SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

T-Mobile rozpoczyna wyłączanie sieci 3G

T-Mobile chce odzyskać zasoby częstotliwości pod nowe technologie i dlatego od 26 września oficjalnie rozpoczyna proces stopniowego wyłączenia sieci 3G na terenie całego kraju. Ma on zakończyć się do końca 2023 roku.

Article

Po przeprowadzeniu dokładnych testów i próbnym wyłączeniu sieci 3G w wybranych powiatach na południu Polski T-Mobile rozpoczyna proces wygaszania starej technologii na terenie całego kraju. Jak podkreśla operator, wyłączenie 3G to naturalny krok w rozwoju komunikacji mobilnej: ta wdrażana przeszło 20 lat temu jest stopniowo wypierana przez nowsze sieci 4G i 5G. Skorzystać mają na tym wszyscy pozostający w zasięgu sieci T-Mobile.

Wyłączenie 3G to jeden z etapów przygotowania sieci T-Mobile na stale rosnące zapotrzebowanie na przesył danych. Odzyskane w tym procesie zasoby częstotliwości mają zdaniem operatora pozwolić na szybkie uruchomienie na tych samych obszarach kraju sieci najnowszej generacji – szybszych, bardziej wydajnych, oferujących znacznie większy komfort pracy. Dla klientów oznacza to lepszą jakość połączeń głosowych dzięki obsłudze VoLTE, wzrost prędkości przesyłania danych, a także pełny dostęp do sieci 5G wraz z jej zwiększoną szybkością, pojemnością i niezawodnością.

T-Mobile podkreśla, że już podczas pilotażowego wyłączenia 3G w czterech powiatach województwa świętokrzyskiego był praktycznie nieodczuwalny dla klientów, a ci, którzy do tej pory korzystali jeszcze ze starszych rozwiązań, pozytywnie oceniali proces migracji na nowsze technologie. Po udanym pilotażu w województwie świętokrzyskim operator przyjął ten obszar za punkt wyjścia do dalszego działania i od 26 września rozpocznie oficjalne wygaszanie sieci starszej generacji na południu Polski. Po zakończeniu tego procesu w południowej Polsce T-Mobile rozpocznie sukcesywne unowocześnianie technologii w kolejnych regionach, w tym w centrum i na północy kraju. Całkowite wyłączenie sieci 3G T-Mobile w Polsce planowane jest na koniec 2023 roku.

Zarówno klienci biznesowi, jak indywidualni, których karty SIM lub urządzenia nie są dostosowane do obsługi nowych standardów, głównie 4G/LTE, 5G oraz VoLTE, byli informowani o tym przez T-Mobile od ponad roku. Do klientów została teraz skierowana specjalna akcja komunikacyjna, w ramach której otrzymają informację, kiedy dokładnie dojdzie do wyłączenia 3G w ich regionie.

Klienci korzystający ze starszych kart SIM, które nie są dostosowane do pracy w sieciach nowej generacji, otrzymali możliwość darmowej wymiany kart w salonach i sklepach T-Mobile. Konsultanci pomagają również zweryfikować, czy posiadany model telefonu obsługuje nowsze standardy sieciowe. Jeśli nie, klienci odnajdą w ofercie T-Mobile modele urządzeń we wszystkich przedziałach cenowych, w zależności od potrzeb i wymagań.

Jak przebiega wyłączenie technologii 3G

Wyłączenie technologii 3G na danym obszarze firma poprzedza każdorazowo: wykonanie szczegółowych analiz, identyfikacja wszystkich terminali M2M obsługiwanych przez warstwę 3G stacji bazowej, zapewniającą pokrycie sygnałem radiowym wskazanego terenu, weryfikacja czy wykryte terminale poza 3G wspierają również sieć 2G lub LTE, kompleksowa i odpowiednio wcześniej przygotowaną akcją informacyjną do klientów.

Wprowadzane zmiany nie mają wpływu na technologie NB-IoT oferowane przez T-Mobile.

Więcej informacji na temat zmian można znaleźć na specjalnie przygotowanej stronie: T-Mobile.pl/c/wylaczamy3g.

Sieć 3G wyłącza także Orange Polska (chce zrobić to dla poszczególnych regionów krajów w latach 2024-2025). Play i Plus w rozmowie z Wirtualnemedia.pl nie chciały zdradzić, czy planują podobne kroki.

W ub.r. T-Mobile Polska przy wzroście wpływów o 1 proc. osiągnął 248,6 mln zł zysku netto, który w całości zachowa.

Dołącz do dyskusji: T-Mobile rozpoczyna wyłączanie sieci 3G

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl