SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Ślub od pierwszego wejrzenia” TVN wywoła u widzów zainteresowanie czy niesmak? (opinie)

- Nowy show TVN „Ślub od pierwszego wejrzenia” na początku spotka się zapewne z zainteresowaniem ze strony widzów, ale obarczony jest mimo wszystko ogromnym ryzykiem - dla Wirtualnemedia.pl komentują medioznawcy: prof. Wiesław Godzic, dr Tomasz Gackowski oraz dr Tomasz Olczyk.

Piotr Mosak, Monika Staruch, Bogusław Pawłowski, fot. tvnArticle

Reality-show „Ślub od pierwszego wejrzenia” pojawi się na antenie TVN najprawdopodobniej we wrześniu br. Idea programu bazuje na tym, że ślub biorą osoby, które nigdy wcześniej się nie znały. Pary dobierają naukowcy na podstawie takich kryteriów, jak m.in.: testy psychologiczne, wzrost czy doświadczenie życiowe. Dobrani partnerzy spotkają się dopiero w Urzędzie Stanu Cywilnego. Ci uczestnicy, którzy odważą się powiedzieć sobie „tak”, wezmą ślub i będą musieli na półtora miesiąca z sobą zamieszkać. Program skupi się na pokazaniu tego, jak świeżo upieczone małżeństwa poradzą sobie wspólnie ze sobą mieszkając i jak odnajdą się w codziennym życiu.

Show zrealizowany został na bazie duńskiego formatu „Gift Ved Forste Blik”, który pod angielskim tytułem „Married at First Sight” zyskał sporą popularność m.in. w USA, gdzie format ten był produkowany przez A+E Networks (amerykańską wersję show polscy telewidzowie mogą oglądać w tej chwili na antenie Lifetime pod tytułem „Małżeństwo od pierwszego wejrzenia”). We wszystkich krajach, w których program był emitowany, towarzyszyły mu kontrowersje natury etycznej i moralnej. Czy podobnej krytyki należy spodziewać się w Polsce? O opinię poprosiliśmy kilku medioznawców.

Prof. Wiesław Godzic, medioznawca z Uniwersytetu Humanistyczno-Społecznego SWPS w Warszawie podkreśla w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że media - jego zdaniem - oduczają łatwego i bezproblemowego oceniania audycji. - Pamiętam, że w 2001 roku miał się zawalić świat dotychczasowych wartości z powodu emisji na antenie TVN „Big Brothera”. Nic radykalnie złego nie stało się, a według części krytyków, program pozwalał dowiedzieć się więcej o zachowaniach ludzkich - mówi Godzic.

- Tym razem realizatorzy poszli dalej i włączyli instytucję - Urząd Stanu Cywilnego. Ale w te klocki już graliśmy: film „Rozwodów nie będzie” z 1963 roku zawiera nowelkę, w której zrealizowano identyczny pomysł co ten reality show. Telewizja ma być niegrzeczna, bo taka jest rzeczywistość. O tym, czy granice zostały przekroczone, dowiemy się po reakcjach widzów i ratingach. A próbować trzeba - przeciwieństwo nazywa się autocenzura - stwierdza prof. Wiesław Godzic.

Innego zdania jest dr Tomasz Gackowski - medioznawca z Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. - Nowy reality-show TVN „Ślub od pierwszego wejrzenia” to kolejny przykład przesuwania granic, które telewizja od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku nieustannie przekracza i pogłębia. Sądzę, że w tym przypadku bardzo prawdopodobne jest, iż uczestnicy bardzo szybko uświadomią sobie, że decyzja o zawarciu związku małżeńskiego była decyzją idącą zbyt daleko i może mieć wiele negatywnych konsekwencji. Na początku telewidzowie będą ten program oglądać pewnie z zaciekawieniem albo nawet z wypiekami na twarzy, prędzej czy później - moim zdaniem - pojawi się jednak niesmak, a nawet odraza - uważa Gackowski.

- Moim zdaniem, taki format jest ogromnym ryzykiem zarówno po stronie producentów show, jak też uczestników programu. Jest to bowiem produkcja bazująca na ogromnych emocjach, a scenariusz zakłada daleko idące konsekwencje, także prawne, poza samym show. Coś mi mówi, że zarówno uczestnicy, jak i zespół produkcyjny nie będą tymi samymi osobami po zrealizowaniu tego show. Co gorsza - sami odbiorcy, widzowie mogą przez to widowisko zostać odarci z marzeń o szczególności i niepowtarzalności instytucji małżeństwa. A przecież właśnie tym kierują się zakochani, którzy w pewnym momencie życia chcą mówić o sobie „małżeństwo”. Podsumowując ocenę programu: ryzyko ogromne, korzyści dalece wątpliwe, kontrowersje i skargi gwarantowane - mówi dr Tomasz Gackowski.

Z kolei dr Tomasz Olczyk, medioznawca z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego zauważa, że małżeństwa aranżowane nie są niczym nowym i szczególnie rzadkim. - Znamy wiele społeczeństw historycznych i współczesnych, gdzie taka instytucja jest bądź była normą. O doborze małżonków decydowały względy ekonomiczne, kastowe, klasowe, klanowe, religijne, polityczne itp. Z tych samych względów te związki bywały trwałe - mówi dr Tomasz Olczyk.

- Małżeństwo było też niegdyś instytucją bardziej społeczną niż indywidualną. Sądzę, że zastąpienie kulturowych uwarunkowań „naukowymi”, a uspołecznienia wszechobecnymi kamerami nie wróży dobrze uczestnikom tego „eksperymentu” i ich związkom. Dodatkowo małżeństwa aranżowane nie sprawdzają się we współczesnym świecie tzw. monogamii wielokrotnej - wyjaśnia dr Tomasz Olczyk.

Sam TVN nie wyraża większych obaw w związku z wprowadzeniem na antenę reality-show „Ślub od pierwszego wejrzenia”. Joanna Górska, szef zespołu PR TVN przyznała w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że ma świadomość, iż show ten wzbudza ogromne emocje na całym świecie. - Spodziewamy się, że w Polsce będzie podobnie - odpowiada krótko.

Show „Ślub od pierwszego wejrzenia” będzie składał się z 10 odcinków i zadebiutuje na antenie TVN najprawdopodobniej na początku września br.

Aranżowanie małżeństw to temat coraz częściej podejmowany w polskiej telewizji. TVN pokazał już dwie serie show „Kto poślubi mojego syna”, w którym matki szukały żon dla swoich synów. Tej jesieni format ten nie wróci jednak już na antenę.

Również Telewizja Polska zdecydowała się na emisję programu kojarzącego pary. Chodzi o format „Rolnik szuka żony” - jak dotąd pokazano dwie serie tego programu (obie były hitami ramówki), trzecia ma pojawić się na antenie TVP1 jesienią tego roku.

W pierwszym półroczu br. udział TVN w rynku telewizyjnym wyniósł 10,46 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Ślub od pierwszego wejrzenia” TVN wywoła u widzów zainteresowanie czy niesmak? (opinie)

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Misiek
Życzę temu programowi sukcesu na miarę "Surprise Surprise".
odpowiedź
User
EG
Tajemnica, tajemnica, tajemnica.....
odpowiedź
User
michu
emisja podobno od 5 wrzesnia (poniedzialek) o 22.30
odpowiedź
User
piotrek
upadek obyczajów.
odpowiedź
User
Piog
TVN to już dawno "wywołał" niesmak.
odpowiedź