SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sąd oddalił pozew TVP przeciw Adamowi Bodnarowi dot. słów o TVP Info i mordercy Adamowicza

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił w piątek pozew skierowany przeciw Rzecznikowi Praw Obywatelskich Adamowi Bodnarowi przez Telewizję Polską. Powództwo dotyczyło wypowiedzi, w której Bodnar stwierdził, że należy sprawdzić, czy na zabójcę Pawła Adamowicza mogło wpłynąć oglądanie TVP Info.

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, fot. materiały prasowe Article

Pozew TVP dotyczył stwierdzeń Adama Bodnara w wydaniu programu „Onet Opinie” z 16 stycznia br., kilka dni po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Prowadzący rozmowę Andrzej Stankiewicz spytał Rzecznika Praw Obywatelskich, czy sugeruje, że morderca Adamowicza w więzieniu utwierdzał się w nienawiści do polityka, bo oglądał TVP Info.

- Ja tego nie wiem, czy tak było, bo trzeba byłoby to przeanalizować. Ale moim zdaniem to jest jedna z tych kwestii, które należałoby w tej sprawie wyjaśnić. Jakie mogą być konsekwencje braku dostępu do pluralizmu poglądów i czy to mogło mieć wpływ także na zachowanie. Ja nie wykluczam takiej tezy - skomentował Bodnar.

Natomiast służba więzienna szybko poinformowała, że zabójca Pawła Adamowicza w więzieniu miał dostęp do wielu kodowanych stacji, m.in. TVN24, i mógł wybierać, co chce oglądać.

Telewizja Polska pozwała Adama Bodnara za tę wypowiedź, domagała się przeprosin za naruszenie dóbr osobistych i wpłaty 25 tys. zł na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Publiczny nadawca zaznaczył, że pozywa Bodnara jako prywatną osobę, a nie organ konstytucyjny.

Bodnar nie chciał ugody, sąd oddalił pozew TVP

Proces ruszył tydzień temu. Informując o tym, Adam Bodnar ujawnił na Facebooku, że TVP zaproponowała mu ugodę pod warunkiem, że RPO przeprosi za swoje słowa.

- Takiej ugody być nie może, bo: 1) nie naruszyłem prawa oraz dóbr osobistych TVP, 2) proces ten jest przykładem próby uciszania organu konstytucyjnego - wyliczył Bodnar. - Choć formalnie pozwany jestem jako osoba fizyczna, a nie jako Rzecznik Praw Obywatelskich. Jakiekolwiek ustępstwa wobec TVP, mając na względzie, że moje działanie stanowiło wyłącznie wykonywanie kompetencji RPO i nie przekroczyło granic wyznaczonych przez obowiązujące przepisy prawa, stanowiłoby fatalny wzorzec dla wszystkich obywateli. Potwierdziłoby skuteczność działań TVP zmierzających do zastraszenia i wywołania efektu mrożącego - dodał.

Natomiast w piątek Adam Bodnar na Twitterze podał, że podczas kolejnego posiedzenia Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił pozew TVP.  Na Facebooku Bodnar dodał, że według ustnego uzasadnienia orzeczenia sądu występował w „Onet Rano” jako Rzecznik Praw Obywatelskich, a rozmowa dotyczyła zagadnień omawianych w ramach debaty publicznej.

- Analiza zapisu audio-wizualnego wywiadu doprowadziła Sąd do wniosku, iż w kwestionowanym przez TVP wywiadzie, wyrażałem wyłącznie wątpliwości i opinie, w tym konieczność wyjaśnienia i zbadania zagadnień mowy nienawiści, pluralizmu informacyjnego i roli mediów w kształtowaniu postaw społecznych. Dokonując przedmiotowej analizy, Sąd uwzględnił dynamikę wywiadu, w tym formę pytań prowadzącego rozmowę. Jednocześnie Sąd wskazał, iż Telewizja Polska, mając na uwadze charakter prowadzonej działalności, w tym misję społeczną, musi liczyć się z krytycznymi opiniami na jej temat. Formułowanie wątpliwości i pytań dotyczących działalności TVP i charakteru materiałów rozpowszechnianych przez TVP m.in. na temat ś.p. Pawła Adamowicza Sąd uznał za leżące w kompetencjach Rzecznika Praw Obywatelskich i nie naruszające dóbr osobistych TVP - opisał Adam Bodnar.

- Bardzo się cieszę z przedmiotowego rozstrzygnięcia Sądu. Jako Rzecznik Praw Obywatelskich będę zabierał głos, w tym formułował pytania dotyczące kwestii istotnych społecznie. Nie zawsze będą to pytania łatwe, ale z pewnością każdorazowo będą one ważne, tak jak w przypadku wywiadu z dnia 16 stycznia 2019 roku - skomentował.

Wyrok nie jest prawomocny, TVP może się od niego odwołać.

Pod koniec stycznia br. Telewizja Polska zapowiedziała szereg działań prawnych w sprawie wypowiedzi sugerujących, że przyczyniła się do śmierci Pawła Adamowicza. Firma wskazała, że oprócz słów Adama Bodnara chodzi też o stwierdzenia m.in. dziennikarza „Gazety Wyborczej” Wojciecha Czuchnowskiego, muzyka i satyryka Krzysztofa Skiby oraz prawnika Wojciecha Sadurskiego.

Wobec Krzysztofa Skiby publiczny nadawca skierował zarówno pozew o ochronę dóbr osobistych, jak i prywatny akt oskarżenia o zniesławienie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sąd oddalił pozew TVP przeciw Adamowi Bodnarowi dot. słów o TVP Info i mordercy Adamowicza

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Swiafed
Uwierzcie mi, jakby to Bodnar pozwał tvp, to warszawski sąd na pewno by nie oddalił pozwu. W Warszawie w sądach, ludzie z tvp maja przekichane.
12 5
odpowiedź
User
poPO
Bodnar po stwierdzeniu, że naród polski współuczestniczył w realizowaniu holocaustu, nie zasługuje na miano RPO w Polsce.
12 4
odpowiedź
User
ja
a nijaki sitek już nie biega za sp Adamowiczem tylko "prostuje" swoją kobietę.... echhhh tvpPIS
3 5
odpowiedź
User
Tłuścioszek z prowincji znowu się cieszy. Czerwonej kaście bardzo pasuje. Chłopak od zbierania truskawek w wakacje, legitymizujący setki leserów, którzy na wieś jeżdżą jedynie by odpocząć.

Ale to raczej koniec kariery prawniczej Bodnara. Teraz do polityki, albo degradacja do roli prowincjonalnego notariusza. Powszechnie i z lewa i z prawa postrzegany jest jako klakier jednej strony wstawiony jak ci z Trybunału Konstytucyjnego. Jedynie by szkodzić.
TK był zbyt ważny dla PiS bo reformy byłby po prostu blokowane, dlatego zdecydowali się na rozwiązanie siłowe, Bodnara pozostawili, bo właściwie poza gadaniem co on może?

Budżet RPO od kiedy Bodnar zasiadł na stołku roztrwaniany na kompletne bzdury. Tylko ideologia się liczy.

Trochę szkoda bo o ile od Łętowskiej przez wiele lat budowano autorytet tej instytucji, to świnaczek rozwalił wszystko w ciągu jednej kadencji.
11 5
odpowiedź
User
Uwierzcie mi, jakby to Bodnar pozwał tvp, to warszawski sąd na pewno by nie oddalił pozwu. W Warszawie w sądach, ludzie z tvp maja przekichane.


To jest prawda. W linii prostej większość orzekających to są ludzie z domów umoczonych w PRL po uszy.
O ile na prowincji jest pół na pół, tyle Warszawa w sądach to jest mentalny późny Bierut.
11 4
odpowiedź