SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Widz złożył skargę na paski informacyjne TVN24. Nie stwierdzono naruszeń

Widz zdecydował się złożyć skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na paski informacyjne w telewizji TVN24 (TVN Discovery Polska). Jego zdaniem, nie były one obiektywne. Michał Samul, dyrektor pionu informacji TVN i członek zarządu TVN stwierdził, że dziennikarz ma prawo do własnej oceny. KRRiT nie stwierdziła naruszeń.

Michał SamulArticle

Skargę na treści emitowane przez nadawców może każda instytucja lub osoba prywatna. Paski informacyjne w TVN24 miały nie spodobać się jednemu z widzów, który zdecydował się zgłosić to Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Zgodnie z procedurą zwraca się ona do nadawcy z prośbą o materiał co do którego zgłoszono zarzuty i stanowisko, następnie go analizuje i odpowiada – może upomnieć nadawcę, nałożyć na niego skargę lub stwierdzić, że nie dopatrzyła się naruszeń.

Widz zgłosił zarzuty dotyczących pasków informacyjnych emitowanych w programie TVN24 w dniach 16-17 grudnia 2019 roku, nawiązujących do projektu nowelizacji ustaw o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym. Na paskach nazywano projekt „ustawą represyjną”.

- Nadawca poinformował, że treść pasków stanowi informację skrótową i trzeba je rozpatrywać w kontekście całości materiału dziennikarskiego. Analiza przeprowadzona w KRRiT nie wykazała naruszeń, o czym poinformowano skarżącego w przekazanej mu  odpowiedzi - poinformowała portal Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

Samul: dziennikarz ma prawo do oceny zdarzeń

Na skargę odpowiadał Michał Samul, dyrektor pionu informacji TVN i członek zarządu TVN. W piśmie do KRRiT napisał, że nie zgadza się ze zdaniem widza o naruszeniu obiektywizmu. Według niego grafiki informacyjne należy oceniać w kontekście całości przekazywanych treści.

Dalej stwierdza on, że „nie można odmówić także dziennikarzom prawa do dokonywania oceny przedstawianych zdarzeń” (tu powołał się wyrok Sądu Najwyższego), a „redagowanie audycji należy wyłącznie do kompetencji dziennikarzy tworzących dane materiały”.

- Próby ingerowania w treści poprzez tworzenie presji politycznej na dziennikarzy, próby narzucania interpretacji zdarzeń są niezgodne z polskim prawem i zasadą wolności słowa oraz niezależności mediów - podkreślił Michał Samul.

Krajowa Rada chciała ukarać TVN za relacje z wydarzeń w dniach 16-18 grudnia 2016 roku, kiedy posłowie PO i Nowoczesnej zaczęli blokować mównicę w sali plenarnej Sejmu, a przed parlamentem i Pałacem Prezydenckim odbyły się demonstracje opozycji. Mowa była wtedy o 1,48 mln zł kary. Ostatecznie wycofano się z jej przyznania w ostatnim możliwym terminie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Widz złożył skargę na paski informacyjne TVN24. Nie stwierdzono naruszeń

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
IOP
TVN - Taki ładny Amerykański tyle w Temacie ;)
odpowiedź
User
Elka
Większość pasków TVN można sprowadzić do PiS złe, PO dobra.
odpowiedź
User
kolega
Wczoraj obejrzałem "Fakty po Faktach " i rozmowę red. Kajdanowicza z ministrem Szumowskim . Michał , możecie sobie podać rękę z "Wiadomościami " .
odpowiedź