszej infrastruktury to 15 miliardów złotych strat

Administracja Donalda Trumpa silnie naciska na swoich sojuszników w Europie, aby zrezygnowali ze współpracy z Huawei w budowaniu u siebie sieci 5G. W gronie tych krajów jest także Polska. Jednak Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska w rozmowie z Wirtualnemedia.pl przestrzega przed konsekwencjami ograniczeń nałożonych na firmę w naszym kraju. - Sam koszt zastąpienia infrastruktury Huawei w Polsce szacowany jest na 15 miliardów złotych - a to wyłącznie koszt zakupu nowych urządzeń, który po dodaniu do niego idących za tym strat i wszelkich kosztów pobocznych wzrasta do kilkudziesięciu miliardów - dodaje.

Huawei należy do największych sprzedawców smartfonów w Polsce, jest na naszym rynku także znaczącym dostawcą sprzętu i rozwiązań przeznaczonych do budowy w naszym kraju sieci 5G.

Od 2019 r. administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wprowadza restrykcje w funkcjonowaniu chińskiej firmy. Biały Dom zarzuca Huawei, że współpracuje on z władzami w Pekinie i przekazuje tamtejszym służbom specjalnym dane o użytkownikach produkowanego przez siebie sprzętu. Huawei konsekwentnie zaprzecza tym zarzutom zaznaczając, że w żaden sposób nie jest zależny od chińskiego rządu.

Czytaj także: Ericsson stawia na 5G. Ma 100 kontraktów na budowę i obsługę sieci

Brak Huawei to miliardowe koszty

Biały Dom nie ogranicza się do restrykcji w sprawie funkcjonowania Huawei na swoim własnym amerykańskim rynku. Naciska także na swoich partnerów aby wykluczyli chiński koncern z budowy sieci 5G. Niektórzy z nich, np. Wielka Brytania już poddali się tym sugestiom blokując działanie Huawei w segmencie budowy sieci 5G.

Wśród krajów które są nakłaniane przez USA do zablokowania działalności Huawei jest także Polska. Pierwsze sygnały w tej sprawie pojawiły się jesienią 2019 r. podczas wizyty w naszym kraju wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a. Podpisano wówczas wspólną deklarację o bezpieczeństwie 5G, co w domyśle może oznaczać wyeliminowanie Huawei z budowy tej sieci w Polsce.

Kolejnym krokiem w tym kierunku może być umowa zawarta niedawno przez prezydentów Andrzeja Dudę oraz Donalda Trumpa w sprawie współpracy przy budowie infrastruktury 5G.

Jakie są szanse na to że Huawei zostanie wyeliminowane z budowy sieci 5G w Polsce? Jakie mogą być ewentualne konsekwencje takiego kroku ze strony polskiego rządu oraz największych lokalnych operatorów? Szczegóły na ten temat zdradza w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska.

- Huawei Polska to firma działająca tutaj od 16 lat, współpracująca z najważniejszymi polskimi operatorami, uczciwie płacąca podatki i wspierająca rozwój technologiczny, naukowy i gospodarczy kraju - podkreśla Ryszard Hordyński. - Jesteśmy silnie związani z Polską i traktujemy naszą obecność nie tylko w wymiarze biznesowym, ale także społecznym. Przez wszystkie lata obecności zapracowaliśmy na zaufanie naszych partnerów biznesowych.

Nasz rozmówca zaznacza, że w Polsce Huawei jest największym dostawcą sprzętu telekomunikacyjnego, a dzięki między innymi lepszej organizacji budżetu zysk netto Huawei Polska urósł w ubiegłym roku aż o 51 proc., do 112,4 mln zł.

- Co więcej, Huawei Polska w 2019 roku utrzymał także trzecią pozycję na liście największych firm informatycznych działających w Polsce - obronił tym samym pozycję sprzed roku - dodaje Hordyński. - Mimo trudnego otoczenia politycznego, w którym funkcjonujemy od dłuższego czasu, nasz biznes w Polsce nadal prężnie funkcjonuje. Szacuje się, że infrastruktura komórkowa w Polsce postawiona jest w 60 procentach na sprzęcie Huawei. Jeśli zaś chodzi o powstające obecnie sieci 5G to punktem wyjścia jest dla nich istniejąca infrastruktura 4G. Mówiąc bardziej obrazowo operatorzy, którzy budowali z nami sieć poprzedniej generacji, zamiast wymieniać całość zastosowanych rozwiązań, dokładają kompatybilne komponenty aby rozszerzyć funkcjonalność masztów.

Według menedżera z Huawei Polska Budowa sieci telekomunikacyjnych czy inwestowanie w rozbudowę sieci jest ogromnym wydatkiem po stronie operatorów telekomunikacyjnych.

- Mówimy o budżetach idących w miliardy euro - przypomina Hordyński. - Sam koszt zastąpienia infrastruktury Huawei w Polsce szacowany jest na ok 15 miliardów złotych - a to wyłącznie koszt zakupu nowych urządzeń, który po dodaniu do niego idących za tym strat i wszelkich kosztów pobocznych wzrasta do kilkudziesięciu miliardów.

Nasz rozmówca podkreśla, że różnorodność ofert oraz wielość dostawców, a także dopuszczenie jak najszerszego spektrum  innowacyjnych technologii jest podstawowym lewarem negocjacyjnym i fundamentem wszystkich prowadzonych postępowań przetargowych  przez wszystkie podmioty globalnie.

Czytaj także: Koniec licencji Google na zabezpieczanie smartfonów Huawei. „Poprawki bezpieczeństwa są nadal dostępne”

- Wynika to po prostu z prawideł ekonomicznych – wyjaśnia Hordyński. - Kwestia konkurencyjności i ceny na tym rynku jest niezwykle istotne. Możliwość wyboru dzisiaj pomiędzy kilkoma dostawcami powoduje, że wszyscy są zainteresowani tym, żeby optymalizować swoje koszty. Musimy przy tym pamiętać, że w Polsce koszty dostępu do usług sieciowych, jakie finalnie ponoszą klienci, są jednymi z najniższych w Europie, przy jednoczesnej bardzo wysokiej jakości usług.

Zdaniem Hordyńskiego druga kwestia to polskie firmy i przedsiębiorcy. Globalnie ci, którzy jako pierwsi będą mogli na szeroką skalę implementować rozwiązania oparte na możliwościach, jakie daje 5G, staną się liderami na najbliższe lata – podobnie jak Amazon, Google, czy Facebook wybiły się w ciągu ostatnich lat na rozwiązaniach opartych na 4G. Dlatego ważne jest żeby w Polsce 5G zostało wdrożone jak najszybciej bo to pozwoli na dynamiczny rozwój nowych koncepcji biznesowych oraz pomysłów informatycznych w Polsce

- Huawei współpracuje z operatorami na całym świecie i posiada szereg zaawansowanych wdrożeń, a także patentów do 5G – zaznacza nasz rozmówca. - W Polsce oprócz 5G Huawei rozwija współpracę w wielu innych obszarach produktowych i usług. W Europie jesteśmy obecni od 20 lat, w Polsce od ponad 15. Oceniamy ten czas jako bardzo korzystny i bogaty w dokonania zarówno dla nas jak i dla naszych klientów. Wiele z wdrożonych w naszym kraju rozwiązań otrzymało tytuł pierwszy w Polsce lub nawet pierwszy w Europie. W Warszawie ulokowane jest jedno z globalnych centrów badań i rozwoju Huawei, które pracuje nad nowymi rozwiązaniami w obszarze oprogramowania i wykorzystania technologii. Jestem przekonany, że kolejne 15 lat będzie jeszcze bardziej ciekawe i pasjonujące oraz przyniesie Polsce i polskiemu społeczeństwu szereg kolejnych korzyści z wykorzystania najnowocześniejszych technologii teleinformatycznych - przewiduje Hordyński.

Dołącz do dyskusji: Ryszard Hordyński, Huawei Polska: Zastąpienie naszej infrastruktury to 15 miliardów złotych strat

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
styk
Zablokowalisc w telefonach bootloader to teraz z tymi przyciskami do papieru mozecie w... ;) i z reszta sprzetu tez
odpowiedź
User
AW
Ryszardzie Hordyński ty k*sie komunistyczny za*ję Cię wraz z całą twoją rodziną!!!
odpowiedź
User
swojskie
stać nas... koniaczek?
odpowiedź