SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przegląd seriali według pomysłu Jakuba Żulczyka

Z okazji premiery „Informacji zwrotnej” Netfliksa, czyli serialu na podstawie głośnej powieści Jakuba Żulczyka, przyglądamy się innym produkcjom inspirowanym twórczością pisarza, ale i przez niego napisanym. W portfolio autora znaleźć można najgłośniejsze produkcje ostatnich lat.

„Belfer”, Canal+„Belfer”, Canal+

1. „Belfer” – Canal+, 2016


Jakub Żulczyk i Monika Powalisz napisali scenariusz pierwszego i drugiego sezonu (wraz z Bartłomiejem Ignaciukiem), a przy tegorocznym trzecim także współpracowali wraz z Kacprem Wysockim, Lilianą Pomykalską i Przemysławem Nowakowskim (naszą recenzję znajdziecie tutaj).

Canal+ promuje „Belfra” jako pierwszy polski serial premium, a do tego jedną z najbardziej kultowych pozycji kryminalnych. - Śmierć młodej dziewczyny wstrząsa lokalną społecznością. W tym samym czasie w Dobrowicach zjawia się Paweł Zawadzki (Maciej Stuhr). Kim jest? Dlaczego nauczyciel z renomowanej warszawskiej szkoły podejmuje pracę na prowincji? Paweł rozpoczyna własne śledztwo. W obliczu zbrodni nie ma miejsca na półprawdy. Jednak, chociaż wszyscy się tu znają i wiedzą o sobie wszystko, Pawłowi nikt nic nie powie. Belfer zostaje sam – czytamy w opisie dystrybutora.

Serial w 2016 roku wzbudził wiele emocji, ponieważ nie tylko skupiał się na historii kryminalnej, ale pokazywał współczesną młodzież i oddawał jej głos, starając się nie pisać postaci, tak jak widzą je dorośli. Przemycał język nastolatków, próbował pokazać ich problemy, co dopiero w tym roku udało się także innym produkcjom, jak „Infamia”, czy „Absolutni debiutanci”. „Belfer” pokazywał prowincję, a w nowym sezonie także odwołuje się do młodości głównego bohatera i jego muzycznych fascynacji.

Mimo krytyki, jaka spotkała drugi sezon produkcji, „Belfer” z powodzeniem wytyczył kierunek opowiadania historii nastoletnich postaci, co szczególnie mocno widoczne jest w najnowszych odcinkach. Serial wrócił po latach i okazało się, że ma jeszcze wiele do powiedzenia o Pawle Zawadzkim, ale także o kolejnym pokoleniu jego uczniów.

2. „Ślepnąc od świateł” – HBO, 2018


Niekwestionowany hit HBO i jedna z najlepszych polskich produkcji, którą znajdziecie w naszym rankingu najważniejszych rodzimych seriali XXI wieku. Obraz jest inspirowany powieścią Jakuba Żulczyka pod tym samym tytułem, wydaną w 2014 roku. Scenariusz napisali Krzysztof Skonieczny wraz z pisarzem, a całość wyreżyserował także Skonieczny.

Opowiada 7 dni z życia Kuby Niteckiego (debiutujący Kamil Nożyński) – tajemniczego, warszawskiego dilera kokainy, którego klientami są: politycy, celebryci, biznesmeni, gwiazdy hip-hopu, czy hipsterzy. Nitecki obraca się w gronie lokalnych gangsterów dowodzonych przez Władka „Stryja” (Janusz Chabior), a ich wspólnym szefem jest Jacek (Robert Więckiewicz). Zmęczony dotychczasowym życiem, postanawia uciec do Argentyny. W międzyczasie, po kilkuletnim wyroku, z więzienia wychodzi „Dario” (Jan Frycz), gangster starej daty.

Zdjęcia kręcono w: Warszawie, Sopocie, Prypeci k. Czarnobyla, we wsi Rapocin i na Dominikanie.

Zaletą powieści, jak i serialu jest zbliżenie się do polskiej rzeczywistości, pokazanie życia warszawskich elit, przedstawicieli klasy średniej i wyższej oraz codzienności mieszkańców blokowisk. W serialu miesza się więc język chuliganów i gangsterów z polszczyzną celebrytów, biznesmenów. Nocne życie Warszawy i wędrówki bohatera pozwalają nam zajrzeć do mieszkań i domów różniących się statusem ekonomicznym.

3. „Pisarze. Serial na krótko” – Canal+, 2019


Krótkometrażowa seria, w której Maciej Stuhr i Magdalena Cielecka odgrywali postaci i sytuacje napisane specjalnie dla nich przez pisarzy i innych artystów. W pierwszej części serii byli to: Krzysztof Varga, Jakub Żulczyk, Dorota Masłowska i Katarzyna Nosowska, a w drugiej: Manuela Gretkowska, Sylwia Chutnik, Izabela Kuna, Paweł Sołtys, Michał Witkowski, Ignacy Karpowicz, Jarosław Mikołajewski i Maciej Łubieński.

Autorzy nie mają żadnych ograniczeń w doborze tematu czy stylistyki. W związku z tym poszczególne odsłony mają miejsce w różnorodnych lokalizacjach i dotyczą zarówno zjawisk społecznych i relacji między ludźmi, jak i polityki, obyczajów czy kultury. Każda z nich jest sygnowana nazwiskiem autora.

Odcinek napisany przez Jakuba Żulczyka przedstawia parę małżonków rozmawiających o swoim rozstaniu, ale jak się okazuje, twórca zaplanował suspens i cała historia dotyczy czegoś innego, niż nam się początkowo wydawało. W ciągu pięciu minut dowiedzieliśmy się sporo o parze siedzącej w poczekalni, co jest niełatwą sztuką, żeby tak poprowadzić dialogi, aby w naturalny sposób wydobywały informacje o życiu rozmówców. Dla odmiany pierwszy odcinek serii napisany przez Krzysztofa Vargę miał wydźwięk komediowy.

- Przy tym projekcje zwróciliśmy się do niezwykle utalentowanych i utytułowanych pisarzy, którzy potraktowali ten serial jako ciekawe wyzwanie. Mamy też dwójkę najwybitniejszych aktorów mojej generacji, którzy są niezwykle wszechstronni, potrafią zagrać niemal wszystko. W każdym z odcinków Maciek Stuhr i Magda Cielecka wcielają się w inne role, ale oni niczego nie grają - oni po prostu stają się tymi postaciami - komentował Mikołaj Lizut, pomysłodawca, reżyser i producent „Pisarzy”.


4. „Warszawianka” – SkyShowtime, 2023


Tegoroczna nowość SkyShowtime, która powstała z myślą o emisji dla HBO, ale serial został ostatecznie sprzedany. Scenariusz napisał Jakub Żulczyk, a całość wyreżyserował Jacek Borcuch.

„Warszawianka” ma wiele wspólnego z poprzednim serialem pisarza, czyli „Ślepnąc od świateł”. Zarówno tam, jak i tutaj mamy nieoczywiste spojrzenie na Warszawę, outsidera na bakier z całym światem i narrację, która prowadzi nas po zakamarkach jego codzienności. Franek Czułkowski zwany „Czułym” (w tej roli Borys Szyc) jest na życiowym zakręcie. Kończy 40 lat i mógłby powiedzieć, że jest królem życia, ale nie byłaby to prawda. Paradoksalnie, podobnie jak kultowy „Czterdziestolatek”, czyli inżynier Stefan Karwowski, rozlicza swoją przeszłość, ale w bardziej spektakularny sposób. Karwowskiemu przyśniły się duchy przeszłości, a Czuły po prostu zbiera żniwo złych decyzji, albo ich braku. Karwowski miał pierwszy zawał, siwe pasma włosów i poczucie niespełnienia, a Czuły ma debet na koncie, wyłączony prąd, ale też echa minionych sukcesów i życie w trybie impreza – przebudzenie na kacu.

„Warszawianka” ciekawie operuje warstwą oniryczną, towarzyszymy bohaterowi w jego snach, zamyśleniach, snuciu alternatywnych opowieści. Znajdziemy tam krytykę współczesnej kultury, nowych modeli życia, zawodów, desperackiej pogoni za lepszą pracą i pieniędzmi, których bohaterowi ciągle brakuje. Wszystko to podano w komediowym sosie i w odniesieniu do współczesnego kontekstu. W rozważaniach bohatera odnajdzie się wielu jego rówieśników wychowanych w czasach przed rewolucją cyfrową, a dorosłe życie spędzających już w jej okowach. Pogubiony bohater w wieku średnim to kolejny motyw popularny dla twórczości Żulczyka.

Nowy serial adaptujący twórczość pisarza, pt. „Informacja zwrotna” dostępny jest na Netfliksie od 15 listopada 2023 r. Naszą recenzję znajdziecie tutaj.

Dołącz do dyskusji: Przegląd seriali według pomysłu Jakuba Żulczyka

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zong
Warszawianka to nie jest pomysl Zulczyka, a jesli tak to mocno inspirowany ksiazka Piotra Fidlera Czulosc! Warto to wiedziec piszac o filmach !!!!
odpowiedź
User
Krasawica
I wszystko nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuudne aż szczęka boli od ziewania.
odpowiedź
User
Sruuuuuz
Jakie jego książki jeszcze sfilmują? Są jeszcze jakieś do sfilmowania?
odpowiedź