SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nadawca publiczny wdroży teletekst oparty na HbbTV

Na zlecenie niemieckiej telewizji publicznej ARD firma TeraVolt GmbH opracowała jednolity system dla teletekstów wszystkich kanałów nadawcy. Rozwiązanie jest oparte na telewizji hybrydowej HbbTV i docelowo może zastąpić przestarzałe „telegazety” za Odrą.

W Polsce z usług HbbTV można skorzystać odbierając sygnał naziemnej telewizji cyfrowej, ale w innych krajach jest to możliwe także poprzez sieci kablowe i platformy satelitarne. Wymagany jest w miarę nowy telewizor lub droższy dekoder, kompatybilny z telewizją hybrydową i podłączeniem do internetu. Za kilka miesięcy nad Wisłą dojdzie do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Ponad 2 mln gospodarstw domowych musi wymienić telewizor lub kupić tuner. Zauważają to nadawcy, którzy inwestują w HbbTV. Chociażby Polsat pod koniec sierpnia uruchomił usługę Polsat VoD z dodatkowymi treściami w wideo na żądanie. To m.in. bezpłatny dostęp do filmów, seriali, „Wydarzeń” czy programów rozrywkowych. TVP przez HbbTV oferuje TVP Stream z podobną ofertą. Do końca zeszłego roku miała zaoferować catch up TV (możliwość cofania wyemitowanych programów o tydzień). Do tej pory to nie nastąpiło, a nadawca nie informuje o przyczynach.

HbbTV przyszłością „telegazety”?

Telewizja hybrydowa może być wykorzystana nie tylko do oferowania wideo na żądanie. Z powodzeniem działają w niej serwisy z internetowym radiem, quizy i portale informacyjne. Nadawcy w Niemczech w HbbTV rozwijają usługi teletekstu. Dzięki systemowi firmy TeraVolt GmbH usługi tego typu za zachodnią granicą Polski mają rozwijać się szybciej. - Wszyscy nadawcy państwowi mogą łączyć swoje teleteksty HbbTV w jeden system i nadawać je razem. Celem jest zastąpienie dotychczas stosowanych rozwiązań – zapowiada firma z Hamburga.

Początki teletekstu sięgają połowy lat 70, ale tego typu usługi na całym świecie prawdziwy rozkwit przeżyły pod koniec lat 80 i w latach 90. Wielu największych nadawców telewizyjnych „telegazetę” nadaje do dziś. W dobie wszechobecnego internetu słaba atrakcyjność graficzna jest jednak niedzisiejsza. Choć nadawcy, tacy jak słowacka Markiza likwidują teletekst, to wielu starszych widzów, którzy nie korzystają z internetu, nadal korzystają z tego typu serwisów.

ARD wdroży system w I kwartale br.

Nowy system w Niemczech zastępuje rozwiązania stosowane wcześniej. Jednocześnie nastąpi przejście na jednolity interfejs użytkownika, ułatwiający widzom nawigację. W przyszłości wszystkie usługi teletekstu ARD HbbTV będą zarządzane w jednym systemie, tworząc synergie w działaniu i nowe możliwości współpracy redakcyjnej.

ARD Play-Out-Center (ARD POC) odpowiada za działanie nowego systemu klienckiego i koordynuje migrację do niego poszczególnych nadawców, w tym nadawców regionalnych. Pierwsza migracja miała miejsce w bawarskiej spółce stowarzyszonej ARD BR we wrześniu 2021 r., a następna w RBB w grudniu 2021 r. Migracja NDR i ARD Text nastąpi jeszcze w tym kwartale. Kanały ARD testują system oparty na HbbTV od 2017 roku.

- Cieszymy się, że możemy dostarczyć ARD inteligentne rozwiązanie do obsługi teletekstów HbbTV - mówi Oliver Koch, założyciel i dyrektor zarządzający TeraVolt. - Dziękujemy za zaufanie wszystkich nadawców państwowych i polecamy się ewentualnym kolejnym klientom. Nasz system stanowi prawdziwą alternatywę dla wszystkich grup nadawców, którzy potrzebują jednolitego rozwiązania dla różnych użytkowników - dodał.

- Naszym celem jest pozycjonowanie się na przyszłość pod względem treści i technologii. Dzięki systemowi klienckiemu HbbTV działanie teletekstów HbbTV jest scentralizowane, osiągając w ten sposób synergie i zmniejszając koszty u nadawców państwowych. Współpraca z TeraVolt jest zatem ważnym projektem, który przyczynia się do osiągnięcia naszych celów - stwierdziła z kolei Frauke Langguth, szefowa ARD Text.

TVP nie wyklucza stworzenia „telegazety” w HbbTV

Choć główny kanał TVN Grupy Discovery przed rokiem ograniczył „Telestrony TVN” do programu telewizyjnego, to na razie nie planuje ich całkowitej likwidacji. - Obecnie nie planujemy wyłączenia telegazety, wielu widzów nadal korzysta z tego rozwiązania. W ostatnim czasie zmodernizowaliśmy proces tworzenia usługi, aby nadal była dostępna dla szerokiego grona odbiorców - mówiła w listopadzie ub.r. portalowi Wirtualnemedia.pl Joanna Górska, dyrektor działu PR TVN.

Także z „Gazety TV Polsat” na razie będzie można korzystać. - Nie, nie mamy obecnie podobnych planów - zdradził portalowi Wirtualnemedia.pl Tomasz Matwiejczuk, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej i rzecznik prasowy Polsatu. W serwisie Polsatu nadal można znaleźć m.in. informacje z kraju i ze świata, ogłoszenia, program telewizyjny, wiadomości sportowe i reklamy platformy cyfrowej Polsat Box.

Najbogatszą ofertę pod względem teletekstu nadal posiada Telewizja Polska. W „Telegazecie” można znaleźć nie tylko informacje o ramówkach kanałów TVP, ale także informacje z kraju i ze świata, prognozę pogody, ogłoszenia czy wyniki lotto.

TVP nie wyklucza, że w przyszłości zaoferuje usługę „telegazety”, opartą na HbbTV, podobnie jak niemiecki nadawca publiczny.

- „Telegazeta” jest serwisem, nieodłącznie towarzyszącym programom telewizyjnym. Widzowie chętnie korzystali i korzystają z tej formy informacji, pełniła też rolę wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, jak np. ścieżka dialogowa wyświetlana w sygnale telegazety. Dziś technologia telewizyjna pozwala na połączenie dwóch światów - telewizji i internetu - gdzie odbiornik podłączony do internetu może zaprezentować nieograniczony zasób informacji w trybie online . W najbliższych miesiącach wyzwaniem dla wszystkich nadawców naziemnej telewizji cyfrowej będzie zmiana standardu telewizyjnego na nowy DVB-T2/HEVC, który wprowadzany będzie w całej Polsce w okresie od końca marca do końca czerwca 2022 roku. Nowy standard to właśnie krok w kierunku większej interaktywności z widzem, możliwość dostarczania usług telewizji hybrydowej HbbTV, zawierającej obok nowej gamy usług, wszystko to co dziś jest udostępniane w „Telegazecie”, ale w nowoczesnej formie, w intuicyjny, prosty w użyciu dla widza sposób. Telewizja Polska przygląda się zmianom przyzwyczajeń swoich widzów i ich gotowości na zastąpienie „Telegazety” nowymi usługami. Ewentualne zmiany będą odbywały się z poszanowaniem potrzeb naszych widzów - poinformowało portal Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

Dołącz do dyskusji: Nadawca publiczny wdroży teletekst oparty na HbbTV

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
taka_prawda
Zaraz p. Paweł Tutka wejdzie i napisze jakie to przestarzałe i w ogóle, i że nasze Hbb jest 100 razy lepsze...

Tymczasem polskie HbbTV jakie jest każdy widzi. Król jest nagi...
odpowiedź
User
Paweł Tutka
Moim zdaniem symulowanie teletekstu na bazie HbbTV jest przestarzałe (pomysł / koncept) i w ogóle bez sensu ponieważ cała nawigacja po zawartości takiego serwisu odbywa się po ponumerowanych stronach od 100 do 999 - podobnie jak ma to miejsce w tradycyjnym (aż chciałoby się napisać "analogowym teletekście") teletekście. Nawigowanie po zawartości serwisu (teletext w HbbTV) przez wpisywanie numeru strony na pilocie może być bardzo kłopotliwe, szczególnie na pilotach od nowych telewizorów na których nie ma już przycisków z cyframi od 0 do 9. :) dodatkowo taka struktura nawigacji bardzo ogranicza możliwości jakie nam daje HbbTV. Dodatkowo w tradycyjnym teletekście jest jeszcze problem z samą pojemnością zakresu numeracji stron teletekstu. To doprowadziło do korzystania z podstron (01 - 99) lub stron o dynamicznej zmianie zawartości strony w czasie jej nadawania.

Znacznie lepiej i prościej jest przenosić poszczególne sekcje treści z teletekstu bezpośrednio do dedykowanych aplikacji HbbTV. Prostym przykładem z polskiego rynku może być pogoda. W teletekście mamy "tabelkę danych" jak w Excelu, natomiast w HbbTV mamy materiał wideo na żądanie z pogodą prezentowaną przez pogodynkę. Dwa kliknięcia na pilocie i oglądasz pogodę w TV.

Kolejnym przykładem wiadomości - w teletekście mamy strony z tekstem do czytania, a w HbbTV mamy dostęp na żądanie do najnowszego wydania głównego serwisu informacyjnego. Taki jest stan na dzisiaj. Za chwilę będzie wiosna, nowa ramówka i zapewne pojawią się kolejne aplikacje HbbTV.
odpowiedź
User
Robertos
Ten "przestarzały koncept" jest i tak dużo lepszy, niż reklama na 1/4 ekranu...
odpowiedź