SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komercyjny nadawca po 25 latach rezygnuje z teletekstu

Czołowa słowacka telewizja komercyjna Markiza rezygnuje z końcem roku z teletekstu. Stacja oferowała go niemal od początku swojej działalności, bo od 1997 roku. Rozpoczęła nadawanie 31 sierpnia 1996 roku.

Od 1 stycznia 2022 roku teletekst będzie wykorzystywany jedynie do napisów dla widzów niesłyszących. Nadawca twierdzi, że popularność teletekstu od wielu lat spadała. - Jedną z najbardziej poszukiwanych stron na markizetekście był długoterminowy program telewizyjny i świeże informacje o nowościach. Obecnie program telewizyjny jest łatwo dostępny w ramach usługi EPG. Z kolei serwis informacyjny jest dostępny na portalu TVnoviny.sk, którego treść jest również dostępna za pośrednictwem usługi hybrydowej telewizji HbbTV - poinformowała Markiza.

Czym jest HbbTV?

Z EPG, czyli elektronicznego przewodnika po programach mogą korzystać wszyscy widzowie cyfrowej telewizji. Niezależnie czy odbierają sygnał naziemnie, kablowo czy satelitarnie. Bardziej rozbudowane serwisy oferuje HbbTV, czyli hybrydowa telewizja. To m.in. dostęp do treści wideo na żądanie czy portali informacyjnych. HbbTV wymaga podłączenia dekodera lub telewizora do internetu.

Niedawno informowaliśmy, że Telewizja Polska pracuje nad nową aplikacją HbbTV. W TVP Stream ma być dostępna usługa cach up TV. Dzięki niej będzie można cofać programy dostępne w kanałach TVP do tygodnia. Cach up TV ma swojej ofercie m.in. platforma streamingowa Player. TVN Grupa Discovery prowadzi w naziemnej telewizji cyfrowej testy rozbudowanej wersji Playera w ramach HbbTV. Pod koniec sierpnia swój serwis Polsat Go w Hbb TV uruchomiła w naziemnych kanałach grupa Polsat Plus.

W Polsce nadawcy nie likwidują teletekstu

Najwięksi polscy nadawcy: TVP, Polsat i TVN nie likwidują teletekstu. Z usług tych korzystają jednak zapewne starsi odbiorcy, którzy nie są oswojeni z przeglądaniem stron internetowych na smartfonach. Najbardziej rozbudowaną ofertę mają „Telegazeta” TVP i „Gazeta TV Polsat”. Nie wszystkie treści w przypadku Polsatu są jednak na bieżąco aktualizowane. Na stronach znajduje się od wielu lat nieużywane logo nadawcy. Jeden z artykułów odsyła do wróżb na 2021 rok. Aktualne są informacje. TVN Grupa Discovery przed rokiem okroiła „Telestrony”. Można tam znaleźć przede wszystkim informacje o ramówce. Brytyjska BBC usunęła analogowy teletekst już w 2012 roku. Kanały komercyjne ITV, Channel 4 i Channel 5 uczyniły to już w 2009 roku.

Dołącz do dyskusji: Komercyjny nadawca po 25 latach rezygnuje z teletekstu

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
taka_prawda
W Niemczech teleteksty funkcjonują w najlepsze, nawet w wersji 2,5. RTL zdecydował się na DIGITEXT, szkoda że w Polsce nie poszli w tym kierunku.
odpowiedź
User
A
A TVN już ograniczył Teletekst do ramówki i napisów
odpowiedź
User
Źrebak
TVN woli ładować kasę w Zanzibary i wynajem klitek na Wilanowie pod kolejne odcinki swoich "seriali" o pięknych i nowoczesnych
odpowiedź