SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sensacyjny sondaż PBS: Tusk 41 proc., PO 38 proc.!

Poparcie dla Donalda Tuska i Platformy Obywatelskiej gwałtownie wzrasta - wynika z dwóch najnowszych sondaży.

W najnowszym sondażu prezydenckim PBS dla "Gazety Wyborczej" największe poparcie uzyskał Donald Tusk - poparło go 41 proc. ankietowanych (o 12 proc. więcej niż przed dwoma tygodniami).

Drugi jest Lech Kaczyński - 21 proc. (bez zmian), trzeci Włodzimierz Cimoszewicz - 19 proc. (spadek o 2 proc.).

W sondażu prezydenckim czwarty jest Andrzej Lepper, na którego chciało głosować 7 proc. respondentów PBS (spadek o 1 proc.). Marek Borowski, Maciej Giertych i Jarosław Kalinowski uzyskali po 3 proc. poparcia (Borowski - spadek o 2 proc., Giertych - bez zmian, Kalinowski - wzrost o 1 proc.), a Janusz Korwin-Mikke - 2 proc.

Według sondażu wybory parlamentarne wygrałaby PO, z 38- procentowym poparciem, PiS uzyskałoby 23 proc., a SLD - 11 proc. głosów.

Z badania PBS wynika, że oprócz PO, PiS i SLD do parlamentu weszłyby jeszcze Samoobrona i LPR, na które chciałoby głosować po 8 proc. ankietowanych.

PSL poparło 4 proc. respondentów PBS, SdPl - 3 proc., Partię Demokratyczną-demokraci.pl i Platformę Janusza Korwin-Mikkego - po 2 proc., a Polską Partię Pracy - 1 proc.

PBS przeprowadziła sondaż dla "Gazety Wyborczej" w dniach 3-4 września (już po rezygnacji z kandydowania na prezydenta Zbigniewa Religi), na reprezentatywnej próbie 1039 osób.

Podane wyniki pokazuje najnowszy sondaż  GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

Poparcie dla Donalda Tuska przez półtora miesiąca wzrosło prawie pięciokrotnie. W walce o fotel prezydenta daleko w tyle pozostawił rywali - pisze "Rzeczpospolita" publikując wyniki sondażu przeprowadzonego przez GfK Polonię między 2 a 4 września.

Sondaż wykazał. że Donald Tusk uzyskał poparcie 41 proc. ankietowanych (w porównaniu z poprzednim badaniem z 19-21 sierpnia wzrost o 10 pkt proc.), Lech Kaczyński 23 proc. (spadek o 1 pkt proc.), Włodzimierz Cimoszewicz 17 proc. (spadek o 1 pkt proc.), Andrzej Lepper 10 proc. (spadek o 2 pkt proc.), Maciej Giertych 3 proc. (wzrost o 1 pkt proc.), Marek Borowski 2 proc., Jarosław Kalinowski - 1 proc., Henryka Bochniarz i Stanisław Tymiński poniżej 1 proc.

"Rz" podkreśla, że tylko dwaj rywale - Lech Kaczyński i Włodzimierz Cimoszewicz - mają szanse nawiązać z Tuskiem walkę. Ale kandydat PO w II turze wygrywa i z jednym i z drugim. Z sondażu wynika, że z L. Kaczyńskim D. Tusk wygrałby w stosunku 63 proc. do 37 proc., a z W. Cimoszewiczem w stosunku 73 proc. do 27 proc. W starciu L. Kaczński - W. Cimoszewicz wygrałby kandydat PiS w stosunku 65 proc. do 35 proc.

Badanie zaczęto przeprowadzać, gdy nie była jeszcze znana informacja o rezygnacji Zbigniewa Religi i poparciu, jakiego udzielił Tuskowi. Decyzja kardiochirurga zapewne dodatkowo wzmocni pozycję kandydata Platfoprmy Obywatelskiej - ocenia "Rz".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sensacyjny sondaż PBS: Tusk 41 proc., PO 38 proc.!

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl