SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP, TVN i Polsat kontra Videostar.pl i o2.pl przed KRRiT: główne kanały tv w internecie wbrew prawu czy zgodnie z ustawą?

Telewizja Polska, TVN i Polsat chcą wycofania ich głównych kanałów z serwisu Videostar.pl, po tym jak miesiąc temu pojawiły się także na portalu o2.pl. Nadawcy proszą o spotkanie w tej sprawie z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji, twierdząc, że naruszane są ich prawa, bo nie ma tu zastosowania zasada must carry. Właściciel Videostar.pl podkreśla, że działa zgodnie ze znowelizowaną ustawą medialną, co potwierdził audyt zlecony przez KRRiT.

Article

W działającym od kilku lat serwisie Videostar.pl można oglądać na żywo ponad 20 polskich kanałów telewizyjnych. Właściciel strony, spółka Netwizor, z nadawcami większości stacji ma podpisane umowy o takiej dystrybucji.

Natomiast kanały dawniej nadawane w telewizji analogowej: TVP1, TVP2, kanał regionalny TVP, TVN, Polsat, TV4 i TV Puls są streamingowane w serwisie bez umów z nadawcami. W ich przypadku podstawą jest znowelizowana w 2011 roku Ustawa o radiofonii i telewizji, w której zawarto zasady must carry i must offer. Pierwsza obliguje wszystkich operatorów telewizyjnych (także działających w internecie) do posiadania tych siedmiu kanałów w swoich ofertach, natomiast druga nakazuje nadawcom tych stacji nieodpłatnie udostępniać ich sygnał wszystkim operatorom.

Pod koniec września kanały z Videostar.pl pojawiły się w nowej wersji portalu o2.pl (należącego do Grupy Wirtualna Polska), w jednym z interaktywnych rogów strony głównej. To zwielokrotniło zasięg streamingów stacji, ponieważ o ile Videostar.pl w sierpniu br. miał 239,6 tys. użytkowników, to strona główna o2.pl - 2,98 mln użytkowników i 78,2 mln odsłon (według Megapanelu PBI/Gemius - zobacz pełne wyniki serwisów tematycznych z września).

W ostatnich tygodniach Telewizja Polska, TVN i Polsat wysłały do Netwizor i Grupy Wirtualna Polska pisma z żądaniem zaprzestania streamingu tych kanałów, twierdząc, że narusza to ich prawa autorskie. - Zwróciliśmy się w tej sprawie do Grupy Wirtualna Polska z wezwaniem do zaprzestania naruszania praw autorskich i pokrewnych Telewizji Polsat poprzez udostępnianie w sposób nielegalny naszych programów na portalu o2. Jeżeli chodzi o Videostar.pl, to sytuacja jest podobna: serwis w sposób nielegalny korzysta z naszych programów - tłumaczy Wirtualnemedia.pl Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Telewizji Polsat. - TVP zwróciła się ustnie z interwencją do Wirtualnej Polski. Wyrażono zaskoczenie. WP nie zajęła osobnego stanowiska w sprawie Netwizor - informuje centrum informacji Telewizji Polskiej.

- Faktycznie otrzymaliśmy takie pisma od nadawców - potwierdza w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Suchoń, prezes spółki Netwizor. - Jesteśmy z nimi w stałej korespondencji w tej sprawie, można powiedzieć, że w jakimś sporze. Nadawcy wysyłali do nas różne pisma. Jednak Krajowa Rada wystosowała do nich wezwania, żeby udostępnili nam kanały z dawnej telewizji analogowej, więc czujemy, że Rada uznaje ważność zasady must offer - tłumaczy Suchoń. - Spełniliśmy wszystkie wymogi, wcześniej byliśmy audytowani na zlecenie KRRiT i ta ekspertyza wykazała, że wszystko jest w porządku - podkreśla.

Zupełnie nie zgadza się z tym Telewizja Polska, której centrum informacji opisuje nam, dlaczego jej kanały są udostępniane na Videostar.pl nielegalnie. - Zasada must carry w tym przypadku nie znajduje zastosowania. Netwizor nie posiada zamkniętej sieci telekomunikacyjnej właściwej dla reemisji, a jedynie system teleinformatyczny. Dyrektywa unijna nie przewiduje takich sieci jako właściwych dla zasady must carry, dotyczy ona wyłącznie istotnych zasięgowo sieci satelitarnych i kablowych, względnie zamkniętych sieci typu XDLS - tłumaczy centrum TVP.

Maciej Maciejowski, członek zarządu TVN odpowiedzialny za rozwój biznesu, uważa, że w takiej sytuacji to po stronie nadawcy jest decyzja o udostępnieniu sygnału jego stacji, a operator nie może z góry zakładać, że będzie pozytywna. - Grupa TVN nie udzieliła licencji Wirtualnej Polsce ani właścicielowi Videostar.pl na rozpowszechnianie swojego kanału. Żeby działały zapisy ustawy o radiofonii i telewizji, musi zostać udzielona zgoda przez nadawcę na bezpłatną dystrybucję jego stacji. Wirtualna Polska nie wystąpiła do nas o taką zgodę - tłumaczy nam Maciejowski. - Jeśli chodzi o wezwanie wystosowane przez Krajową Radę, to sprawa jest otwarta, bo jest to wezwanie do udzielenia zgody, a nie automatyczne udzielenie zgody. Wezwanie nastąpiło dopiero niedawno, a Videostar.pl nadaje nasz sygnał od wielu miesięcy - dodaje menedżer.

Grupa Wirtualna Polska tłumaczy, że tylko udostępnia usługę świadczoną przez właściciela Netwizor, do którego należy pozyskanie praw do dystrybuowanych kanałów. - Według naszej najlepszej wiedzy, Netwizor dopełnił wszelkich niezbędnych formalności związanych z udostępnianiem usługi Videostar.pl. Usługa ta w zakresie przedmiotowych kanałów - objętych obowiązkiem must-carry must-offer - ma tzw. geo-blokadę, dzięki czemu dostępna jest jedynie na terenie Polski - opisuje Maria Skoczkowska z biura prasowego Grupy WP. - Potwierdził to audyt technologiczny przeprowadzony przez KRRiT. Ponadto, zdaniem KRRiT obowiązki must-carry must-offer dotyczą również rozprowadzania kanałów w ramach sieci internet - wylicza.

Główni nadawcy zgłaszają zastrzeżenia również dlatego, że w ich kanałach są emitowane zagraniczne produkcje i programy oparte na zagranicznych formatach, do których licencje mają tylko na terenie Polski. Tymczasem w internecie mogą być oglądane także przez użytkowników spoza kraju.

Michał Suchoń zapewnia jednak, że na Videostar.pl internauci będący poza Polską mogą oglądać tylko trzy kanały (i nie są to stacje z dawnej telewizji analogowej), których nadawcy na to pozwolili. - Pozostałe są dostępne tylko w kraju, mamy dość dobre blokady dostępu z zagranicy. Zresztą sama ustawa mówi wyraźnie o dystrybucji kanałów na terytorium Polski - opisuje.

TVP, TVN i Polsat zwróciły się też w tej sprawie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - Nadawcy wspólnie złożyli wniosek o spotkanie celem wyjaśnienia postępowania KRRiT w postaci skierowania bezpodstawnego - zdaniem nadawców - wezwania do udostępnienia sygnału kanałów spółce Netwizor - opisuje centrum informacji TVP.

Krajowa Rada nie ujawnia na razie, jakie działania dotyczące tego sporu podjęła dotychczas. Nie potwierdza również zlecenia audytu działalności Videostar.pl, którego wyniki okazały się korzystne dla serwisu. - Wyjaśnienie wszystkich kwestii nastąpi po planowanym wkrótce spotkaniu z nadawcami. To wszystko, co mogę teraz powiedzieć w tej sprawie - informuje Wirtualnemedia.pl Katarzyna Twardowska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

Dołącz do dyskusji: TVP, TVN i Polsat kontra Videostar.pl i o2.pl przed KRRiT: główne kanały tv w internecie wbrew prawu czy zgodnie z ustawą?

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Haha
Mam nadzieje ze utrą nosa TVN i Polsatowi, udają od lat ze prawa nie ma. Dobrze ze ktos sie wziął za to na poważnie
odpowiedź
User
Ble
Nic nie rozumiem z tego bełkotu, co znaczy ze ktos tu ściemnia. Skoro KRRiT wzywa to czemu nadawcy nie udostępniają? O co wogole tu chodzi, przeciez te kanały i tak sa wszędzie dostępne nawet na zapyziałych kablówkach na wsiach
odpowiedź
User
Z miasta
Chodzi o to, ze tefałeny aj waj i polszmaty maja swoje internetowe biznesiki i ktoś im koło pióra robi wiec zrobili awanti. Jak jakiś mikro serwisik to był to było ok ale jak sie z o2 spikneli to sie nie podoba
odpowiedź