SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP Info szykuje program „Kasta” o sądownictwie. „Kontrowersyjne wyroki, ludzkie dramaty”

W styczniu w TVP Info pojawi się nowy program „Kasta”, w którym opisywane będę procesy sądowe. Zapowiedziano to w sobotę, kiedy odbyły się demonstracje przeciw nowej ustawie o sądach. W manifestacji w Warszawie brał udział Piotr Najsztub, za co został skrytykowany przez niektórych dziennikarzy.

Article

- W nim głośne procesy, kontrowersyjne wyroki, ludzkie dramaty, a także debata na temat reformy sądownictwa i kondycji polskiego wymiaru sprawiedliwości - tak program „Kasta” zapowiedziano w „Panoramie” w TVP2. Natomiast w głównym wydaniu „Wiadomości” pokazano krótkie wideo promujące nowy program.

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, „Kasta” będzie emitowana w TVP Info od poniedziałku do czwartku o 21:30, natomiast w piątki dłuższe wydanie programu (z dyskusją w studiu) będzie zaczyna się o godz. 21:00. Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie zacznie się emisja nowego cyklu.

- Będziemy przedstawiać historie ludzi poszkodowanych przez wymiar sprawiedliwości oraz kuriozalne wyroki budzące uzasadnione wątpliwości co do rzetelności i intencji sędziów - mówi Wirtualnemedia.pl Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

Określenie „kasta” lub „nadzwyczajna kasta” bywają używane jako negatywne określenia wobec środowiska sędziowskiego, po tym jak kilka lat temu na Kongresie Sędziów Polskich wypowiedziała je Irena Kamińska, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Całe życie broniłam sędziów. Uważam, że to jest zupełnie nadzwyczajna kasta ludzi i myślę, proszę państwa, że damy radę - stwierdziła wtedy.

- Nigdy, nikt z nas nie uważał, że jesteśmy w jakimkolwiek stopniu, czy w jakikolwiek sposób lepsi od innych ludzi. Natomiast powtórzę to: jesteśmy nadzwyczajną kastą - tłumaczyła Kamińska w styczniu 2018 roku w Polsat News.

Według danych Nielsen Audience Measurement w 2019 roku udział TVP Info w rynku oglądalności wyniósł 3,65 proc. (po wzroście o 6,42 proc. rok do roku).

Od lutego 2018 roku w TVP1 o godz. 20:15 od poniedziałku do soboty emitowany jest program interwencyjny „Alarm!”. Jego nazwa nawiązuje do wpisu Donalda Tuska na Twitterze z 19 listopada 2017 roku, w którym szef Rady Europejskiej słowem „alarm” zwrócił uwagę na „odejście od rządów prawa i niezawiłości sądów” w Polsce. Podsumowywał on wówczas przyjęcie przez Parlament Europejski rezolucji wzywającej polski rząd do przestrzegania zapisanych w traktatach postanowień dotyczących praworządności i praw podstawowych.

Według danych Nielsen Audience Measurement od początku września 2018 roku do końca czerwca ub.r. premierowe odcinki programu oglądało średnio 1,27 mln widzów, co dało TVP 8,72 proc. udziału w oglądalności tego pasma.

Piotr Najsztub w Marszu Tysiąca Tóg

W sobotę w wielu miastach odbyły się zorganizowane przez stowarzyszenia sędziowskie manifestacje przeciw nowelizacji ustawy o sądach, którą niedawno przyjął Sejm (w niektórych mediach określana jako ustawa represyjna czy kagańcowa). Przeprowadzono je pod hasłem Marsz Tysiąca Tóg.

W demonstranci w Warszawie brał udział Piotr Najsztub, który w ub.r. został przez sądy dwóch instancji uniewinniony od zarzutu spowodowania wypadku samochodowego. Dziennikarz w październiku 2017 roku w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie potrącił 77-letnią kobietę, jechał bez prawa jazdy (odebrano mu je kilka lat wcześniej za przekroczenie limitu punktów karnych), a jego samochód nie miał aktualnego przeglądu technicznego.

W minioną środę Prokuratura Okręgowa w Warszawie wniosła kasację od wyroku drugiej instancji uniewinniającego Piotra Najsztuba.

Niektórzy dziennikarze na Twitterze ocenili, że obecność Najsztuba na takiej manifestacji jest niestosowna. - Jeśli pan Najsztub faktycznie poszedł na marsz z sędziami to facet nie zna słowa „bezczelność” - skomentował Jakub Szczepański z Interii. - Obecność Najsztuba jest tak samo komiczna jak nieobecność Jana Śpiewaka, który w 2017 twardo wołał „wolne sądy”, ale już nie woła, bo mi się wyrok nie spodobał - napisał Łukasz Warzecha z „Do Rzeczy”.

- To mówicie, że w obronie sądów maszeruje Piotr Najsztub? Cóż. Dobrze, że nie jedzie - stwierdził Łukasz Maziewski, do niedawna dziennikarz „Faktu”. - Sorry, ale Piotr Najsztub nie powinien przychodzić na #MarszTysiacaTog. Tak doświadczony obserwator życia publicznego powinien wiedzieć, że swoją obecnością przynosi więcej szkody niż pożytku. Woda na młyn dla TVP i innych - napisała Karolina Opolska z TOK FM. - Piotrek, nie pomagasz - skomentowała udział Najsztuba w manifestacji Kataryna, felietonistka „Wprost” i „Plusa Minusa”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP Info szykuje program „Kasta” o sądownictwie. „Kontrowersyjne wyroki, ludzkie dramaty”

40 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Themis
Ciekaw jestem ile pozwów będzie o kłamstwa w tym programie....
92 71
odpowiedź
User
widz555
Jeśli ktoś ma się za dziennikarza, to ma opisywać rzeczywistość, a nie ją kreować.
Ale w czasach, gdy wszystko spsiało, bo większość zasuwa na jakichś śmieciówkach, to nie należy oczekiwać etyki w walce o ogień (był taki film o naszych trudnych początkach).
53 29
odpowiedź
User
poPO
Przydał by się odcinek "Kasty" o sprawie pana Komendy. W jaki sposób, niewinnego człowieka, skazano na 25 lat więzienia. Sprawą tą zajmowały się wszystkie trzy instancje sądowe, łącznie z Sądem Najwyższym.
99 5
odpowiedź