SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Funkcja SharePlay jest już dostępna w iOS 15.1. Jak z niej korzystać?

System iOS 15.1 został wprowadzony na rynek, a to oznacza, że użytkownicy mogą już korzystać z nowej funkcji SharePlay.

SharePlay jest jedną z najważniejszych funkcji zaimplementowanych w nowym systemie operacyjnym iOS 15.1. Umożliwia ona udostępnianie ekranu iPhone’a i iPada podczas sesji FaceTime, dzięki czemu użytkownicy mogą wspólnie korzystać z multimediów, takich jak filmy czy muzyka. Fani produktów Apple liczyli na udostępnienie nowej funkcji już w podstawowej wersji systemu iOS 15, jednakże wówczas SharePlay był wciąż w fazie dość burzliwych testów zamkniętych - funkcja była wadliwa i niestabilna. Posiadacze wspieranych urządzeń mogą już używać funkcjonalności SharePlay, aczkolwiek wskazana jest cierpliwość, wszak spora część aplikacji nadal nie obsługuje nowego rozwiązania Apple.

W celu skorzystania z SharePlay konieczne jest pobranie nowej aktualizacji iOS w przypadku iPhone’a lub iPadOS w przypadku iPada. Należy dodać, że każdy uczestnik konwersacji musi mieć pobraną nową wersję systemu. SharePlay jest dodatkiem do rozmowy wideo FiceTime, a oznacza to, że w celu wspólnego korzystania z multimediów najpierw należy zainicjować tego typu połączenie.

SharePlay

Jak więc użyć funkcji SharePlay?

  1. Nawiąż połączenie z inną osobą za pośrednictwem FaceTime
  2. Uruchom obsługiwaną przez SharePlay aplikację (np. TikTok)
  3. W górnej części ekranu pojawi się komunikat informujący o możliwości strumieniowego przesyłania obrazu
  4. Rozpocznij sesję, a rozmówcy otrzymają w tym momencie propozycję dołączenia do wspólnego korzystania z multimediów za pośrednictwem SharePlay
  5. Aby zakończyć udostępnianie ekranu przejdź do SharePlay, a następnie wybierz “Zakończ SharePlay”.

Shareplay

SharePlay daje każdemu uczestnikowi rozmowy możliwość cofania i wstrzymania udostępnianego obrazu, co może być przydatne w przypadku wspólnego oglądania treści wideo. Zsynchronizowane udostępnianie pozwala na dzielenie się zawartością Apple TV, Apple Music, Fitness+ i innych aplikacji dostępnych w sklepie AppStore. Funkcja wyposażona jest w inteligentne obniżanie głośności dźwięku multimediów, podczas prowadzenia konwersacji głosowej przez użytkowników. Warto również wspomnieć, że Apple TV wyposażono w możliwość udostępniania obrazu wideo na dużym ekranie w trakcie używania FaceTime na iPhonie. Nowa funkcja umożliwia także strumieniowanie treści bez konieczności uruchamiania kamery.

Wspierane aplikacje

Rozwiązanie Apple jest już kompatybilne z następującymi aplikacjami zewnętrznymi: Apollo for Reddit, Bluebird, Cameo, Carrot Weather, Digital Concert Hall, Disney+, Doneit, ESPN+, Flow, Guessing Game, HBO Max, Hulu, Kahoot!, LookUp, Mapless, Masterclass, Moon FM, MUBI, NBA, Night Sky, Paramount+, Piano and Friends, Pluto TV, Redfin Real Estate: Find Homes, Relax Melodies, Share+, Shhh!, SmartGym, SoundCloud, TikTok, Translate Now - Translator, Twitch, Vinyls.

Niestety funkcja nie obsługuje jeszcze najpopularniejszych w Polsce platform VoD jak m.in. Netflix, HBO Go czy Prime Video. Brakuje tu również najważniejszej platformy z treścią wideo, czyli Youtube, aczkolwiek należy ona do konkurenta Apple - Google, a co za tym idzie, ta implementacja raczej nie należy do priorytetów twórców rozwiązania.

WhatsApp umożliwi przeniesienie historii czatów z iOS na Androida

Nowa funkcja pomoże rozwiązać dość frustrujące problemy związane z użytkowaniem WhatsAppa, jako że aplikacja nie umożliwiała bezpośrednio (poza przypadkiem Samsunga) przenoszenia historii czatów między konkurencyjnymi systemami operacyjnymi. Dlaczego? Wiadomości wysyłane poprzez aplikację zapisywane są chmurze - Google Cloud w przypadku Androida i iCloud w przypadku iOS. Oznacza to, że użytkownicy mogą przenosić historię swoich czatów wyłącznie między urządzeniami działającymi na tym samym systemie, jako że dane nie migrują między serwerami Google i Apple.

Dołącz do dyskusji: Funkcja SharePlay jest już dostępna w iOS 15.1. Jak z niej korzystać?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl