SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Rzeczpospolita" i "Parkiet" wystawione na sprzedaż

Spółka KCI podpisała umowę z firmą doradczą Deloitte Advisory w celu przygotowania i przeprowadzenia procesu sprzedaży posiadanych przez KCI akcji Gremii Media, wydawcy "Rzeczpospolitej" i "Parkietu" - poinformowała spółka w komunikacie.

Grzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCIGrzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCI

W oparciu i z uwzględnieniem wyników przeglądu opcji strategicznych prowadzonych przez KCI, Deloitte Advisory ma przygotować najważniejsze założenia strategii, w tym potencjalnej transakcji sprzedaży Gremii Media.

Umowa z Deloitte Advisory zakłada przeprowadzenie potencjalnej transakcji w drodze otwartego procesu pozyskania od zainteresowanych inwestorów ofert nabycia akcji Gremi Media.

KCI w komunikacie zaznaczył, że „wśród obecnie rozważanych potencjalnych opcji strategicznych znajduje się, ale nie wyłącznie, pozyskanie inwestora strategicznego lub finansowego zainteresowanego nabyciem akcji GM SA, zawarcie aliansów strategicznych oraz inne, które pojawić się mogą w toku realizacji procesu, włączając w to również, w razie potrzeby, wycofanie akcji GM SA z obrotu na rynku NewConnect”.

- W związku z sytuacją, w jakiej spółka KCI znajduje się od grudnia ubiegłego roku, zostaliśmy zmuszeni do podjęcia decyzji o przeanalizowaniu i aktualizacji długoterminowej strategii spółki. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z międzynarodową renomowaną firmą doradczą, aby poszukać inwestora strategicznego, bądź inwestorów dla spółki Gremi Media. W zależności od rozwoju sytuacji, wszystkie opcje są możliwe: sprzedaż całego pakietu akcji przez KCI, sprzedaż części akcji bądź utrzymanie zaangażowania na dotychczasowym poziomie - komentuje Piotr Łysek, prezes KCI.

Pod koniec 2020 roku portal Onet.pl informował, że trwają rozmowy PKN Orlen dotyczące kupna Gremi Media, powoływał się wtedy na trzy nieoficjalne źródła: w jednej z tych spółek i dwa w rządzie. Według portalu rozmowy toczyły się w takiej poufności, że nie wiedzieli o nich nawet wszyscy członkowie zarządu Orlenu.

KCI i Gremi Media notowane na giełdzie

Do KCI należą akcje stanowiące 76,59 proc. kapitału i 82,44 proc. głosów na walnym zebraniu Gremi Media. Od połowy 2019 roku w ramach nowej strategii firma sprzedała kilka znaczących pakietów akcji Gremi Media. Ponadto prowadzi działalność nieruchomościową, w czterech kwartałach zakończonych we wrześniu ub.r. zanotowała 109,9 mln zł przychodów i 14,31 mln zł zysku netto.

Niemal dwa tygodnie temu zarząd spółki KCI, głównego akcjonariusz Gremi Media, poinformował prokuraturę o podejrzeniu popełnienia „przestępstwa oszustwa o znacznej wartości” przez spółkę Centrum Nowych Technologii (kontrolowanej przez Zbigniewa Jakubasa). Chodzi o spór między firmami o 5,3 mln zł.

Gremi Media wydaje dzienniki „Rzeczpospolita” i „Parkiet”, ich portale internetowe oraz miesięcznik „Uważam Rze Historia”. Posiada także 78,1 proc. akcji firmy E-Kiosk.

W ub.r. firma zanotowała spadek skonsolidowanych wpływów sprzedażowych o 10,9 proc. do 96,14 mln zł, natomiast jej skorygowany zysk EBITDA zwiększył się z 21,81 do 22,6 mln zł, a zysk netto - z 14,4 do 16,35 mln zł.

W zeszły piątek na koniec sesji z akcję Gremi Media płacono 139 zł, co daje kapitalizację w wysokości 237,4 mln zł.

Akcje KCI i Gremi Media drożeją

W poniedziałek zaraz po otwarciu sesji giełdowej kurs KCI wzrósł o ok. 15 proc., przez pierwsze pół godziny handlowano walorami spółki za ponad 630 tys. zł.

Podobnie duże obroty na KCI były w styczniu: 19 stycznia w czasie całej sesji wyniosły 765 tys. zł, 18 stycznia - 787 tys. zł, a 7 stycznia - 1,12 mln zł.

Firma jest notowana na rynku głównym warszawskiej giełdy, latem ub.r. Grzegorz Hajdarowicz bez powodzenia próbował zdjąć ją z rynku giełdowego. Większość akcji KCI należy do jego dwóch spółek: Gremi Inwestycje ma 33,11 proc., a Gremi International - 24,35 proc. Samo KCI jest właścicielem 5,27 proc. swoich walorów.

Z kolei kurs Gremi Media w poniedziałek do godz. 11 wzrósł o ok. 20 proc. do 167 zł.

Dołącz do dyskusji: "Rzeczpospolita" i "Parkiet" wystawione na sprzedaż

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Graf
Ojojoj - co tu się stało? Czyżby Pan Obajtek miał okazję kupić ogólnopolski dziennik? To plotki są jednak prawdziwe i stąd ta antyobajtkowa histeria w Gazecie Wyborczej.
odpowiedź
User
YKK
Przecież dopiero twierdzili, że "Rzepa" nie jest na sprzedaż...
odpowiedź
User
Tomasz
Obajtek kupi rzepę i michnikowy salon dostanie trwałej, nieuleczalnej biegunki :D
odpowiedź