SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Środowisko muzyczne broni Marcina Majchrowskiego, zarządowi Polskiego Radia zarzuca szykanowanie Dwójki

878 osób ze środowiska muzyki poważnej poparło list do ministra kultury sprzeciwiło się zwolnieniu z radiowej Trójki dziennikarza i działacza związkowego Marcina Majchrowskiego. - Zarząd Polskiego Radia zaczął szykanować neutralną światopoglądowo, specjalizującą się w propagowaniu kultury wysokiej redakcję Programu 2. Powrót do sytuacji z niechlubnych czasów stanu wojennego budzi nasz najgłębszy sprzeciw i oburzenie - uważają.

Marcin Majchrowski, fot. Polskie Radio Article

Marcin Majchrowski, dziennikarz muzyczny Dwójki i sekretarz Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programu III i II Polskiego Radia, został zwolniony dyscyplinarnie w trybie korespondencyjnym (pismo ze zwolnieniem wysłano mu pocztą) w połowie grudnia br. Był kolejną osobą z kierownictwa tego związku, po Pawle Sołtysie i Wojciechu Doroszu, z którą Polskie Radio w ostatnich tygodniach pożegnało się w ten sposób. Majchrowski z publicznym nadawcą był związany przez 23 lata. Każda z tych zwolnionych osób zapowiedziała, że złoży odwołanie od dyscyplinarnego zwolnienia.

Tę decyzję we wspólnym liście do ministra kultury Piotra Glińskiego skrytykowało 878 osób ze środowiska muzyki poważnej m.in. kompozytorzy, dyrygenci i wokaliści, a także melomani. Wyliczyli osiągnięcia zawodowe Marcina Majchrowskiego, dodając, że został zwolniony dyscyplinarnie „za to tylko, że jako przedstawiciel Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programu Trzeciego i Drugiego PR wypełniał swoje powinności i upominał się o prawa koleżanek i kolegów degradowanych i odsuwanych od anteny”.

- Majchrowski nigdy nie zajmował się polityką - tylko i wyłącznie muzyką. Został zwolniony z pracy w sposób uwłaczający nie tylko godności, ale i prawu. Wywołało to powszechne oburzenie słuchaczy PR 2, a także wielu osób ze środowiska muzycznego, muzykologicznego, akademickiego - podkreślono w liście.

Ponadto skrytykowano decyzje kierownictwa Polskiego Radia dotyczące Dwójki. - Zarząd Polskiego Radia zaczął szykanować neutralną światopoglądowo, specjalizującą się w propagowaniu kultury wysokiej redakcję Programu 2. Powrót do sytuacji z niechlubnych czasów stanu wojennego budzi nasz najgłębszy sprzeciw i oburzenie. Nie zgadzamy się na niszczenie polskiej kultury poprzez odsuwanie od mediów tych osób, które najlepiej jej służą. Nie zgadzamy się na działania bezprawne i niesprawiedliwe - oceniono w liście.

Nawiązano też do skrytykowania przez Piotra Glińskiego m.in. w wywiadzie po „Wiadomościach”, materiałów w tym programie na temat organizacji pozarządowych. - Podzielamy ostre i szczere opinie Pana Ministra wypowiedziane 27.11 w TVP na temat jej nierzetelności. Czy na taką samą ocenę nie zasługuje także Zarząd Polskiego Radia? - czytamy w piśmie.

Prawie tydzień temu do Piotra Glińskiego o interwencję w sprawie zwolnienia Marcina Majchrowskiego zaapelował przewodniczący Polskiej Rady Muzycznej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Środowisko muzyczne broni Marcina Majchrowskiego, zarządowi Polskiego Radia zarzuca szykanowanie Dwójki

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomasz Wybranowski
Marcin Majchrowski , czy to się komuś podoba, czy nie, jest jednym z najlepszych dziennikarzy muzycznych w Polsce. O muzyce klasycznej potrafili tak opowiadać p. Kaczyński i prof. Ekiert. Marcin Majchrowski to podpora II Programu Polskiego Radia, bo: wiedza, erudycja, znakomita polszczyzna, szacunek dla Słuchaczy i "czucie radia".
Radio publiczne wymaga przemian, świeżego powietrza w gabinetach i korytarzach. Ale źle jest, kiedy psuje się to, co dobre. Jeszcze jedno, dla niesłuchających radia (czyli fajnoSłuchaczy z obu stron): Marcin Majchrowski to dziennikarz muzyczny!
61 11
odpowiedź
User
barabasz
nie ma mowy o powrocie bo tym co odstawił :P
13 50
odpowiedź
User
parararam
Zgadzam sie z przedmówcą, nie ma mowy o powrocie. :D Nic nie miałem do Majchrowskiego jako dziennikarza muzycznego, ale niestety wtrącił się do czegoś, do czego nie powinien był się wtrącać. Został "przewietrzony" jak najbardziej sprawiedliwie i zasłużenie :!: Powrót jest wykluczony.
14 56
odpowiedź
User
Co się z nami stało?
Postawił się obecnej władzy, a ta wyjątkowo nie znosi jakiegokolwiek sprzeciwu - musiał dać głowę. Ujął się za ludźmi, miał własne zdanie, nawet jak nie dotyczyło to polityki czy poglądów? Szafot dla przykładu by inni już nigdy nie pomyśleli o jakimkolwiek sprzeciwie. Poprzednie władze robiły to subtelniej, bardziej odkładając w czasie egzekucje by związek przyczynowo-skutkowy był mniej widoczny, ta czyni to ostentacyjnie - dla edukacji, co czeka samodzielnie myślących, a już działających, to nie daj Bóg.
49 11
odpowiedź
User
Co się z nami stało?
Postawił się obecnej władzy, a ta wyjątkowo nie znosi jakiegokolwiek sprzeciwu - musiał dać głowę. Ujął się za ludźmi, miał własne zdanie, nawet jak nie dotyczyło to polityki czy poglądów? Szafot dla przykładu by inni już nigdy nie pomyśleli o jakimkolwiek sprzeciwie. Poprzednie władze robiły to subtelniej, bardziej odkładając w czasie egzekucje by związek przyczynowo-skutkowy był mniej widoczny, ta czyni to ostentacyjnie - dla edukacji, co czeka samodzielnie myślących, a już działających, to nie daj Bóg.


Jako ciekawostkę podam, że są teraz instalowani "rewizorzy", którzy będą monitorować w sposób ukryty, a czasem nawet jawny działania kierowników i dyrektorów z nadania nowej władzy, tak by ci nie ustawali w rewolucyjnym zapale, bo jakby utknęli w jakimś marazmie czy gnuśnym samozadowoleniu to... każdego można zastąpić. I sprawa druga, mówiono o olbrzymim przepłaceniu poprzedników, ich niegospodarności, nepotyzmie. Jakby zwykły "abonamentowicz" się dowiedział o zarobkach i różnych pochodnych "nowego parnasu" jego skłonność do uiszczania abonamentu spadłaby do jeszcze niższego poziomu.
36 10
odpowiedź