SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP oskarża Siedlecką i Czuchnowskiego z art. 212 kk za sugestie, że przyczyniła się do śmierci Adamowicza

Telewizja Polska złożyła prywatny akt oskarżenia przeciwko Wojciechowi Czuchnowskiemu z „Gazety Wyborczej” i Ewie Siedleckiej z „Polityki”, zarzucając im pomówienie. Chodzi o internetowe komentarze, w których dziennikarze wskazywali programy TVP Info jako możliwą przyczynę zamachu na Pawła Adamowicza.

Ewa Siedlecka i Wojciech CzuchnowskiArticle

W styczniu br. zaraz po śmierci Pawła Adamowicza Wojciech Czuchnowski z „Gazety Wyborczej” i Ewa Siedlecka z „Polityki” połączyli zamach na Adamowicza z mocno krytycznymi materiałami o polityku, które w ub.r. pojawiały się w Telewizji Polskiej. - Zabójca Pawła Adamowicza ostatnie lata spędził w zakładzie karnym. Odkąd rządzi PiS, w placówkach publicznych puszcza się tylko TVP. Jest więc dosyć jasne, jaki przekaz do niego docierał. Aż dotarł... - napisał Czuchnowski na Twitterze.

Ewa Siedlecka odpowiedziała na jeden z komentarzy pod tym wpisem: - W więzieniach nie ma TVN-u, a jedna z nielicznych rozrywek jest oglądanie telewizji. Nie mamy pewności, czy zabójca prezydenta Adamowicza z tej rozrywki korzystał. Ale jeśli skądeś czerpał wiedzę o Polsce i świecie przez ostatnie lata, to z telewizji publicznej.

Krótko potem Służba Więzienna poinformowała, że w zakładzie karnym Malbork, w którym odbywał karę zamachowiec, jest dostęp do wielu stacji kodowanych, m.in. TVN24, a osadzeni mogą wybierać, co chcą oglądać. Na podanej liście stacji dostępnych w tym więzieniu nie ma natomiast TVP Info. https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/stefan-w-wiezienie-skazany-pawel-adamowicz-smierc-sluzba-wiezienna-mial-dostep-do-tvn24

TVP domaga się 5 tys. zł nawiązki na WOŚP

Telewizja Polska działania prawne dotyczące takich komentarzy zapowiedziała już w styczniu br. - Aby przeciąć falę pomówień i manipulacji TVP czuje się zmuszona do podjęcia zdecydowanych działań. Dlatego przeciwko osobom, które absurdalnie wskazywały na związek przyczynowy pomiędzy treściami publikowanymi na antenach Telewizji Polskiej a śmiercią pana Pawła Adamowicza zostanie skierowany pozew lub akt oskarżenia w trybie kk - brzmiał komunikat nadawcy.

Jak poinformowało w zeszły piątek OKO.press, prywatny akt oskarżenia TVP przeciw dwójce dziennikarzy trafił do Sądu Okręgowego Warszawa-Wola. Publiczny nadawca zarzuca w nim, że wpisy dziennikarzy mogły „wywołać u czytelników wrażenie, że telewizja w niewłaściwy, a może nawet bezprawny sposób prowadzi działalność programową i nie stanowi wiarygodnego podmiotu na rynku mediów”.

- Szczególnie dotkliwe jest tu posądzenie o niewłaściwe prowadzenie działalności programowej, która jest podstawową działalnością Spółki, co może prowadzić do postrzegania samego podmiotu jako mało wiarygodnego partnera w interesach, co zwykle przekłada się na stratę samej Spółki, w szczególności w aspekcie handlowym - czytamy we fragmentach pisma TVP przytoczonych przez  OKO.press.

Firma zaznacza też, że przytoczone opinie uderzają w jej renomę i miały doprowadzić do ujemnych następstw w zakresie realizowanych przez nią zadań. - Telewizja twierdzi w akcie oskarżenia, że musi mieć zaufanie odbiorców jako „rzetelny, staranny i cieszący się nienaganną reputacją, sprzyjający swobodnemu kształtowaniu się opinii publicznej” nadawca publiczny - cytuje OKO.press.

W akcie oskarżenia TVP domaga się też od każdego z dziennikarzy 5 tys. zł nawiązki na rzez WOŚP.

Czuchnowski i Siedlecka podtrzymują swoje opinie

Wojciech Czuchnowski i Ewa Siedlecka deklarują zgodnie, że nie dadzą się zastraszyć pozwem od publicznej telewizji i podtrzymują to, co napisali. - TVP broni swojego dobrego imienia nie jakością programów, ale zastraszaniem dziennikarzy - skomentowała na Twitterze Siedlecka.

W marcu br. TVP pozwała Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara za sugestie, za podobne sugestie: że należy sprawdzić czy zabójca prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza mógł oglądać w celi TVP Info. Nadawca żądał 25 tys. zł zadośćuczynienia oraz przeprosin. Pod koniec maja warszawski sąd oddalił ten pozew.

Także w marcu Telewizja Polska wytoczyła proces Krzysztofowi Skibie z Big Cyc. Poszło o jego wypowiedź: „Telewizja publiczna szczuła na prezydenta Adamowicza i oto mamy efekty”. Wobec Skiby TVP skierowała zarówno pozew cywilny, jak i prywatny akt oskarżenia z art. 212.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP oskarża Siedlecką i Czuchnowskiego z art. 212 kk za sugestie, że przyczyniła się do śmierci Adamowicza

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hehehe
Czekam na stanowczą reakcję SDP i Centrum Monitoringu Prasy.
odpowiedź
User
Kkkk
A reakcja prezydenta i prezesa? W sprawie krów była, to teraz też musi bpyć.
odpowiedź
User
Rita
Czekam na stanowczą reakcję SDP i Centrum Monitoringu Prasy.
Poproś jeszcze o reakcję PIS czy KCPZPR.
odpowiedź