SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TSUE: Airbnb nie jest agentem nieruchomości

Airbnb wygrał przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawę z francuskim stowarzyszeniem, które żądało uznania serwisu za agenta nieruchomości. TSUE orzekło, że Airbnb nie ma takiego statusu, jest tylko platformą internetową o neutralnym charakterze.

Article

Sprawa zaczęła się od skargi Stowarzyszenia na rzecz zakwaterowania i turystyki zawodowej we Francji (AHTOP). Jego członkowie argumentowali, że Airbnb wykracza swoją działalnością poza umożliwienie kontaktu między właścicielami nieruchomości a osobami zainteresowanymi krótkoterminowym wynajmem. AHTOP chciało uznania serwisu za pośrednika w obrocie nieruchomościami, a do tego we Francji należy mieć specjalne uprawnienia (reguluje je tzw. ustawa Hougueta).

TSUE: Airbnb nie jest agentem nieruchomości

Według Airbnb prawo europejskie jest po ich stronie - powoływali się na dyrektywę o handlu elektronicznym, wedle której serwis świadczy usługi społeczeństwa informacyjnego, a nie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

TSUE w swoim postanowieniu podzieliło te argumenty. - Taką usługę pośrednictwa można mianowicie oddzielić od samej transakcji dotyczącej nieruchomości, ponieważ jej celem jest nie tyle natychmiastowe wykonanie usługi zakwaterowania, ale raczej zapewnienie narzędzia ułatwiającego zawieranie umów dotyczących przyszłych transakcji w oparciu o ustrukturyzowaną listy dostępnych obiektów noclegowych, dostępną na noszącej tę sama nazwę platformie elektronicznej i odpowiadającą kryteriom przyjętym przez osoby poszukujące krótkoterminowego zakwaterowania. To stworzenie takiej listy, korzystne zarówno dla gospodarzy posiadających miejsce zakwaterowania do wynajęcia, jak i osób poszukujących takiego zakwaterowania, stanowi istotną charakterystykę platformy elektronicznej zarządzanej przez Airbnb Ireland [spółka zarządzająca w Europie Airbnb - pzyp. red.] - podkreślił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Ponadto sąd zarzucił rządowi Francji, że nie poinformował KE, że chce objąć Airbnb wymogiem posiadania licencji pośredniaka w obrocie nieruchomościami.

Airbnb to działająca m.in. w Polsce platforma ułatwiająca krótkoterminowy wynajem mieszkań i domów za pośrednictwem internetu. Według informacji uzyskanych przez agencję Reuters, w pierwszym kwartale br. Airbnb osiągnął globalne przychody z rezerwacji w swoim serwisie na poziomie 9,4 mld dol., co oznacza wzrost rok do roku o 31 proc. W tym okresie użytkownicy Airbnb dokonali zamówień na 91 mln nocy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TSUE: Airbnb nie jest agentem nieruchomości

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl