SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tomasz Jażdżyński i Jarosław Królewski współwłaścicielami Wisły Kraków

Prezes Gremi Media Tomasz Jażdżyński, właściciel i prezes Synerise Jarosław Królewski oraz piłkarz Jakub Błaszczykowski zostali współwłaścicielami klubu piłkarskiego Wisła Kraków. Nowy prezesem Wisły będzie Dawid Błaszczykowski, brat Jakuba.

Tomasz Jażdżyński, Jarosław Królewski i Jakub Błaszczykowski od Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków przejęli prawie 95 proc. akcji spółki Wisła Kraków. Nie podano, ile wyniosła wartość transakcji ani jaką część akcji klubu kupił każdy z nowych właścicieli.

Dodano, że w związku z przejęciem Wisły Kraków przez trójkę biznesmenów na stanowisko prezesa klubu przez radę nadzorczą został delegowany Dawid Błaszczykowski. Od wiosny ub.r. wiceprezesem Wisły jest Piotr Obidziński. - Pozostanie w klubie na czas niezbędny do płynnego przekazania zadań - zapowiedziano w komunikacie prasowym klubu.

Wisła przejęła od TS prawa do nazwy i herbu

- Kluczowe dla realizacji transakcji było podpisanie umów, które regulują prawo do korzystania przez spółkę akcyjną ze znaków towarowych klubu Wisła Kraków, będących do tej pory w wyłącznym posiadaniu Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków - zaznaczono w komunikacie.

31 marca br. w efekcie szeregu umów spółka Wisła Kraków przejęła od Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków 50-procentowy udział w prawach do znaków słownych „Wisła Kraków” i „TS Wisła” oraz znaku słowno-graficznego „TS Wisła 1906” (historyczny herb klubu). Dzięki temu klub i TS będą mogły wykorzystywać te nazwy i znak w swojej działalności.

Ponadto nowi właściciele dokonali zwolnienia hipoteki będącej zabezpieczeniem pożyczki udzielonej towarzystwu przez klub.

Jażdżyński, Jarosław Królewski i Błaszczykowski w Wiśle od ponad roku

Tomasz Jażdżyński, Jarosław Królewski i Jakub Błaszczykowski z Wisłą Kraków są związani od stycznia ub.r. Udzielili wtedy klubowi po 1,33 mln zł pożyczki, która pozwoliła mu zachować płynność finansową po fiasku sprzedaży akcji dwójce nieznanych biznesmenów.

Błaszczykowski zaczął grać w Wiśle, zarabia najniższe możliwe wynagrodzenie - 500 zł miesięcznie. Wiosną ub.r. Jażdżyński, Królewski i Dawid Błaszczykowski zostali powołani do rady nadzorczej klubu.

W lutym ub.r. Wisła Kraków na platformie Beesfund w ciągu doby sprzedała inwestorom indywidualnym 5,1 proc. swoich akcji za 4 mln zł. W połowie marca br. zaoferowała kolejny pakiet akcji - 5,2 proc. za 4,3 mln zł. Na razie ponad 7 tys. inwestorów zapisało się na akcje za 2,19 mln zł.

Od połowy marca z powodu epidemii koronawirusa rozgrywki PKO BP Ekstraklasy są zawieszone, wrócą najwcześniej na przełomie maja i czerwca, przy czym mecze będą odbywać się bez publiczności. Dla klubów z dużą frekwencją na stadionie, takich jak Wisła, oznacza to spore straty.

W ub.r. Wisła Kraków zanotowała wzrost przychodów o 31,8 proc. do 34,98 mln zł oraz wyniku netto z 7,48 straty do 6,2 mln zł zysku. Mocno zwiększyły się wpływy z biletów (z 6,01 do 10,02 mln zł), praw telewizyjnych (z 9,78 do 11,06 mln zł), transferów i działalności handlowej.

Tomasz Jażdżyński od początku 2018 roku jest prezesem Gremi Media, wydawcy m.in. „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. W ub.r. firma osiągnęła wzrost przychodów o 6 proc. do 107,94 mln zł oraz zysku netto z 6,43 do 14,4 mln zł, w kwietniu w zeszłym tygodniu za wierzytelności przejęła od Ruchu 28,1 proc. akcji E-Kiosku.

Jażdżyński jest też większościowym udziałowcem agencji interaktywnej Veneo. Wcześniej pracował m.in. jako prezes GG Network i Interii oraz dyrektor finansowy Wirtualnej Polski i Grupy Bankier.

Jarosław Królewski jest właścicielem i prezesem firmy Synerise rozwijającej zaawansowane usługi analityczne oparte na sztucznej inteligencji. W 2018 roku został jednym z laureatów plebiscytu EY Przedsiębiorca Roku.

Dołącz do dyskusji: Tomasz Jażdżyński i Jarosław Królewski współwłaścicielami Wisły Kraków

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
KRÓLEWSKI
E RZĄDZI
odpowiedź