SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVN pionierem na europejskim rynku telewizyjnym

Telewizja TVN przeprowadziła pierwszą w Polsce zdalną realizację telewizyjną.

7 stycznia 2005 program "Dzień Dobry TVN" został po raz pierwszy w historii polskiej telewizji zrealizowany w sposób zdalny.

Do tej pory program  "Dzień Dobry TVN" był realizowany przez  największy wóz realizacyjny TVN - wielokamerowy OB VAN.

Obecnie 5 sygnałów z 5-ciu kamer ze studia przy ul. Hożej jest  przesyłane równolegle do centralnej reżyserki TVN w budynku TVN przy ul. Augustówki 1 i dopiero tam następuje "miksowanie" tych sygnałów.

"To zupełnie nowy sposób produkcji programów telewizyjnych, - mówi Bogdan Małecki, Dyrektor Techniczny TVN - sposób produkcji unikalny na polskim rynku telewizyjnym. Polega on na równoległym i niezależnym przesyłaniu wszystkich sygnałów ze zdalnego studia do centralnej reżyserki i realizacji programu w centrali bez wykorzystwania wozów realizacyjnych".

Jaki jest cel wprowadzenia tego rozwiązania technicznego?

- Obniżenie kosztów i efektywne wykorzystywanie posiadanych środków technicznych. To rozwiązanie pozwoliło nam "odzyskać" w weekend jeden wóz realizacyjny i przesunąć go do innych zadań - powiedział nam Tomasz Berezowski - Członek Zarządu TVN S.A.

Taki sposób produkcji został po raz pierwszy wdrożony w USA podczas realizacji telewizyjnej rozgrywek ligii NBA. TVN jest pierwszą telewizją europejską, która zdecydowała się na taki system realizacji.

- Oczywiście dla widza nie ma żadnej różnicy, czy realizujemy program lokalnie czy zdalnie. Dla widza ważny jest efekt końcowy - czyli perfekcyjny przekaz telewizyjny. Dla nas natomiast  ważne jest zrealizowanie tego samego programu w tej samej jakości po niższych kosztach. Zdalna realizacja wydaje się być w tym kontekście niezwykle obiecująca - dodał Tomasz Berezowski.

Sprzęt do zdalnej realizacji programu  "Dzień Dobry TVN" dostarczyła firma Tandberg TV, zaś łącza niezbędne do przesyłu sygnałów zapewniła firma TP Emitel.

Jakie TVN ma dalsze plany wobec tego systemu?

- System w studiu przy ul.Hożej będzie wykorzystywany na razie do produkcji programu "Dzień dobry TVN", jakkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, aby przenieść go do dowolnego miejsca w Polsce czy na świecie. Oczywiście taki system ma sens tylko wówczas, gdy w danej zdalnej lokalizacji produkowany jest program w sposób seryjny. Przy produkcjach okazjonalnych efektywniejsze kosztowo jest wysyłanie wozu realizacyjnego i uplinkowego - kończy Tomasz Berezowski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVN pionierem na europejskim rynku telewizyjnym

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl