SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wydawca „Sieci” i wPolityce urósł na reklamach, wypłaci 4 mln zł dywidendy

W ub.r. przychody Fratrii, wydającej m.in. „Sieci”, „Gazety Bankowej” i wPolityce.pl, zwiększyły się o 9,3 proc. do 37,6 mln zł, głównie dzięki wzrostowi wpływów reklamowy. Zysk netto spółki zmalał z 4,59 do 4,01 mln zł, prawie w całości zostanie wypłacony jako dywidenda, z której 850 tys. zł trafi do braci Karnowskich - wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.

Michał i Jacek KarnowscyArticle

Od kilku lat zdecydowaną większość przychodów Fratrii zapewniają usługi reklamowe. W ub.r. zwiększyły się o 11 proc. - z 27,17 do 30,15 mln zł. Stanowiły już 80,2 proc. łącznych wpływów sprzedażowych spółki, rok wcześniej było to 79,2 proc.

Według analizy prof. UW Tadeusza Kowalskiego, na podstawie monitoringu Kantar Media, obejmującej budżety marketingowe 122 firm z udziałem Skarbu Państwa, w 2021 roku 39,7 proc. cennikowych przychodów reklamowych „Sieci” pochodziło od takich spółek.

Państwowe spółki i instytucje chętnie wspierają też organizowane przez Fratrię eventy. W sprawozdaniu firma wyliczyła, że zorganizowała w ub.r. gale Człowiek Wolności 2021 Tygodnika „Sieci””, Przyjazna Firma Ubezpieczeniowa i Ubezpieczeniowy Menedżer Roku „Gazety Bankowej” Techno-Biznes, Najlepszy Bank oraz Bankowy Menedżer Roku „Gazety Bankowej””, Biało-Czerwone Róże portalu wPolityce.pl, Złote Kamery Telewizji wPolsce.pl, IV Forum wGospodarce.pl, II Zielone Forum wGospodarce.pl oraz Polski Kompas. Jak opisywaliśmy wiosną ub.r., to pierwsze wydarzenia (tytuł Człowiek Wolności odebrał Jarosław Kaczyński) wsparło 16 państwowych podmiotów i dwa prywatne.

Sprzedaż prasy nieznacznie w górę

Przychody ze sprzedaży tygodnika „Sieci” oraz miesięczników „Gazeta Bankowa” i „W Sieci Historii” w wersji drukowanej zwiększyły się w ub.r. z 5,85 do 5,93 mln zł, a te z wersji cyfrowej - z 443,5 do 478,2 tys. zł. Według danych PBC w ub.r. średnia sprzedaż ogółem „Sieci” wynosiła 31 184 egz., z czego 26 259 w wersji drukowanej i 4 924 w elektronicznej.

Dynamika wpływów prasowych częściowo wynika z podwyższenia na początku ub.r. ceny egzemplarzowej „Sieci” z 6,90 do 7,90 zł.

Z kolei przychody Fratrii określone jako pozostałe sięgnęły w ub.r. 1,06 mln zł, wobec 851 tys. zł rok wcześniej. Do spółki należy też nadawana od połowy 2017 roku Telewizja wPolsce.pl. W kwietniu ub.r. miała 0,03 proc. udziału w rynku oglądalności, wobec 0,02 proc. rok wcześniej (dane Nielsen Audience Measurement).

Więcej pracowników

Koszty operacyjne Fratrii wzrosły w podobnym tempie do przychodów - o 9,6 proc. do 31,75 mln zł. Największymi pozycjami są wydatki na usługi obce (m.in. druk wydawanych czasopism), które zwiększyły się z 12,56 do 14,53 mln zł, oraz na pracowników: koszty wynagrodzeń wzrosły z 11,01 do 11,61 mln zł, a na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze - z 1,78 do 1,9 mln zł. Średnie zatrudnienie w spółce wzrosło z 27,38 do 28,53 etatów.

Trzech członków zarządu spółki (prezes Romuald Orzeł, Michał Karnowski, Henryk Uzdrowski) zarobiło łącznie 1,03 mln zł, a trójka osób z rady nadzorczej (Anna Karnowska, senator PiS Grzegorz Bierecki, Tomasz Kruszewski) - 445,8 tys. zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Swojej spółce zależnej Syssitia wydawca zapłacił 700,3 tys. zł za a korzystanie ze znaku towarowego „Sieci”, 504 tys. zł za zarządzanie siecią sprzedaży i 330,2 tys. zł za usługi reklamowe i promocyjne, a uzyskał od niej 608,6 tys. zł wpływów z usług reklamowych.

Na poziomie sprzedażowym zysk Fratrii wyniósł 5,85 mln zł, wobec 5,43 mln zł rok wcześniej. Natomiast pozostałe wyniki rentowności pogorszyło przede wszystkim skurczenie się pozostałych wpływów operacyjnych z 1,23 mln do 541,9 tys. zł (w 2021 roku spółka uzyskała umorzenie części pożyczek od Polskiego Funduszu Rozwoju uzyskanych w ramach tarczy pomocowych po wybuchu epidemii).

Zysk operacyjny wydawcy zmalał z 5,92 do 5,51 mln zł, a zysk netto - z 4,59 do 4,01 mln zł. Spółka zapłaciła w ub.r. 1,29 mln zł podatku dochodowego, wobec 1,2 mln zł rok wcześniej.

Przez 5 lat 20 mln zł dywidend

Udziałowcy postanowili, że z zeszłorocznego zysku 4 tys. zł zasili kapitał zapasowy, a reszta do końca maja zostanie im wypłacona jako dywidenda. 50,26 proc. dostanie Spółdzielczy Instytut Naukowy G.Bierecki, 28,01 proc. - firma marketingowa Apella, 16,25 proc. - redaktor naczelny „Sieci” Jacek Karnowski, 4,94 proc. - Michał Karnowski, a 0,54 proc. - Romuald Orzeł.

Od kilku lat Fratria wypłaca spore zyski udziałowcom. W ub.r. przekazała im 4,57 mln zł, rok wcześniej 7,14 mln zł, w 2020 roku 3,17 mln zł, a rok wcześniej 1,5 mln zł.

Michał Karnowski, członek zarządu Fratrii, w marcu kolejny raz zaapelował o prenumerowanie w wersji cyfrowej tygodnika „Sieci”. - W tym krytycznym roku Polska szczególnie potrzebuje silnych propolskich mediów - podkreślił, wspominając o „putinflacji” i niekorzystnych dla wydawcy wyrokach sądowych, które skutkują „gigantycznymi karami”.

W „Sieci” zamieszczono natomiast prośby o prenumerowanie wersji drukowanej tygodnika. Podobne apele ukazały się w połowie ub.r.

W poniższej grafice bieżący rok obrotowy to 2022, a poprzedni - 2021

Dołącz do dyskusji: Wydawca „Sieci” i wPolityce urósł na reklamach, wypłaci 4 mln zł dywidendy

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lol
I znów po lamentach o ciężkiej sytuacji leci tłuściutka dywidenda dla Karnowskich, a na kapitał zapasowy całe 4 tys. zł. Golenie frajerów trwa w najlepsze.
odpowiedź
User
YKK
Ale przecież bracia Kremlowscy dopiero co apelowali o wsparcie finansowe. No tak, apetyt rośnie w miarę jedzenia...
odpowiedź
User
Jeremi
Karnowscy pasą się pasożytując na Polakach bo reklamują się u nich spółki skarbu państwa i inne rządowe instytucje, które w ten sposób podbijają ceny paliw (Obajtek), prądu, ubezpieczeń (PZU) i inne instytucje parapisowskie.
odpowiedź