SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

„Korona królów” od poniedziałku do czwartku o godz. 18.55. „Przypomnienie wielkości Rzeczpospolitej”

We wtorek, 21 listopada 2017 roku telewizyjna Jedynka planuje rozpocząć emisję kostiumowo-historycznego serialu „Korona królów”. Produkcja ma być pokazywana od poniedziałku do czwartku o godz. 18.55. - Jest to bardzo prawdopodobne pasmo emisji tego serialu - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes TVP.

Article

„Korona królów” to nowy kostiumowo-historyczny serial, który powstaje pod opieką literacką Ilony Łepkowskiej.

- Postaraliśmy się, aby Telewizję Polską było stać na realizację serialu kostiumowo-historycznego. Jest to oczywiste, że nie ma poważnej dużej telewizji publicznej, która realizuje polski kanon kulturowo-tożsamościowy bez tego rodzaju produkcji odwołujących się do przypomnienia wielkości Rzeczpospolitej, pokazania tego w jak najbardziej przystępny sposób i w najbardziej ciekawych środkach oddziaływania na widzów wyobraźni - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes TVP.

Produkcja w reżyserii Wojciecha Pacyny opowiada o kulisach władzy Kazimierza Wielkiego (w tej roli Mateusz Król), króla Polski w latach 1333-1370, ostatniego władcy z dynastii Piastów.

- Podczas realizacji ściśle trzymamy się faktów historycznych dotyczących nazwisk czy wieku bohaterów oraz udokumentowanych w źródłach wydarzeń. W tej opowieści pojawiają się w rzecz jasna postaci i zdarzenia kompletnie fikcyjne, ale staramy się nadać im rys prawdopodobieństwa historycznego. Nad tym wszystkim czuwa nasza konsultantka - na początku sierpnia mówiła nam Ilona Łepkowska, która sprawuje opiekę literacką nad serialem.

W „Koronie królów” występują m.in. tacy aktorzy jak: Mateusz Król, Wiesław Wójcik, Halina Łabonarska, Marta Bryła, Paulina Lasota, Piotr Gawron-Jedlikowski, Marcin Rogacewicz, Wojciech Żołądkowicz, Ireneusz Pastuszak, Andrzej Popiel, Anna Grycewicz, Katarzyna Czapla, Tomasz Sapryk, Jan Wieczorkowski, Robert Gonera, Andrzej Deskur, Sławomir Orzechowski, Krzysztof Wrona, Mariusz Ostrowski i Agata Bykowska.

Prace na planie serialu wystartowały w połowie lipca br.

Premiera serialu na antenie TVP1 wstępnie została zaplanowana na wtorek, 21 listopada 2017 roku. Produkcja najprawdopodobniej będzie pokazywana od poniedziałku do czwartku o godz. 18.55. - Jest to bardzo prawdopodobne pasmo emisji tego serialu, ale ostateczna decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta - informuje nas Kurski.

- W polskiej telewizji od tak dawna nie powstało nic gatunkowo bliskiego „Koronie królów”, że możemy spodziewać się zarówno wielkiego sukcesu, jak i porażki. Dziś w ogóle bardzo trudno przewidzieć reakcje widzów - komentuje Łepkowska.

Obecnie telewizyjna Jedynka od poniedziałku do czwartku o godz. 18.55 pokazuje paradokumentalny serial „Komisariat”.

Udział TVP1 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w pierwszym półroczu br. wyniósł 10,14 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Korona królów” od poniedziałku do czwartku o godz. 18.55. „Przypomnienie wielkości Rzeczpospolitej”

35 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ja
się "hit" zapowiada...
48 14
odpowiedź
User
Kh
"polski kanon kulturowo-tożsamościowy"

Że co?
61 9
odpowiedź
User
no
"polski kanon kulturowo-tożsamościowy"

Że co?

sami nie wiedzą, taka hybryda, co im wyjdzie to będzie :D
51 11
odpowiedź
User
prawnik
Spójrzcie na koronę!
I na klamrę u szaty księcia. Kupili je w Rossmanie na stoisku z dziecięcymi strojami na Halloween?
53 12
odpowiedź
User
rem11
Wtedy nie było czegoś takiego jak Rzeczpospolita....
34 8
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Czy ktoś z Państwa mógłby towarzyszom uświadomić, że miotanie się w coraz bardziej idiotycznych pomysłach indoktrynacji przyniesie tylko kolejną....kupę pisowską ?
38 15
odpowiedź
User
prawnik
Wtedy nie było czegoś takiego jak Rzeczpospolita....


I nie było czegoś takiego jak "Polak". Był poddany króla, który był mieszkańcem swej Ziemi/Księstwa, w dalszej kolejności swego plemienia spośród licznych wówczas plemion polskich. Ewentualnie ów dostrzegał, że te plemiona mówią inaczej niż Jaćwież, Rusini, Niemcy, ale nawet nie dostrzegał jeszcze specjalnej różnicy do mowy Czechów.

Przyklejamy XIX wieczną myśl narodową do ludzi średniowiecza. A oni mieli inną siatkę pojęć. Inaczej myśleli.
42 8
odpowiedź
User
Marek
W tym paśmie jest pewna porażka. Konkurencja jest wtedy bardo mocna.
25 7
odpowiedź
User
Gość
Serio... serial historyczny - 4 razy w tygodniu po około 30 min? To chyba sitkom ma być :-)
To już nawet nie o wysokość budżetu chodzi tylko o tempo pracy nad serialem :-) jakby tak Netflix, Amazon czy HBO robiło swoje hity to telewizja by się nie zmieniła tak na świecie w ciągu ostatnich 10 lat jak się zmieniła.

Podpowiadam 8-12 odcinków 45-60 min w ciągu roku i wysoki budżet na zdjęcia, kostiumy, dekoracje i postprodukcję plus sensowny scenariusz i dobrzy aktorzy - tak się teraz robi dobre seriale
38 9
odpowiedź
User
dh
Kabaret. W XIV wieku może jeden na 10 tysięcy ludzi zamieszkujących tereny Rzeczypospolitej na pytanie o narodowość odpowiedziałby: Polak.
26 12
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing