SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Solidarność" kontra UPC

'Solidarność' pikietowała siedziby UPC Telewizja Kablowa

Związkowcy z "Solidarności" pikietowali w środę biura UPC Telewizja Kablowa. Powodem akcji było zwolnienie z pracy lidera komisji zakładowej "S" w tej firmie, Marcina Kiełbasy. Protestowano przeciw łamaniu praw człowieka i prawa do zrzeszania się.

Pikiety odbyły się w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy, Lublinie, Gdańsku, Wrocławiu i Szczecinie. W tym czasie biura UPC były zamknięte.

W Warszawie w pikiecie uczestniczyło ok. 50 osób. Skandowali hasła: "UPC bawi, uczy, przy okazji zwalnia", "UPC zarząd łże". Przedstawicielowi prezesa UPC wręczono petycję z żądaniem przywrócenia do pracy Kiełbasy. Podobne, kilkudziesięcioosobowe pikiety odbyły się w Lublinie i we Wrocławiu.

"Marcin Kiełbasa został zwolniony dlatego, że zorganizował pracowników w związek zawodowy. Stał się wtedy pracownikiem niewygodnym i dostał wilczy bilet" - mówił w Lublinie przewodniczący Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ "Solidarność" Marian Król.

W Gdańsku w pikiecie uczestniczyło 12 działaczy związkowych.

"Nie zależało nam na masowym proteście. Chcemy zasygnalizować problem i pokazać, że pamiętamy o naszym koledze" - powiedział jeden ze związkowców, Stefan Gawroński.

Dodał, że jeśli kierownictwo UPC nie cofnie decyzji o zwolnieniu Kiełbasy, będą kolejne demonstracje, tym razem już niezapowiedziane.

Marcin Kiełbasa był zatrudniony w UPC na stanowisku kierownika ds. instalacji i serwisu technicznego. Zwolniono go z pracy 5 października; według UPC - z powodu likwidacji jego stanowiska pracy. W opinii związkowców, do zwolnienia doszło po spotkaniu działaczy "S" z pracodawcą. Komisja zakładowa "S" w UPC została zarejestrowana w lipcu tego roku w Lublinie. Założyli ją m.in. pracownicy, którzy obawiali się redukcji zatrudnienia.

W oświadczeniu przekazanym portalowi Wirtualnemedia.pl w środę zarząd UPC podkreślił, że spółka uznaje wszelkie formy dialogu z pracownikami i nie jest przeciwna związkom zawodowym.

- W nawiązaniu do zarzutów oraz działań podejmowanych przez NSZZ "Solidarność", UPC oświadcza, iż zasadą działania UPC jako przedsiębiorcy i pracodawcy jest poszanowanie praw pracowniczych. W swoich działaniach spółka uznaje wszelkie formy dialogu z pracownikami, nie jest przeciwna związkom zawodowym. Kierowane pod adresem spółki zarzuty, dotyczące prowadzonej polityki kadrowej, w tym wynagrodzeń i warunków pracy są bezpodstawne.

UPC jest poważnym pracodawcą, nie tylko ze względu na liczbę zatrudnionych osób, ale także politykę propracowniczą. Pracownicy mają łatwy kontakt z kadrą kierowniczą, są informowani o działaniach firmy. UPC stworzyło także rozbudowane zaplecze socjalne: wszyscy pracownicy mają zapewnioną dodatkową opiekę medyczną, została podjęta decyzja o utrzymaniu funduszu socjalnego (wiele firm zrezygnowało z tego rozwiązania po 1 stycznia br.), są organizowane szkolenia. UPC cechuje także konsekwentnie prowadzona polityka wynagrodzeń. 

Odnosząc się do zarzutu NSZZ "Solidarność", że zwolnieniu jednego z pracowników towarzyszyło "złamanie wszelkich przepisów kodeksu pracy" UPC informuje, że prowadzi działalność, w tym politykę kadrową, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Indywidualne sprawy pracownicze, w tym spory są rozstrzygane przez powołane do tego instytucje, w tym sąd pracy.

Zwolnienia, jakie miały miejsce w ostatnich miesiącach, w tym likwidacja stanowiska kierownika instalacji i serwisu, są częścią szerszej reorganizacji pionu operacyjnego firmy. Celem tych zmian było powstanie efektywnej struktury organizacyjnej, która odpowiada bieżącym potrzebom firmy. Reorganizacja objęła zarówno pracowników szeregowych, jak i kadrę kierowniczą. Były to niejednokrotnie trudne decyzje - wiązały się nie tylko z tworzeniem nowych miejsc pracy, ale i likwidacją niektórych stanowisk. W wyniku reorganizacji liczba zatrudnionych przez UPC pracowników nie zmieniła się.

W związku z pikietami, organizowanymi w wybranych miastach przez NSZZ "Solidarność" w dniu 3 listopada, UPC podjęło kroki mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom firmy, porządku przed biurami. Z myślą o bezpieczeństwie klientów, UPC podjęło również decyzję o zamknięciu biur obsługi klienta w wybranych miastach - napisano w oświadczeniu Zarządu UPC Polska.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Solidarność" kontra UPC

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl