SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Udane półrocze w budownictwie mieszkaniowym

Po czterech miesiącach bardzo silnego wzrostu, czerwiec przyniósł spadek liczby nowych inwestycji mieszkaniowych. W całym półroczu było ich jednak aż o 19,5% więcej niż przed rokiem. Wysokie tempo powinno się utrzymać w trzecim kwartale.

Udane półrocze w budownictwie mieszkaniowym

W czerwcu rozpoczęto budowę 14,5 tys. mieszkań, o 4,7% mniej niż przed rokiem. W przypadku inwestycji deweloperskich spadek był jeszcze większy i wyniósł 5%. Dane za ubiegły miesiąc odbiegają od obrazu całego półrocza, które w zakresie nowych inwestycji mieszkaniowych było wyjątkowo dobre. Rozpoczęto budowę o jedną piątą więcej mieszkań niż przed rokiem. Deweloperzy rozpoczęli w pierwszym półroczu aż o 67% więcej projektów niż przed rokiem. W samym drugim kwartale wzrost całego rynku wyniósł 22% rok do roku.

W III kwartale powinno utrzymać się wysokie tempo inwestycji

Z analizy odsezonowanych danych dotyczących liczby nowych inwestycji wynika, że znajdują się one w trendzie wzrostowym od 2004 r., od kiedy rozpoczęto badanie. Dane te wskazują, że drugi i trzeci kwartał są historycznie najlepszymi okresami dla budownictwa mieszkaniowego. Home Broker szacuje, że w trzecim kwartale może utrzymać się dwucyfrowe tempo wzrostu.

Czerwiec przyniósł nieznaczną poprawę w zakresie pozwoleń na budowę. W tym czasie wydano zezwolenia na realizację 15,6 tys. mieszkań, o 1,3% więcej niż przed rokiem. Dane za całe półrocze nie napawają jednak optymizmem z uwagi na 9-proc. spadek rok do roku (wydano pozwolenia na budowę 82,1 tys. lokali). Pozytywnym sygnałem może być jednak znaczne wyhamowanie tendencji spadkowej w drugim kwartale oraz to, że liczba mieszkań, na budowę których wydano zezwolenie w pierwszym półroczu o 28% przewyższa liczbę lokali oddanych w tym czasie do użytkowania, a nawet jest minimalnie większa od liczby rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych.

Mieszkania oddane – drugi kwartał historycznie najsłabszy

W przypadku mieszkań oddanych do użytku czerwiec, ze spadkiem rzędu 7,7% rok do roku, wpisuje się trend obserwowany w pierwszym półroczu. W tym czasie oddano 64 tys. mieszkań, o 16% mniej niż przed rokiem. Liczba oddanych gotowych mieszkań skurczyła się o blisko jedną trzecią.

Analiza danych odsezonowanych wskazuje, że drugi kwartał jest historycznie najsłabszym okresem w roku jeśli chodzi o mieszkania oddawane do użytku. Najkorzystniejszy jest w tym zakresie czwarty kwartał.

Katarzyna Siwek, Bartosz Turek, Home Broker

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Udane półrocze w budownictwie mieszkaniowym

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl