SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN uczci 30-lecie transformacji w Polsce programem „Studio 4. czerwca” i dokumentem „My, Naród”

4. czerwca przypada 30-lecie częściowo wolnych wyborów, które dały początek transformacji. Na antenie TVN24 i TVN24BiS pojawią się specjalne programy oraz akcje, które uczczą tę rocznicę: „Studio 4. czerwca”, „Debatę o wolności”, dokument „My, Naród”.

FOT.AP/EASTNEWS / TVNArticle

30 lat temu Polska stała się pierwszym krajem w bloku wschodnim, który rozpoczął proces demokratyzacji. Przełomem były wybory 4. czerwca 1989 roku, które zapoczątkowały przemiany w kraju nad Wisłą oraz były zapalnikiem do zmian w całej Europie Środkowo-Wschodniej - począwszy od obalenia Muru Berlińskiego po upadek Związku Radzieckiego.

W związku z obchodami 30-lecia tych wydarzeń, na antenie TVN24 i TVN24 BiS oraz w portalu tvn24.pl pojawią się specjalne propozycje, które będą miały za zadanie przypomnieć historię najważniejszych wydarzeń współczesnej historii Polski.

Od wtorku, 28 maja w TVN24 i TVN24 BiS wystartuje specjalny program „Studio 4. czerwca”. Będzie nadawany codziennie, pojawią się w nim relacje i wspomnienia gości – świadków przełomowych wydarzeń. We współpracy z Ośrodkiem Historycznym „Karta” stacje pokażą archiwalne materiały wideo i zdjęcia z tamtych lat.  

Natomiast w niedzielę, 2 czerwca o godzinie 19:20 na antenie TVN24 i TVN24 BiS będzie można śledzić na żywo „Debatę o wolności”, którą w Europejskim Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku poprowadzą Katarzyna Kolenda-Zaleska i Jacek Stawiski. W rozmowie wezmą udział: prof. Timothy Garton Ash –  światowej sławy brytyjski historyk, prof. Ewa Łętowska –  polska prawniczka, która jako pierwsza sprawowała urząd Rzecznik Praw Obywatelskich w Polsce, Stefan Chwin – polski pisarz, eseista i krytyk literacki, oraz Michał Rusinek – literaturoznawca i były sekretarz Wisławy Szymborskiej.

Dokument o „Solidarności” i Wałęsie z perspektywy międzynarodowej

Po debacie, która odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności o godz. 21:00 w TVN24 i TVN24 BiS odbędzie się premiera dokumentu „My, Naród”. Produkcja ma pokazać, jak wydarzenia z 1989 roku zmieniły bieg historii i jak wyglądało te 30 lat z perspektywy międzynarodowej - ze szczególnym naciskiem na rolę, jaką odegrały Stany Zjednoczone w pokojowej transformacji w Polsce. Narrację w filmie nadaje przemówienie Lecha Wałęsy przed Kongresem USA, wspomnienia świadków oraz uczestników tych wydarzeń pokazują kulisy tej wizyty lidera „Solidarności” w USA. Wśród rozmówców znaleźli się m.in. była sekretarz stanu USA, Madeleine Albright czy były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Dokument zrealizowała Ewa Ewart (reżyseria) oraz Jacek Stawiski (scenariusz).

We wtorek, 4 czerwca br., czyli w dzień 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów Grupa TVN Discovery Polska przygotuje specjalne wydanie „Faktów”, które będzie w całości poświęcone tematyce transformacji ustrojowej w Polsce. Poprowadzi je Justyna Pochanke ze studia w Gdańsku. Odcinek „Faktów po Faktach” oraz „Kropki nad i” również będzie dotyczyć historycznych wydarzeń. Z kolei Piotr Jacoń przez cały dzień będzie prowadzić relację z Gdańska, gdzie spotka się z gośćmi specjalnymi.

Akcje specjalne w portalu TVN24.pl

Z kolei od 2 czerwca br. na czytelników portalu tvn24.pl będzie czekać specjalna zakładka, która będzie skupiać teksty na temat wyborów czerwcowych. Dziennikarze przygotują biogramy posłów i senatorów, oryginalne zdjęcia; mapę pokazująca, jak rozkładały się głosy wyborców w 1989 roku oraz wizualizację, przedstawiająca skład Sejmu, Senatu i frekwencję wyborczą. W Magazynie TVN24 opublikowane zostaną analizy i materiały poświęcone transformacji.

Portal TVN24 organizuje także akcję internetową #30latzmian, w której wspólnie z internautami chce pokazać, jak Polska zmieniła się przez trzy dekady. Stacja zaprasza do nadsyłania zdjęć zrobionych u schyłku PRL oraz współczesnych, w których widać różne miejsca na przestrzeni lat. Można wysyłać je na adres: kontakt24@tvn.pl, publikowane będą na portalu TVN24.pl.

Według danych Nielsen Audience Measurement w kwietniu br. TVN24 zanotował 294 022 widzów średniej oglądalności minutowej i 4,64 proc. udziału w rynku oglądalności.

Dołącz do dyskusji: TVN uczci 30-lecie transformacji w Polsce programem „Studio 4. czerwca” i dokumentem „My, Naród”

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ona
Chcą znów rozkręcić machinę propagandową na temat Bolka, która tyle lat była w telewizji polskiej i ogłupiała ludzi
odpowiedź
User
Taki to poziom
Częściowo inteligentni będą czcić "częściowo wolne" wybory... Może przy okazji wyjaśni się, jak wolność może być "częściowa", co jest oczywistym nonsensem.
odpowiedź
User
Aba
TVN bardzo lubi Gdańsk, więc wszystko się zgadza.
odpowiedź