SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szef KRRiT wzywa nadawców do przedstawienia struktury własnościowej

Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT, wezwał wszystkich nadawców telewizyjnych i radiowych z koncesjami w Polsce, by przedstawiły swoją aktualną strukturę własnościową. To pokłosie głośnej sprawy przedłużenia koncesji satelitarnej dla TVN24.

Witold Kołodziejski, były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji; fot: Tomasz KiełczewskiArticle

22 września, po wielomiesięcznym przekładaniu decyzji w sprawie, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała o przedłużeniu koncesji dla TVN24. Stało się to na cztery dni przed wygaśnięciem obecnej koncesji kanału. „Za” opowiedziała się czwórka z piątki członków KRRiT.

Jednocześnie przyjęto wówczas uchwałę, w której zapisano, że „w świetle obecnie obowiązujących przepisów prawa, nie jest uprawnionym do uzyskania koncesji w zakresie rozpowszechniania programów radiowych lub telewizyjnych w Polsce podmiot z siedzibą w Polsce, w którym udział kapitałowy podmiotu dominującego spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego przekracza 49 proc.”.

Uchwała: przewodniczący ma podjąć działania
 
W uchwale zobowiązano wówczas przewodniczącego KRRiT do „podjęcia działań mających na celu ukształtowanie polityki państwa w dziedzinie radiofonii i telewizji, w taki sposób, by nie było wątpliwości, że możliwość prowadzenia działalności obejmującej rozpowszechnianie programów radiowych lub telewizyjnych nie dotyczy podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, nawet jeśli działają one poprzez podległe im podmioty z Europejskiego Obszaru Gospodarczego”. Szef KRRiT zwrócić się miał do premiera „z wnioskiem o podjęcie prac legislacyjnych mających na celu uporządkowanie regulacji prawnych w wyżej wskazanym zakresie z odwołaniem się do najlepszych praktyk istniejących np. w prawie ochrony konkurencji”.

W punkcie trzecim wrześniowej uchwały zobowiązano przewodniczącego KRRiT „do wezwania wszystkich koncesjonariuszy, którzy są zależni od podmiotów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, a jednocześnie zależą od podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, i ci ostatni są podmiotami dominującymi w danej strukturze własnościowej, do dostosowania swoich struktur kapitałowych do wymagań określonych w art. 35 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji”.

Szef KRRiT wzywa wszystkich nadawców tv i radiowych

Właśnie na tę uchwałę powołuje się Witold Kołodziejski, wzywając „wszystkie spółki medialne, posiadające koncesje w zakresie rozpowszechniania programów radiowych lub telewizyjnych w Polsce, do przedstawienia swojej aktualnej struktury własnościowej”.

W komunikacie określono, że dokumentacja przedłożona Radzie musi uwzględniać „strukturę własnościową po stronie wspólników/udziałowców/akcjonariuszy spółki, a także ich wspólników, udziałowców lub akcjonariuszy i ich dalszych kolejnych wspólników, udziałowców lub akcjonariuszy, w szczególności ze wskazaniem procentowej wielkości udziałów/akcji oraz siedzib lub stałego miejsca zamieszkania wymienionych podmiotów”.

Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT, informuje że nadawcy muszą przesłać odpowiedzi na wezwanie w ciągu 21 dni od daty jego otrzymania. Za nieprzesłanie dokumentów lub przekazanie nierzetelnych informacji przewidziano karę pieniężną dla osoby "kierującej działalnością dostawcy usługi medialnej".

O tym, że KRRiT może rozpocząć postępowanie wzywające TVN do dostosowania struktury właścicielskiej do obowiązujących przepisów, pisaliśmy miesiąc temu. W pierwszej kolejności problemy może mieć TVN7, którego koncesja wygasa już 22 lutego 2022 roku. Koncesja głównego kanału TVN wygaśnie 14 kwietnia 2024, kanału Metro - 28 grudnia 2025 roku, zaś TTV - 23 lutego 2031 roku.

Dołącz do dyskusji: Szef KRRiT wzywa nadawców do przedstawienia struktury własnościowej

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
laxi
Bardzo dobrze, koniec zarabiania na Polsce. Dawno już powinno się wprowadzic twarde zasady.
odpowiedź
User
Gość
Chore to jest ze muszą się stosowa zasady w Polsce co ludzie pomyślą o naszych kraja porąbani PiScocy dawno powinno by wywalony PiS sądu nienawidzę PiScocy już nie mogę sie do czeka na wybory gdzie znikną na dobre PiS ludzie są tak naiwne cieszą się że zostali 13 albo 14 to głupie wymyślone pozyskać ceny poszło dwa razy co za ciemny naród Rydzyka dali 2 militarny to na nie wracają uwagę to uważają że jest porządku gownia Rydzyk proszę zostawi TVN prodze zabra pieniądze Rydzyka 2 militarny gnoje PiScocy
odpowiedź
User
z Trounia
Ciekawe jak Ojciec Dyrektor się ustosunkuje
odpowiedź