SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP ogłasza zasady sprzedaży reklam na 2024 rok. Ceny 12 proc. w górę

Biuro Reklamy TVP ogłosiło zasady sprzedaży reklam na 2024 rok. Oferta zachowuje dodatkowe elementy pozwalające na uzyskanie rabatów i większej elastyczności dla klientów. Reklamodawcy dokonujący zakupu gwarantowanej widowni doświadczą średnio 12-proc. wzrostu cen. Zakup cennikowy oferuje opcję 5-proc. obniżki średniorocznej ceny.

W zasadach sprzedaży czasu reklamowego na 2024 rok utrzymano dotychczasowe grupy reklamodawców sklasyfikowanych wg wysokości rocznych wydatków reklamowych. Jest ich nadal 13 - najniższy próg wydatków wynosi do 0,49 mln zł, najwyższy - powyżej 21 mln zł.

Na niezmienionym poziomie pozostały rabaty dla poszczególnych grup reklamodawców. Dla tych, którzy wydają do 0,49 mln zł wynoszą do 32 proc., zaś dla klientów z budżetem powyżej 8 mln zł możliwa jest nadal negocjacja wysokości opustów. 

Utrzymano również podstawową grupę rozliczeniową dla pakietów KZP: 7-74 lata.

Dodatkowe rabaty, premiowany zakup z cennika

Biuro Reklamy TVP preferuje zakup cennikowy. Podkreśla, że “wyróżnia się on najwyższą efektywnością oraz gwarancją obecności w bloku”. 

I taki zakup - podobnie jak w tym roku - dodatkowo premiuje. Dla reklamodawców deklarujących wydatki powyżej 8 mln zł i dokonujących zakupu wyłącznie cennikowo koszt obniża się o 5 proc. 

Reklamodawcy, u których udział cennika w zakupie czasu reklamowego wyniesie do 49,99 proc. nie otrzymają rabatów w TVP1 i TVP2. Będzie on dostępny dopiero, jeśli udział cennika stanowi co najmniej 50 proc. Najniższy rabat wynosi do 5 proc., najwyższy - do 30 proc. Ten otrzymają jednak tylko ci, którzy cały budżet przeznaczą na zakup cennika. 

BR TVP wprowadza też opusty specjalne. Na 3 proc. rabat mogą liczyć reklamodawcy, którzy do 29 marca 2024 roku złożą deklarację o rocznych wydatkach. Kolejne 3 proc. należy się za poddeklarację na sponsorowanie, i następne 3 proc. - za poddeklarację na online. 

Z kolei klienci, którzy zadeklarują wzrost wydatków reklamowych w kanałach TVP co najmniej o 20 proc. w stosunku do wydatków z 2023 roku otrzymają do 5 proc. lub do 10 proc. opustu.  

Gwarantowana średnia cena bloków

Dla wydatków rocznych w przedziale 8-20,99 mln zł i 100 proc. udziale cennika w TVP1 i TVP2 obowiązuje gwarantowana średnia cena bloków reklamowych w paśmie 6-24. 

TVP opublikowała maksymalne średnie ceny reklam dla poszczególnych miesięcy dla TVP1 oraz TVP2.
Najniższa stawka odnosi się do stycznia i wynosi 7,8 tys. zł, zaś najwyższa - 19 820 zł - ma zastosowanie do listopada.


W reklamie telewizyjnej koszt CPP w sprzedaży pakietowej dla kanałów ogólnych i tematycznych wzrośnie średnio o 12 proc. w progach publikowanych. Dokładny wzrost cen uzależniony jest od wielkości inwestycji. Dla najmniejszych reklamodawców koszt zakupu reklam w formule gwarantowanej widowni rośnie o 8 proc. 

Premiowany zakup łączony
Marketerzy deklarujący wydatki w mediach interaktywnych oraz w sponsorowaniu w nadchodzącym roku również mogą liczyć na dodatkowe rabaty w telewizji i internecie. W ten sposób kontynuowana jest polityka zachęcania reklamodawców do inwestowania w całe spektrum produktów oferowanych przez TVP. Jednocześnie wprowadzono dodatkową zachętę w postaci dodatkowego rabatu za zwiększenie rocznych inwestycji w TVP. 


 W ramach oferty multiscreen  wprowadzono nowy produkt -  pakiet 10-sekundowych spotów, który stanowi zasięgową i kosztową alternatywą dla dotychczasowego produktu Multiscreen 6s. 


 

W odpowiedzi na rozwój środowiska connected TV zmodyfikowano pakiet Smart & Go. Kluczowa zmiana dotyczy ograniczenia jego emisji tylko do dużego ekranu, co oznacza, że od 2024 roku  dostępny będzie nowy pakiet wideo premium – CTV & OTT. Jego filarami będą TVP VOD oraz TVP Sport.

Ewelina Czuba: chcemy zminimalizować podwyżkę cen reklam

Ewelina Czuba, dyrektor Biura Reklamy TVP podkreśla, że przyszłoroczna oferta handlowa TVP jest kontynuacją polityki przejrzystych zasad i publikowanych cen zakupu. 

- Wraz z wprowadzaną podwyżką cen reklam oferujemy kilka nowych mechanizmów pozwalających na jej zminimalizowanie. Bazują one na preferowaniu marketerów korzystających ze spektrum produktów oferowanych przez TVP. Przyszłoroczny produkt reklamowy TVP będzie wyjątkowo bogaty – w naszej ofercie znajdą się nie tylko ulubione przez widzów seriale, programy rozrywkowe czy teleturnieje, ale także mistrzostwa Europy w piłce nożnej oraz letnie Igrzyska Olimpijskie - zaznacza Czuba.

Zwraca też uwagę na rozwój oferty reklamy przy treściach wideo obecnych w internecie, w aplikacjach oraz na connected TV. 

- Oferta ta jest naturalnym rozwinięciem możliwości docierania do widza tam, gdzie chce on oglądać najlepsze treści prezentowane przez TVP. Szczególnie warta podkreślenia jest oferta zakupu reklamy na cTV, czyli telewizorach podłączonych do internetu. Łączy ona efekt dużego ekranu z możliwością targetowania, dając naszym partnerom możliwość dobudowania zasięgu do kampanii TV przy ograniczonej liczbie kontaktów - dodaje. 

Czytaj także: Mama mówiła o nim „młody Michnik”. Samuel Pereira zapewnia: Nigdzie się nie wybieram

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała 50,7 mln zł straty netto, pod kreską była pierwszy raz od 2016 roku. Co prawda jej przychody wzrosły mocniej od wydatków operacyjnych, ale obsługa rekompensaty abonamentowej przyniosła aż 184 mln zł kosztów. Przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się w ub.r. o 9,5 proc. do 3,56 mld zł, z czego wpływy sprzedażowe netto - z 3,15 do 3,14 mld zł. Natomiast koszty wytworzenia produktów na własne potrzeby poszły w górę z 88,2 do 166,3 mln zł, a wynik ze zmiany stanu produktów poszedł w dół z 19 mln zł zysku do 17,9 mln zł straty.

Liczba pracowników TVP w ub.r. zmniejszyła się z 2 913 do 2 893, a liczba etatów - z 2888,95 do 2 876,08. Zatrudnienie w spółce było o ponad 100 pracowników i etatów niższe niż planowane przed rokiem. W Telewizji Polskiej w ub.r. zatrudniono 274 nowych pracowników. Równocześnie ze spółką rozstało się 289 osób.
 

Dołącz do dyskusji: TVP ogłasza zasady sprzedaży reklam na 2024 rok. Ceny 12 proc. w górę

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
karma
kupowanie reklam w czymś co nie wiadomo czym będzie.Hmm... sam ten fakt powoduje, że powinni siłą usunąć towarzycho. "dyrektorskie"
odpowiedź
User
wacek
Kto się w tvpis reklamuje , tego ja jako konsument nie szanuję. Są osoby takie jak ja które zwracają uwagę na firmy reklamujące się w tvpis, i osobiście staram się unikać produktów tych firm. takich osób jak ja jest pewnie więcej. To tak pod rozwagę dla reklamodawców.
odpowiedź