SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rekordowy udział streamingu na ekranie telewizora, w kwietniu wyniósł 6,7 proc. YouTube tuż za Netfliksem

W kwietniu 2023 roku 6,7 proc. udziału w całkowitej oglądalności na ekranie telewizora w Polsce stanowił streaming. Jest to wynik o 0,2 pkt. proc. wyższy niż w marcu br. Najchętniej oglądane były treści na Netfliksie z 1,8 proc. udziału, a drugie miejsce zajął YouTube - 1,7 proc. - wynika z badania Nielsen The Gauge.

Serwis streamingowy NetflixSerwis streamingowy Netflix

Nielsen The Gauge to platforma pokazująca oglądalność treści wideo na telewizorze w podziale na telewizję naziemną, satelitarną, kablową oraz streaming. Narzędzie zadebiutowało na rynku amerykańskim wiosną 2021 roku. Pomiary The Gauge Polskę objęły pod koniec ub.r.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Z danych Nielsena wynika, że w kwietniu 2023 roku udział oglądalności streamingu wśród całkowitej oglądalności na ekranie telewizora (grupa wszyscy 4+) stanowił 6,7 proc. Jest to o 0,2 pkt. proc. więcej niż w marcu 2023 roku, o 0,3 pkt. proc. więcej niż w lutym br., o 0,8 pkt. proc. więcej niż w styczniu br. oraz o 1,1 pkt. proc. więcej niż w grudniu ub.r. - pierwszego oficjalnego miesiąca pomiarów The Gauge.

Netflix i YouTube na czele

Liderem wśród platform OTT jest Netflix, którego udział w oglądalności na telewizorze w marcu 2023 wyniósł 1,8 proc. (bez zmian względem lutego br.). Na drugim miejscu znalazł się YouTube z 1,7 proc. udziału (wzrost o 0,2 pkt. proc.). Pozostałe platformy wygenerowały łącznie 3 proc. udziału (spadek o 0,2 pkt. proc.), ale Nielsen nie ujawnia o nich szczegółowych informacji. W tym gronie znajdują się m.in. Disney+, Viaplay, HBO Max oraz SkyShowtime, który premierę na rynku polskim miał w lutym 2023 roku.

- W kwietniu udział streamingu wzrósł o kolejne 0.2% oglądalności i osiągnął 6,7% udziału. Liderem jest cały czas Netflix wraz z YouTube, które łącznie stanowią 3,5% całej oglądalności na telewizorze i ich udział się nie zmienił. Wzrost oglądalności streaming pochodzi z 12 proc. wzrostu oglądalności pozostałych serwisów streamingowych - informuje Nielsen.

Dla porównania, w kwietniu br. największy udział w oglądalności miała telewizja satelitarna (34 proc. całej oglądalności na telewizorze), na drugim miejscu znalazła się telewizja kablowa (30 proc.), a trzecim najpopularniejszym źródłem treści oglądanych na ekranie telewizora była telewizja naziemna (23,4 proc.).

Co to jest The Gauge?

Raport The Gauge został stworzony, aby zapewnić branży medialnej miesięczną analizę oglądalności na ekranie telewizora w ramach poszczególnych źródeł telewizji. Nielsen opublikował swoje pierwsze wydanie The Gauge w USA w maju 2021 roku.

Dane dotyczące polskiego rynku pochodzą z jednoźródłowego panelu telemetrycznego Nielsena składającego się z 3 500 gospodarstw domowych i prawie 9 700 panelistów. Zestawienie oparte jest o dane miesięczne dotyczące udziału w oglądalności AMR (Average Minute Rating).

Dane przedstawione są dla grupy powyżej 4 roku życia w podziale na treści pochodzące z telewizji kablowej, satelitarnej, naziemnej (zarówno liniowej jak i przesuniętej w czasie do 7 dni) oraz oglądalności pochodzącej ze streamingu (oglądalność live streaming stacji telewizyjnych na platformach OTT zaklasyfikowana jest jako oglądalność streamingu). Do kategorii „Inne” zaliczana jest oglądalność nierozpoznanych treści.

Nielsen Polska informuje że stworzył The Gauge: Polska przy użyciu metodologii koncepcyjnie podobnych do tych w wersji amerykańskiej. - Przy dokonywaniu jakichkolwiek porównań należy wziąć pod uwagę różnice metodologiczne - zaznacza firma badawcza.

Dołącz do dyskusji: Rekordowy udział streamingu na ekranie telewizora, w kwietniu wyniósł 6,7 proc. YouTube tuż za Netfliksem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl