SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sieci reklamowe - wspólne badanie profili użytkowników

Sieci reklamowe Ad.net, IDMnet, oraz ARBOmedia z I-Metrią oraz Global eMarketing rozpoczęły wspólne badanie profili internautów użytkowników witryn zrzeszonych w sieciach o nazwie "Prawdziwy Profil".

Zgodnie z podpisaną w dniu 11 października br. umową strony wspólnie będą realizować badanie profili użytkowników witryn zrzeszonych w sieciach reklamowych w oparciu o badania typu user-centric oraz site-centric. Celem badania jest zebranie i następnie ciągła aktualizacja danych o aktualnych profilach (tj. dane demograficzno-społeczne) użytkowników serwisów objętych badaniem oraz danych o ruchu internetowym generowanym przez badanych użytkowników na serwisach należących do sieci reklamowych.

Realizacja badania Prawdziwy Profil pozwoli na jednolitą formę prezentacji danych dla wszystkich badanych witryn i tym samym na uporządkowanie rynku badań marketingowych i wypracowanie standardu badań profili użytkowników serwisów internetowych głównie, ale nie tylko zrzeszonych w sieciach reklamowych. Rynek mediów internetowych mając takie narzędzie zacznie dostarczać klientom rzetelnych danych, które przyczynią się do zwiększenia znajomości Internetu jako nośnika komunikatu reklamowego.

Według Tomasza Ciska (Ad.net) inicjatora porozumienia sieci nadszedł najwyższy czas by zjednoczona, dysponująca twardymi i obiektywnymi danymi na temat swoich użytkowników lecz skromniejsza od mediów tradycyjnych branża internetowa w skuteczny sposób zaczęła walczyć o należną jej część tortu reklamowego. Badanie Prawdziwy Profil to połączenie badania ankietowego (losowym użytkownikom serwisów będą wyświetlane ankiety typu pop-up) z monitoringiem ruchu internetowego witryn zrzeszonych w sieciach reklamowych. Dostęp do danych będzie możliwy za pomocą specjalnie przygotowanego interfejsu. System GeMius (odpowiedzialny za pomiar site-centric) zostanie zainstalowany na badanych witrynach dzięki temu będzie również możliwe badanie - oprócz oglądalności - ścieżek internautów poruszających się w obrębie witryn zrzeszonych w sieciach. Dzięki temu badaniu zostanie objęty ten segment rynku internetowego, którego nie objęło badanie panelowe. Tym samym będzie można planować kampanie e-reklamowe w całym Internecie, a nie tylko na dużych portalach. Prawdziwy Profil jest naturalnym uzupełnieniem I-Metryki, i tym samym oferuje media planerom możliwość wiarygodnego planowania kampanii e-reklamowych zarówno na dużych portalach, jak i serwisach tematycznych.

A co sądzą na ten temat sami zainteresowani danymi z badania Prawdziwy Profil?

Benita Jakubowska, Dział Internetu CR Media:

Badanie sieci reklamowych umożliwia nam wszystkim lepsze podejmowanie decyzji. Dzięki niemu, to co tej pory było wyłącznie intuicyjnie w końcu będzie miało swoje merytoryczne uzasadnienie. Badanie te spowoduje również pewne przetasowania na rynku. Witrynom, które nie będą posiadały wiarygodnych i sprawdzalnych danych dotyczących ich użytkowników dużo ciężej będzie przyciągnąć klienta, niż do tej pory. Anna Sakowicz, Dom Mediowy Mindshare: Cieszę się, iż udało się stworzyć badanie, które będzie dawało nam znacznie szerszy, niż do tej pory, obraz rynku internetowego w Polsce. Niezmiernie istotnym elementem jest pojawienie się w badaniu mniejszych, niszowych witryn, często stanowiących bardzo ważne uzupełnienie kampanii prowadzonych w Internecie. Do tej pory zdarzało się, iż nie dysponowaliśmy żadnymi wiarygodnymi informacjami na temat ich oglądalności czy profilu użytkowników, przez co część Klientów z założenia nie brała pod uwagę możliwości umieszczenia ich w media planie. Sądzę, iż dostępność szczegółowych badań będzie miała wpływ na wzrost zainteresowania tego typu serwisami.

Marcin Skowroński, Beyond Interactive:

 Dzięki temu badaniu możliwe będzie planowanie kampanii w oparciu o ujednolicone dane pochodzące z jednego źródła, co rozwiązuje dotychczasowy problem różnych standardów, którymi posługiwały się sieci. Dodatkowo możliwe będzie planowanie/kontrolowanie kampanii na poziomie wszystkich sieci np. unikanie duplikacji kontaktów reklamowych pomiędzy sieciami. Podsumowując, inicjatywa ta to dobry znak świadczący o samoregulacji branży i zapowiadający dalszy rozwój rynku reklamy online.

Mateusz Zaremba, Zentropy Partners- Dział Interaktywny McCann-Erickson Polska:

 "Nareszcie! Największe sieci reklamowe, pomimo codziennej konkurencji, potrafią jednak dojść do porozumienia, które nie było łatwe do osiągnięcia. Co nam - ich Klientom - to daje? Ujednolicony wygląd całej sieci i każdej najdrobniejszej witryny. Jednolitą formę prezentacji, profile internautów. Ale przede wszystkim przejrzystość i reguły fair play. Dlatego badanie to będę traktował bardzo poważnie. Ułatwi ono planowanie kampanii, pozwoli precyzyjniej dotrzeć do grupy celowej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sieci reklamowe - wspólne badanie profili użytkowników

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl